Çinli Ehang, yolcu taşıyabilen drone modeli geliştirdi


Bu sene CES 2016 fuarı her yıl olduğu gibi bolca ürün ilanı ve yeni teknolojilerin tanıtımıyla geçmeye devam ediyor. Fuarda en çok konuşulan ve alaka gören kategoriler ise bu yıl hiç kuşkusuz otomotiv ve drone’lar oldu. Çinli drone üreticisi Ehang insansız hava araçları olarak andığımız bu klasik drone modelleri dışında, yolcu taşıyabilen bir drone tanıttı.

Ehang 184 isimi tanıtılan drone modeli tek kişilik yolcu taşıma kapasitesine sahip. Bugün alıştığımız drone görüntüsünden bir farkı olmayan bu drone’un üzerinde bir kabin bulunuyor, yere paralel uzanan dört pervane ise drone’u uçuruyor ve gücünü de tamamiyle elektrikten alıyor. Tam şarjı 2 saat süren elektrikli drone, deniz düzeyinde uçurulduğunda 23 dakika havada kalabiliyor.

Ehang‘ın ürettiği ve insan taşımacılığı için kullanılabilecek bu drone, bilhassa güvenlik ve otopilot özellikleriyle ön tasarıya çıkartılmaya çalışılmış. Mevzuat son zamanlarda drone‘lar için dahi sual işaretleriyle doluyken, bir de insanlı taşımacılık pazarı ve regülasyonlar bundan nasıl etkilenecek beraber göreceğiz.

Ehang 184 modelinin taşıyabildiği kişi sayısı şu an için 1 kişi ile hudutlu. Bu da teknik özelliklerde maksimum 100 kilogram bir ağırlık olarak belirtiliyor. Maksimum irtifası yerden 3,5 kilometre yükseklik olacak olan Ehang 184, 300 ile 500 metre arasında düşük irtifada uçabilmek için programlanacak. İnsanlı drone’un maksimum hızı ise 100 kilometre/h olarak izah etti. Bu drone’a ait bir diğer ehemmiyetli ayrıntı ise, drone’da bulunan kişi yalnızca yolvu konumunda olacak, kaptan değil. Başka bir deyişle içerideki kişi drone’u kumanda edemeyecek.

Ehang’ın kurucu ortaklarından olan ve şirkette CFO koltuğunda oturan Shang Hsiao, Ehang 184’ün ücretinin 200 bin ile 300 bin dolar arasında belirlemeyi düşündüklerini aktardı. Çin’in Guangzhou şehrinde testlerine devam edilen ve bugüne dek 100’den fazla uçuş gerçekleştiren Ehang 184‘ün piyasaya ne vakit sürüleceği ise daha belli değil.

Çinli drone üreticisi Ehang bugün bildiğimiz manadaki klasik drone’lardan da üretiyor. Geçtiğimiz sene 42 milyon dolar yatırım alan şirket, evvelsi sene da 10 milyon dolar yatırım almıştı. Bakalım günümüzde kendi yerel yolcu uçağını üretebilecek kadar kuvvetli konuma gelen Çin havacılığı, Ehang 184 ile tüm dünyaya dağılacak bir trende önayak olabilecek mi?

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!