Bulut Teknolojisi ve sunduğu avantajlar


Bilişim baş döndürücü hızda ilerlemeye devam ederken bunun sonuçlarını kişisel hayatımızda kullanmaya devam ediyoruz. Son yıllarda ortaya çıkan teknolojik gelişmelerin en önemlilerinden biri bulut teknolojisi oldu. Bugün anlamını bilsek de bilmesek de bilgisayarlar ile az da olsa ilişkili bir iş yapan herkes, bu teknolojiyi kullanıyor.

Çok kısa sürede hayatımızın içinde yer etmeye başlayan bir teknoloji olan bulut teknolojisi neydi de bu kadar kısa sürede hayatımızda yer edindi. Gelin, hep birlikte daha yakından bakalım.

Bulut Teknolojisi nedir?

Bulut teknolojisi veya bir diğer adıyla bulut bilişim fikri ilk olarak 1950’li yıllarda düşünülse de büyük çaplı uygulanmaya başlaması 2010’lu yılları bulan bir teknoloji.

Bulut sistemlerinin temel mantığı herhangi bir dosyanın internet üzerinde depolanması. Peki, bu sistem ne şekilde işliyor?

Sistemin temel mantığına baktığımızda dosya depolamaları, dosya işlemleri gibi tüm bilgisayar tabanlı depolama işlemlerinin internet üzerinden yapılmasıdır.

Sadece bu işlemi yerine getirmek amacıyla çalışan sistemler bulunmaktadır. Bu sistemlerin en büyüklerinden birine örnek olarak Dropbox verilebilir. Dropbox’ın yanı sıra artık her birimizin sahip olduğu Google hesapları üzerinden Google da bulut depolama sistemleri hizmetini kullanıcılarına sunuyor.

Google tarafından kullanıcılarına sunulan depolama hizmetinin adı Google Drive. Google Drive servisine dilediğiniz dosyayı yükleyebilir ve bu dosyayı istediğiniz kişiyle kolayca paylaşabilirsiniz.

Bulut sistemleri, bundan henüz çok da uzak olmayan bir geçmişte dosya taşımak için neredeyse her birimizin kullanmak zorunda olduğu donanımlara olan bağımlılığı ortadan kaldırması oluyor. Bu sistemler sayesinde internet erişimi olan herhangi bir yerden istediğimiz dosyaya kolayca erişebiliyoruz. Bu da elbette hem pratiklik hem de fiziki bir aygıt üzerinden dosya taşımanın dezavantajlarının ortadan kalkmasına sebep oluyor.

Bulut sistemlerinin kullanıcılara sunduğu bu avantaj sayesinde artık cihazların yerel depolama alanlarında cihazdaki tüm dosyaların barındırılması gibi bir yükten kurtulma gibi bir avantaj sağlanıyor. Bunun da elbette en önemli sonucu, internet erişimi sağladığımız cihazlarımızın her ne olursa olsun ömrünün uzun olması oluyor.

Bulut Sistemlerinin Sunduğu Avantajlar

Bulut sistemlerinin elbette en büyük avantajı fiziki olarak cihaza olan bağımlılığı ortadan kaldırmasıdır. Bir dosyayı nerede üretmiş olursanız olun onun üzerinde internete erişimi olan bir başka cihaz ile bir başkası düzenleme yapabilir veya siz de düzenlediğiniz dosyanın düzenlemesine daha sonradan sadece internet erişimi olan bir başka cihazdan sağlayabilirsiniz.

Bulut sistemlerinin bir diğer avantajı olarak kurumsal organizasyonlarda görülüyor. Kurumsal organizasyonların birçoğu bu sistemin yaygınlaşması ile birlikte bu sistemlere geçmeye başladılar. Bunun sonucu olarak da dosya paylaşımının kimler arasında yapılacağı gibi problemlerin daha düzgün bir şekilde organize edilmesi sağlanmıştır.

Bulut sistemlerinin bir diğer önemli avantajı olarak zaman içerisinde işlemler çoğaldıkça meydana gelen arşivleme sıkıntısının en iyi çözümü olmasıdır. Bulut üzerinde yapılan tüm işlemleri kolayca saklayabilme ve istenen yerden bu işlemlere erişim sağlama imkânı mümkün olmaktadır.

Bulut Teknolojisinin Dezavantajları

Bulut teknolojisi kullanmanın en büyük dezavantajı, verilerin güvenliğinin riske düşmesidir. Nitekim, bulut teknolojisini üçüncü bir şirketten alma gibi bir durumda bu verilerin tamamen bu şirketlerin sunucuları üzerinde saklanmasına onay vermiş oluyorsunuz. Bu da ilgili şirketin tüm bilgilerinize kolayca erişim sağlaması gibi bir sonucu doğuracaktır. Her ne kadar bulut sistemi üzerinde dosya saklanırken de alınabilecek bazı güvenlik önlemleri olsa da bu önlemleri alsanız da dosyaların tamamen başka birinin sunucusunda olması güvenlik açıkları doğuracaktır.

Bunun da en iyi çözümü hassas verilere sahip olan organizasyonların verilerini kendi kontrollerinde olan sunucular üzerinde saklamasıdır.

Ayrıca bulut sistemlerinin bir diğer önemli dezavantajı olarak sistemde yer alan dosyalara erişim sağlamak için mutlaka internet erişiminin olması gerekliliğidir. İnternete erişim sıkıntısı yaşanan konumlarda dosyalara da erişim sağlanamaması veya düşük hızlı internet olduğu durumlarda da yine sıkıntıların yaşanacağı aşikardır.

Ancak yine de bu gibi sıkıntılar göz önüne alındığında sağladığı avantajlar, bulut sistemlerinin kullanım oranını gün geçtikçe daha fazla arttıracağa benziyor.

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


ehavuzmarket

Salı Aralık 29th, 2020

Güzel yönlendirme ve bilgileriniz için teşekkürler

Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!