Facebook, Müzik Piyasasını Ele Geçirmeye Geliyor!


Facebook, müzik piyasasını ele geçirmek için harekete geçti. Şirket, müzik yayıncılarına, videolara eklenen müziklerin haklarını almak için yüz milyonlarca dolar teklif etti. Bu adımın iki amacı olabilir; Facebook’a yüklenen videoların telif hakkı sebebiyle kaldırılmasını engellemek ve video müzik piyasasını kontrol eden YouTube’a gözdağı vermek.

Raporlar, önümüzdeki yıllarda internetteki içeriklerin yüzde 80’inden fazlasının video olacağını gösteriyor. Buna paralel olarak da Facebook’ta video bazlı paylaşımların popülaritesi son birkaç yılda artış gösterdi. Facebook’a günlük olarak yüklenen videoların çoğunda, Facebook’un haklarını satın almadığı müzikler de var. Telif sahipleri de Facebook’tan videoları kaldırmasını talep ediyor. Fakat atılan bu adım, hem kullanıcıları hem de hak sahiplerini rahatlatacak türden.

Gelen haberlere göre müzik sahipleri, olası bir çözüm hakkında Facebook’la görüşmelerde bulundu. Facebook’un telif haklarını ihlal eden müzikleri tanımlayan ve etiketleyen bir sistem kuracağı bildirildi. Bu anlaşma, Facebook ile müzik yayıncıları arasında yıllardır devam eden müzakerelerin bir sonucu.

Facebook, Ağustos ayı sonlarında, kullanıcıların yüzlerce orijinal içeriği seyredebilecekleri bir sekme olan ‘Facebook Watch‘ı duyurmuştu. Watch, sponsorluk anlaşması yapılan içerik ve medya ortaklarıyla birlikte piyasaya çıkmıştı. Bu nedenle müzik yayıncılarıyla yapılan anlaşmanın zamanlaması çok önemli.

Telif hakkı sahipleriyle anlaşma sağlanırsa ve Facebook arzu ettiği adımları atabilirse, YouTube’un tahtını sallayabilir. Halihazırda YouTube, müzik piyasasının tartışmasız lideri konumunda. Fakat Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg yeni atılan adımla birlikte yıllardır hayalini kurduğu plana bir adım daha yaklaşılmış oldu.

Facebook, bu sürecin bir parçası olarak dünyanın önde gelen sanatçılarının anlaşma yaptığı ve 200.000’den fazla müzik videosunun hak sahibi Vevo ile bir ortaklık kurabilir. Vevo’nun YouTube ile olan anlaşması bu yıl sona eriyor. Dolayısıyla Facebook, Vevo ile anlaşma fırsatına sahip.

Facebook doğru adımları atabilirse, YouTube dahil olmak üzere pazardaki diğer çevrimiçi medyayla rekabet edebilir. Bakalım Facebook’un bu adımına karşı Youtube’dan karşı bir hamle gelecek mi?

Facebook, çevrimiçi müzik pazarında Youtube’un rakibi olabilir mi? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

İndir59.4 MBFacebook Mobil iOSFacebook Mobil iOS iPhone ve iPad İçin Facebook Uygulaması

İndir11 MBFacebook Mobil AndroidFacebook Mobil Android Android İçin Facebook Uygulaması

Facebook, Watch Servisiyle YouTube’un Rakibi Oluyor

Facebook, Gazetecilere Facebook’u Kullanmayı Öğretecek

Facebook Bağımlılığı Beyni Küçültüyor

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!