Facebook, Telegram’ın Yükselişini Durdurmak İçin Şimdi de Instagram’daki Linkleri Engelledi!


Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından birisi olan Telegram, liderliğini koruyan Whatsapp’a yetişmek için elinden geleni ardında koymuyor. Sadece 9 ay içerisinde kullanıcı sayısını %60 arttırmayı başarmış olan mesajlaşma uygulaması, Whatsapp’a sahip olan Facebook tarafından engellenmeye çalışıyor.

Bundan yaklaşık 3 ay önce Telegram’ın hızlı yükselişini farkeden Facebook, mesajlaşma uygulamasının önünü kesebilmek için hoş olmayan yollara başvurmuştu. Öncelikle Whatsapp üzerinden paylaşılan Telegram linklerini engelleyen Facebook, ardından Facebook’ta bulunan Telegram hesabının resmi olduğu bildiren mavi tik simgesini kaldırmıştı. Bu engellere rağmen durmak bilmeyen Telegram, MWC 2016’da aylık 100 milyon kullanıcı sayısına ulaştığını belirtmişti.

Whatsapp’tan çok daha güvenli, daha marifetli ve eğlenceli olan mesajlaşma uygulaması, Facebook’tan bir darbe daha aldı. Instagram’a sahip olan Facebook, kullanıcıların Instagram bilgilerinde bulunan Telegram bağlantılarını silme kararı aldı. Günde 70 milyon fotoğrafın paylaşıldığı Instagram’ın Telegram’dan kurtulmaya çalışması, Facebook’un ne kadar çaresiz kaldığını bir kez daha göstermiş oldu.

Bu etik olmayan davranışa kullanım oranlarıyla cevap vermek için açıklama yapan Telegram, Instagram’da paylaşılan 70 milyon fotoğrafa karşılık, günlük  35 milyon fotoğraf paylaşımı olduğunu hatırlattı (iyi ayar vermiş).

Aynı link engelleme olayını Snapchat’e de uygulayan Instagram, doğal olarak kullanıcılarından ve uygulamaların başında bulunan isimlerden tepki gördü. Snapchat ve Telegram tarafından gelen açıklamalara göre Facebook hem Whatsapp engellemelerini, hem de Instagram engellemelerini habersiz bir şekilde gerçekleştirdi.

Whatsapp’ı satın almasının ardından ilk iş olarak kullanıcı sözleşmesini değiştiren Facebook’un uygulaması yerine, Telegram’ı kullanmanızı öneririm.
    Telegram 2 Adet iPhone 6S Hediye Ediyoruz! Katılmak için tıkla.

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!