En çok izlenen dijital yayın platformları


Dijital yayın platformları, akıllı TV’lerin yaygınlaşmasıyla birlikte doğrudan televizyondan izlenebilen uygulamalarının da etkisiyle ülkemizde büyük ilgi çekmiştir. Piyasaya ülkemizde ilk giren dijital yayın platformu Netflix olsa da zamanla tüm dünyada yoğun ilgiyle takip edilen pek çok platform da Türkiye’ye açılmış ve her biri kendi kullanıcı kitlesini oluşturmaktadır. Özellikle 2020 yılının kendine has koşullarında insanların vakitlerinin çoğunu evlerinde geçirdikleri bu olağanüstü koşullarda dijital yayın platformlarına olan ilgi katlanarak arttı.

Bu koşullar; her ne kadar sanat dünyası için sinemaların kapanması gibi etkileriyle olumsuzmuş gibi görünse de yazımızda belirteceğimiz dijital yayın platformları eğlence endüstrisine nefes alanı oluşturmuş durumda.

Yeni bir yıla adım attığımız bugünlerde küresel COVID – 19 salgınının da etkisiyle evlerimizde kalmaya devam edecek gibi göründüğümüz ilerleyen süreçte hangi dijital yayın platformunu takip etmeliyiz sorusuna bir cevap aradık. Hadi başlayalım.

Youtube

Listemizin başında, tüm dünyanın en büyük bağımsız video yayınlama ve dijital yayın platformu olan Youtube var.

Herkesin bildiği üzere; 2005 yılında 3 eski Paypal çalışanı tarafından evlerinde verdikleri bir garaj partisinde çektikleri fotoğraf ve videoları paylaşmak amacıyla kurdukları şirket, bugün amacının çok ötesinde bir pozisyon edinmiş durumda. Kısa süre içerisinde siteye üye olan herkesin video yükleyebildiği küresel bir marka halini alan Youtube, zaman içerisinde yatırımcı sayısını arttırmış ve her geçen gün büyüyen bir ivme yakalamıştır.

Kurulduğu 2005 yılından 2006 yılına gelindiğinde siteden bir günde izlenen video sayısı 50 milyon rakamını aşmıştır ki bu sayıyla sitede yaşanan muazzam artışın ölçüsünün ne olduğu kolaylıkla anlaşılabilir.

Bu başarı, dünyanın en büyük arama motoru şirketi olan Google’ın da dikkatini çekmiş ve Google, 2006 yılında 1,65 milyar dolar karşılığında Youtube’u satın almıştır. Şirket kurucuları şirketteki yerlerini hala korumaktadır.

Bilindiği üzere; bugün elinde herhangi bir şekilde video kayıt aleti olan herkes, Youtube’a üye olarak video çekip yükleyebiliyor. Youtube’a çekilen bu videoları tüm dünya izliyor. Bu özelliğiyle Youtube, tüm dünyada bir medya devrimi yapmış durumda. Zira sadece Youtube üzerinden yayınladığı videolar ile ünlü olan binlerce insan var. Youtube kendi piyasasını yaratmış durumda.

Bugün, video düzenleme uygulamaları Youtube için video düzenleyip düzenlemediklerine göre değerlendiriliyor ve Youtube için video düzenlemesi yapabilen uygulamalar daha çok kullanılıyor. Youtube, her yönüyle görüntülü medyayı dizayn eder bir hal almış durumda. Video düzenleme programları arasında dinamiklerini Youtube’a göre ayarlayan programlara bir örnek olarak https://www.movavi.com/tr/ linkinde yer alan program örnek verilebilir.

Youtube o denli büyük bir platform ki; sitede bir günlük izlenen video sayısı 5 milyar. 18 – 24 yaş arası internet kullanıcılarının %96’sı Youtube kullanıyor. Sıradan bir internet kullanıcısı ise her gününün 40 dakikasını Youtube’da harcıyor.

Youtube’u elbette sadece bir dijital yayın platformu olarak ele almamak gerekiyor. Ancak her ne kadar bu şekilde ele almamak gerekse de bu durum Youtube’un aynı zamanda bir dijital yayın platformu olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Bugün Youtube, reklamları üzerinden elde ettiği gelirleri yayıncılarına dağıtıyor. Aynı zamanda reklamsız olarak Youtube izlemek isteyen standart kullanıcılar ayda 16,90 TL karşılığında aynı zamanda Youtube Music servisinin de içerisinde yer aldığı bir paketi satın alabiliyor. Bu paketin öğrencilere olan fiyatıysa 9,90 TL. Youtube Premium’un aile paketi ise 6 kişinin paylaşabileceği şekilde oluşturulmuş ve ücreti 25,99 TL.

