Çocuklardan Kesinlikle Uzak Tutulması Gereken 7 Oyun


Oyun oynayan veya oynamayan herkesin, son yıllarda en büyük tartışma konularından birisi haline gelmiş olan “oyunlardaki şiddet” konusu hakkında bir fikri var. Bazı kişiler oyundaki şiddet içeriklerinin oyuncuları daha saldırgan yaptığına inanıyorlar, bazıları ise oyuncuların sadece oyun oynadıklarının farkında olmaları nedeniyle gördüklerinden etkilenmediğini iddia ediyorlar. Bu tartışmalara çözüm sunması beklenen araştırmacılar da oyunlardaki şiddet konusunda ikiye ayrılmış durumdalar. Benim görüşüm oyunlardaki şiddetin oyuncuları etkilemediği yönünde ancak bu durum, eğer oyunu oynayan kişinin yaşı oyun içeriğiyle tutarlıysa geçerli. Yani 7 yaşındaki bir çocuğa GTA oynatırsanız ve çocuk her önüne geleni bombalarsa ileride şiddete eğimli olabilir. Ancak aynı durum 14 yaşındaki birisi için geçerli değildir.

Hazırladığım bu listede oyuncuların oynamaktan keyif aldığı ancak küçük çocukların oynamaması gereken 7 oyunu listeledim.
   GTA V

GTA V’in ne kadar kaliteli bir oyun olduğunu hepimiz biliyoruz. Oldukça gerçekçi bir içeriğe sahip olmasının yanı sıra güzel grafikleri ve oyun mekanikleri olan GTA V, çok kanlı ve edepsiz olabilmesi nedeniyle listemizin ilk oyunu olmaya hak kazandı.
   Postal 2

2003 senesinde piyasaya sürülmüş olan Postal 2, zamanına göre en iyi grafiklere sahip olan oyunlardan birisiydi. Şu an bizlere komik gelebilecek kalitesiz görüntülere sahip olsa da bu oyun, şimdiki şiddet içerikli oyunların atalarından birisi sayılabilir.
   The Last of Us

Zombi oyunları en korkunç ve şiddet içerikli oyunlar arasında bulunur. Duygusal oyun senaryosu, mükemmel grafikleri ve akıcı oyun içeriğiyle birlikte son derece korkunç ve şiddetli bir oyun olan The Last of Us, yaşı küçük olan arkadaşlarımızın oynamaması gereken oyunlar arasında yer alıyor.
   Dying Light

Dying Light, baştan sona oynanışını bildiğim bir oyun olması nedeniyle listeye gönül rahatlıyla koyabileceğim bir korku oyunu. Zombilerin ele geçirdiği bir şehirde yaşamaya çalışan bir grup insanın hikayesini anlatan bu oyun, Open World olması nedeniyle kendi başınıza hareket edebildiğiniz ender zombi oyunlarından birisi. Şiddet kullanarak hayatta kalmanız gereken Dying Light, zombilerin yaşattığı korku nedeniyle küçük çocuklardan uzak tutulması gereken oyunlardan birisi.
   Ryse: Son of Rome

Kan, kan ve daha fazla kan. Ryse: Son of Rome tek cümleyle bolca kan bulabileceğiniz bir oyun. Gerçekçi grafikleri sayesinde insanların ölümlerini en ufak detayına kadar gösterebilen Ryse: Son of Rome, çocuklara şiddet öğretmesinden ziyade onlara şiddeti yaşatabilecek oyunlardan birisi.
   Deadpool

Komik, edepsiz ve eğlenceli olmasının yanı sıra şiddete bayılan ve 4. duvar kavramını hiçe sayan Deadpool, çocuğunuzun örnek almasını istemeyeceğiniz tek süper kahraman. Küfürler, kanlar ve göğüslerin bolca bulunduğu bu oyun küçük çocukların oynamaması gereken bir oyun.
   Saints Row IV

Bazı yönlerinden dolayı GTA’ya benzetebileceğimiz Saints Row IV, GTA ile karşılaştırıldığı zaman çocuklar için çok daha zararlı. Kanlı olmasından ziyade edepsiz olmasıyla ünlü olan Saints Row IV, çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanması gereken oyunlardan birisi.

Kaynak: FragHero 

Etiketler

oyun

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!