Facebook Açıkladı: Türkiye, İçerik Engellemede Dünya Üçüncüsü


Sosyal medya devi Fb, 2015 yılının ikinci yarısına ilişkin ‘Devlet Talepleri Raporu’nu yayınladı.2015’in ikinci 6 aylık döneminde, Facebook’ta yer alan 2078 içeriğe engelleme talebinde bulunan Türkiye, Fransa ve Hindistan’ın ardından üçüncü sırada yer aldı.

Fb, 2015 yılının Temmuz-Aralık döneminin kapsayan “Devlet Talepleri Raporu”nu yayınladı. 

TeknoYo‘da yer alan habere göre, 2015 yılının ilk yarısında dünya çapında 20 bin 568 içeriği kendisine gelen devlet talepleri kapsamında kısıtlayan Facebook, geçen yılın ikinci yarısında ise toplam 55 bin 827 içeriği kısıtladı. 

Devletlerin talebiyle yapılan Facebook engelleme sayısı 2015 yılı toplamında SEVENTY SIX bin 395 oldu.

Fransa açık ara lider

Fb ’ta yılın ikinci yarısında yüzde 171 artan içerik kısıtlamalarında lider açık ara Fransa oldu. Sosyal ağın dünya genelinde erişime engellediği içeriklerin yüzde 67 ’si Fransa ’dan geldi.

Hindistan ikinciliğe geriledi

Yılın ilk yarısında Fransa devletinden gelen taleplerle sadece 295 içeriği kısıtlayan Facebook, 2015 ’in ikinci yarısında ise tam 37 bin 695 içeriğe erişimi Fransa ’dan gelen istekle engelledi. “Devlet Talepleri Raporu”na göre uzun süredir birinci sırada yer alan Hindistan 15 bine yakın içerik kısıtlaması ile ikinciliğe geriledi.

Türkiye THREE.sırada

NINETY ONE ülkenin yer aldığı raporda, Türkiye devletinden gelen taleple erişimi engellenen Facebook içeriği sayısı ise 2078 oldu. Türkiye bu rakamla dünya çapında Fb ’a en çok içerik engelleme talebinde bulunan THREE. ülke konumunda.

Bu alanda yılın ilk yarısında Hindistan ’ın ardından 2. olan Türkiye ’nin talebiyle Ocak-Haziran 2015 döneminde ise FOUR bin 496 içerik Fb tarafından kısıtlandı. 

Bunun yanı sıra Türkiye, 2015 yılı genelinde 978 Fb kullanıcısı hakkında bilgi talep ederken, bu taleplerin sosyal ağ tarafından olumlu karşılanma oranı yılın ilk yarısında yüzde 87.5, ikinci yarısında ise yüzde 84.2 oldu.

TeknoYo ve Facebook

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!