Datafon | Sunucu Kiralama, Sunucu Barındırma


Son yıllarda ciddi bir ivme kazanan bilgisayar bileşenleri üretimi, üretimin Çin’e kayması ile beraberinde ciddi bir fiyat rekabetini de getirdi. Entegre anakartlar, 10Gbps ethernet kartları, wireless modüller ve bugüne kadar 1000$’ın üzerinde fiyatlarla son kullanıcıya ulaşan pek çok entegre bilgisayar bileşeni artık çift haneli rakamlarla son kullanıcıya ulaşır duruma geldi.

Özellikle Raspberry’in agresif fiyat rekabeti ile piyasaya sürdüğü mini anakartlar entegre bilgisayar bileşenleri üretim ve satışının daha geniş pazarlara daha düşük maliyetlerle ulaştırılması sürecindeki pazar hegemonyasına son verdi.

Elbette bu üretim/maliyet rekabeti her evde, her işyerinde hissedilir hale geldi. Özellikle Sunucu sistemlerinde 3000$ marjındaki donanımlar neredeyse 1000$ altına düşmeye başladı. Her ne kadar doların artışı ile sekteye uğramış olsa da bu fiyat rekabetinden en çok entegre bilgisayar sistemleri üzerinden hizmet verenler ve alanlar fayda sağladı.

Bu sektörlerden birisi de elbette verimerkezleri oldu. Sunucu Kiralama ve Sunucu Barındırma hizmetleri sunan verimerkezleri yavaş yavaş fiyatlarını aşağı çekmeye, daha düşük maliyetlerle hizmet vermeye başladılar. Özellikle internet erişim maliyetlerinin son 3 yılda artmaması, daha doğrusu Türk Telekom gibi büyük servis sağlayıcılar tarafından uygulanan fahiş fiyat politikasının 3 yıl boyunca insafa gelerek fiyat artışı yapmaması sayesinde enflasyon oranlarının da etkisiyle fiyatların aşağı doğru çekilmesine imkan sağladı.

Bu fiyat rekabetinde en agresif hamleyi yapan verimerkezleri mevcut müşterilerine sundukları hizmetleri indirmek pahasına fiyat indirimine gitmeye başladılar. Şuan en agresif hamleyi yapan verimerkezi Datafon Hosting Hizmetleri gibi görünüyor. Server Kiralama fiyatları tam anlamıyla yarı yarıya düşmüş görünüyor.

Elbette detaylı bilgi için firmanın web sitesinden daha detaylı bilgi edinebilirsiniz, ancak sizin için kısa bir özet geçelim. 3GHz işlem kapasitesine sahip 4 çekirdekli, 16GB kapasiteli sanallaştırılabilir bir sunucunun aylık fiyatı kdv ve vergiler dahil 200 TL olarak belirlenmiş. 2 İşlemcili 6 Core’lu 32GB bir performans canavarının maliyeti ise 500 TL civarında. Evet, yalnızca 1 yıl önce söz konusu hizmetlerin maliyetleri 2 hatta 3 katı fiyatlarla sunuluyor, hatta yıllık ödeme koşulu ile alınabiliyordu.

Bu girişimin diğer veri merkezleri ve sektörlere de ilham olmasını ümit ediyoruz.

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!