Facebook, ABD Seçimleri Sırasında Rusya’dan Reklam Parası Almış


Sosyal medyanın en önemli merkezi olan Facebook, geçen sene ABD’de düzenlenen başkanlık seçimleri esnasında Rusya kaynaklı hesaplardan reklam aldığını resmen açıkladı.

Şirket tarafından yapılan bir açıklamayla, Rusya kaynaklı 500’e yakın hesaptan Haziran 2015 ve Mayıs 2017 tarihleri arasında çeşitli reklamlar alındığı belirtildi.

Anadolu Ajansı’nın basınla paylaştığı haber bültenine göre, söz konusu bu hesaplardan, Facebook’a aktarılan ücretlerin 3 bin kadarı reklam geliri olarak kaydedilmiş ve söz konusu reklamlar için yaklaşık 100 bin dolar harcanmış.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, söz konusu reklamların Rusça olduğu ancak buna rağmen ABD menşeli IP adreslerinden verildiği belirtilirken, çoğunun ABD başkanlık seçimleri veya adayları hakkında olduğu da ifade edildi. Alınan reklamların temalarının; ırkçılık, göçmenlik ve silah kontrolü gibi ülkede ayrıma yol açan sosyal ve siyasi konularla ilgili olduğu da belirtildi.

Ancak, Facebook bu reklamlara ait tüm bilgi ve detayların ABD yetkili birimleri ile paylaşıldığını da açıklamasına not düşmeyi de ihmal etmedi.

Hatırlanacağı üzere ABD istihbaratı seçim döneminde Rusya’nın başkanlık seçimlerine müdahale ettiği tezini savunmuş ve bununla ilgili olarak araştırmalar başlatmıştı. Muhalif Medya da hedef olarak Facebook’u hedef göstermişti.

İndir59.4 MBFacebook Mobil iOSFacebook Mobil iOS iPhone ve iPad İçin Facebook Uygulaması

İndir11 MBFacebook Mobil AndroidFacebook Mobil Android Android İçin Facebook Uygulaması

Facebook Irkçı Reklam Yapmadığını Savunuyor

Facebook Messenger Reklam Göstermeye Başlayacak

Facebook’a Reklam Verenlerin Sayısı 5 Milyona Ulaştı

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!