Emlak ilanı aramasına yepyeni dinamikler katan yenilikçi uygulama: Bird


Şuna eminiz ki artık emlak araması yapan insanların hiçbiri eski dönemlerde olduğu gibi emlakçıları tek tek gezerek bu işlemi gerçekleştirmiyor. İnternete olan erişimin arttığı ve kısa sürede teknolojide meydana gelen pek çok hızlı gelişmenin ardından artık pek çok gündelik işimizde olduğu gibi emlak araması yaparken de yoğun bir şekilde interneti kullanıyoruz.

Bunun büyük bir avantaj olduğu aşikâr. Ancak artık teknoloji o denli büyüdü ve o denli gelişim gösterdi ki bu alanda geri dönülemez noktayı çoktan geçtik. Her geçen gün yeni bir gelişmenin yaşandığı bu alanda halihazırdaki uygulamaların da elbette çok daha gelişmiş olanları icat ediliyor ve bu uygulamalarla zaten internet sayesinde oldukça kolaylaşan işlemler daha fazla kolaylaşıyor.

Bunun son örneklerinden bir tanesi işte bahsettiğimiz emlak ilanı araması uygulamalarından birinde ortaya çıktı.

Satılık veya kiralık daire arayanların hepsi tr.flatfy.com sitesini en azından görmüşlerdir. Yazımızda bahsedeceğimiz uygulama bu sitenin bünyesinde gerçekleşen bir uygulama.

Uygulamamızın ismi Bird. Uygulamadan bahsetmeden önce ise kısaca uygulamanın geliştirilme hikayesinden bahsedelim.

Emlak ilanı aramayı nasıl daha pratik hale getirebiliriz?

Aslında uygulama bu soruya bir cevap niteliğinde üretilmiş bir uygulamadır. Uygulamanın geliştirici ismi ise Ukraynalı web uygulaması geliştiricisi Arseniy Feshchenko.

Feshchenko, 2018 yılında üniversiteden mezun olduktan sonra Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bir daire kiralamak ister. Ancak internet üstünden yaptığı aramalarda belirttiği kriterlere uyan bir daire ilanı bulamaz.

Aslında bu kriterlerin birçoğu oldukça basit kriterlerdir. Üniversiteden yeni mezun olan ve çalışma hayatına henüz atılmış her gencin ülkemizde olduğu gibi yaşayacak yerden beklentisinde birinci önceliği o yerin teknik özelliklerinden ziyade konumudur. Feshchenko’da işte bu şekilde yaşayacağı dairenin konumuna dair özellikleri ön plana koyarak pratik bir arama yapamaz ve istediği daireyi kolayca bulamadığı için bu alanda bir çalışma yapmak için kolları sıvar.

Feshchenko’nun Bird isimli uygulaması işte yaşadığı bu sıkıntıyı çözmek amacıyla geliştirdiği bir uygulamadır.

Kuş bakışı ilan araması

Bird’in en önemli farkı yukarıda da bahsettiğimiz gibi adeta bir kuş edasıyla emlak ilanı yapılmasına imkân tanımasıdır. Bu yüzden uygulamanın algoritmasında birinci planda tutulan nokta halihazırda verilmiş emlak ilanlarının konumlarıdır.

Kısa sürede geliştirdiği uygulamasına ilk olarak Ukrayna’nın Kiev şehrinin haritasını yükler Feshchenko. Bunun ardından Flatfy şirketinden yetkililer ile iletişim kuran Feshchenko uygulamasındaki satılık veya kiralık bütün konut ilanlarını Flatfy’ın altyapısından sağlayarak uygulamasını tamamlar.

Bird uygulamasının ara yüzü kabaca yukarıdaki resimde yer aldığı gibidir. Bir kullanıcının bu uygulamayı kullanarak arayacağı gayrimenkule ilgilendiği bölgenin haritasını kullanarak kuşbakışı ulaşması bu kadar kolay olmaktadır.