Netflix

Youtube’dan sonra dijital yayıncılık dendiğinde akıllara gelecek ikinci platform ise şüphesiz Netflix. İlk olarak 1997 yılında film kiralama ile piyasaya giren Netflix, 2007 yılında dijital yayıncılık için ilk adımlarını atmıştır.

Netflix’in en büyük özelliği, hizmet verdiği dünyanın tüm ülkelerinde kendi orijinal yapımlarını çekiyor olması. Bu şekildeki bir yayıncılık anlayışına en erken başlayan platform olan Netflix, dijital TV’lerin en büyüğüdür. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi hizmet verdiği ülkelerde özel bütçe ile kendi orijinal yapımlarını yerelde çeken Netflix’in bu politikası o ülkelerin yıldızlarını Netflix dizilerinde görmek isteyenleri de etkilemektedir.

Bunun Türkiye’deki örnekleri olarak Hakan Muhafız’la başlayan Netflix orijinal yapımları Atiye, Rise of Ottomans, Aşk 101 ve son olarak sosyal medyada büyük olay olan Bir Başkadır dizileri ile devam etmiştir. Ayrıca 9 Kere Leyla ve Azizler isimli filmler de Netflix’in Türkiye piyasası için oluşturduğu orijinal film içerikleridir.

Netflix’in orijinal yapımları dünya piyasasında da büyük yankı uyandırmış ve sadece Netflix’te yayınlanmasına rağmen Oscar’a aday olan fimler olmuştur. Bu gidişle de olmaya devam edecektir.

Netflix’in Türkiye’deki ücret politikası tek kişilik kullanıcının kullanabileceği tekil ekran aylık 17,99 TL iken 2’li ekran 29,99 ve 4’lü ekran ise aylık 41,99 TL’dir.

BeinConnect

Türkiye piyasasında hizmet veren dijital yayın platformlarından bir diğeri de Beinconnect. Digitürk’ün yayın platformu olan Beinconnect, 2016 yılında tüm haklarıyla bilindiği üzere devredilmiştir.

Digitürk yayın altyapısı bağlamında Türkiye’nin en büyük spor yayıncı grubu. Bu bağlamda spor yayınları izlemek isteyenlerin birinci tercihleri hiç kuşkusuz BeinConnect olacaktır. Zaten halihazırda kanalın abonelerinin büyük çoğunluğunun kanalı tercih etme nedenleri spor yayınlarıdır.

Bununla birlikte dünyaca ünlü pek çok sinema şirketi ile de anlaşma imzalamış olan BeinConnect, bu şirketlerin filmlerini yayınlama hakkını da bünyesinde bulundurmaktadır.

Ayrıca, dünyanın en büyüklerinden biri olan HBO’nun içeriklerinin yayın hakkını bünyesinde bulunduran BeinConnect, özellikle tüm dünyanın büyük bir ilgiyle takip ettiği Game of Thrones’u yayınlamasıyla da Game of Thrones kitlesini bünyesine çekmeyi başarmıştır.

Canlı TV yayınlarını da yine BeinConnect üzerinden izleyebiliyorsunuz.

BeinConnect’in ücretleri çok da yüksek değil. Spor karşılaşmalarının izlenebileceği sezonluk paket aylık 54 TL iken, sadece Süper Lig karşılaşmalarının takip edilebileceği taraftar paketi ise aylık 44 TL gibi bir fiyatla sunuluyor.

https://www.beinconnect.com.tr/hosgeldiniz adresinden üyelik işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

BluTv

2015 yılında Doğan Medya Grubu bünyesinde kurulan BluTv, bağımsız bir dijital yayın platformu olarak kalma hedefiyle yayın hayatına başlamıştır.

Geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü belgesel platformu Discovery ile ortaklık anlaşması yaptıklarını belirtmeleriyle de heyecan veren Blutv, özellikle kaliteli yerli yapımlarıyla dikkatleri üzerine çeken bir dijital yayın platformu olmayı başarmıştır.

Ancak ne yazık ki teknolojisi itibarıyla biraz ağırkanlı bir uygulama olma özelliği gösteren Blutv’nin aylık üyelik ücretiyse 19,99 TL’dir.

Amazon Prime Video

Türkiye’de dünya piyasalarından biraz daha geç yer alan Amazon Prime Video, Amazon’a Prime üyelik alanlara hizmet veren bir platformdur.

Amazon’dan Prime üyelik alanlara hem online alışveriş platformu olan Amazon’da haklar sağlayan bununla birlikte de Amazon Prime Video servisinden de faydalanma hakkı sağlayan sistemde bulunan içerikler için şimdilik kısıtlı olduğuna dair eleştiriler olsa da Amazon’da sağladığı haklarla birlikte ücreti gerçekten şimdilik en uygun dijital yayın platformu olarak belirtilebilir.

Amazon Prime üyeliğine geçmek için ödenmesi gereken ücret, aylık sadece 7,90 TL.

Amazon Prime ile ilgili detaylı bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!