Enerji Üretebilen Otomobil Lastiği


Goodyear adlı firmanın yeni projesi sayesinde hareket ettikçe doğan ısıyı kullanacak ve bu şekilde enerji üretecek bir otomobil lastiği gerçek olabilir.

Son dönemin yükselen trendleri arasında yerini alan elektrikli otomobiller gelecekte kendi enerjisini kendi başına üretebilecek. Goodyear adlı otomobil lastiği üreticisinin yeni çalışması sayesinde tekerlekler yolculuk esnasında sürtünmeden ve hareketten oluşan ısıyı bünyesine hapsedecek, bunu kullanılabilir enerjiye çevirecek.

Bu sayede elektrikli otomobilin ihtiyaç duyduğu enerjinin belli bir kısmı siz yolculuk ederken otomatik olarak sağlanmış olacak. Şimdilik teori üzerinden ilerleyen projede oluşan ısı, tekerlek ile bütünleşik olan üstün güvenlikli bataryaya aktarılacak ve burada enerjiye dönüşecek.

Kısaca BHO3 adıyla anılan otomobil lastiği iki farklı şekilde çalışabilecek. Bir tanesi az önce de bahsettiğimiz gibi tekerlekle bütünleşik olan 
termoelelektrik materyallerin ısıyı alıp bataryaya hapsetmesiyle gerçek olacak. Diğer yöntemde ise piezoelektrik kurallarına uygun olarak elektrik ve ısı baskılanarak enerjiye dönüşecek.

Bu teknolojinin Goodyear adlı markanın tasarım ekibi tarafından geliştirildiği ve tam anlamıyla gerçeğe taşınıp taşınmayacağının da belli olmadığını ekleyelim.

  • ShiftDelete

Haberin Tamamı İçin: http://shiftdelete.net/enerji-uretebilen…

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!