Haritada yer alan sarı binalar tahmin edileceği üzere satışa veya kiralamaya konu olan binalardır. Uygulamada bu binaları kolayca görmek mümkündür. Bununla birlikte harita üzerinden bakış sağlandığı için ilgili taşınmazın tam konumunun neresi olduğu ve nerelere yakın olduğu da bu haritalar sayesinde kolayca tespit edilebilmektedir.

Metroya, otobüs duraklarına, hastanelere ve diğer aranan bütün kurumlara ve işyerlerine yakınlık harita sayesinde kolayca tespit edilebilmektedir.

Kiev’de kısa sürede Tinder’dan daha çok ilgi gördü.

Bird uygulamasının geliştirilmesi tamamlandıktan sonra Kiev’de yayınlandı. Yayınlandığı ilk andan itibaren insanlara sağladığı kolaylık sayesinde kısa sürede dünyanın en popüler sosyal platformlarından biri olan Tinder’dan daha fazla ilgi görmeyi başaran Bird uygulamasında elde edilen sonuç beklenenden çok daha büyük oldu.

Uygulamayı kullanan kişilerin birçoğunun Feshchenko’nun yaşadığı sıkıntıyı yaşadığı görüldü. Bu da emlak arayan kişilerin aradıkları emlakın konumuna ne kadar büyük bir önem verdiğini göstermektedir.

Bird uygulamasının bir diğer başarısı da dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarından biri olan Reddot’ta 2019’un en iyi uygulaması seçilerek ödül almasıdır.

2019’un Reddot kazananı olan ekibin yarışmada çekildikleri resme yukarıda yer verilmiştir. Resimde soldan sağa lun.ua ve flatfy.com sitelerinin CEO’su ve uygulamanın ilk andan itibaren en büyük destekçilerinden biri olan Denys Tsyganok, yanında flatfy.com’un CBDO’su Oleksandr Ivanov, önde uygulamanın fikir babası ve geliştiricisi Arseniy Feshchenko ve uygulama geliştirmedeki en büyük yardımcısı Yevheniy Pancheshnyi görülmektedir.

Uygulamanın Ukrayna’daki başarısını gören Flatfy ekibinin bir sonraki ekibi ise bu uygulamanın yaygınlaşmasını sağlamak oldu. Bilindiği üzere Flatfy dünyanın 30 ülkesine hizmet veren küresel bir girişimdir. Flatfy’ın en çok önemsediği pazarlardan birisi ise Türkiye pazarıdır.

Bu oldukça pratik emlak ilanı araması sağlayan ve bu deneyimi halihazırdakine göre biraz daha iyileştiren Bird uygulamasının kısa süre içerisinde Türkiye’ye uyarlanması planlanmaktadır.

Ancak ekibin bu noktada Türkiye pazarına ilişkin daha doğru analiz yapabilmesi için bazı verilere ihtiyacı vardır. Bu noktada Flatfy ekibi tarafından 5 soruluk bir kullanıcı anketi hazırlanmıştır. Bird uygulamasının kısa sürede Türkiye’de yayına başlaması için Türkiye emlak piyasasına ilişkin kullanıcı verileri edinmesi gerekmektedir. İlgili anket için tıklayınız.

Emlak ilanı aramasına farklı bir boyut kazandıran Bird uygulamasının Kiev’de verdiği muazzam sonuçlar ve kullanıcılardan aldığı olumlu geri dönüşler ile birlikte dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan Reddot ödüllerine layık görülmüş olması açıkçası uygulamanın kısa süre içerisinde Türkiye’de de başarı sağlayacağını göstermektedir.

Birçoğumuz için oldukça zorlu bir süreç olan satılık veya kiralık daire bulmaya farklı bir bakış açısı sunan Bird’ün kısa sürede ülkemizde de yayın hayatına başlamasının bu noktada Türk kullanıcılara oldukça büyük bir kolaylık sağlayacağı aşikardır.

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!