Facebook’ta arkadaşlıktan hemen çıkarmanız gereken 7 insan tipi


Hayat derin düşüncelere dalmış sosyal medya arkadaşlarını anlamaya çalışmak için çok kısa. Bu konuyla ilgili ilk olarak Yıldız Tilbe’yi dinlemenizi tavsiye ederim.

İşte tam da bu noktada aslında sosyal mecralarda bile arkadaş olmamanız gereken kişiler olduğunu hatırlatmakta fayda var. Sosyal medyada gezinirken sürekli geriliyor, moraliniz bozuluyor ve bu sizin gününüzü olumsuz etkiliyorsa bazı şeyler yapmanın zamanı gelmiş.

İşte sosyal medyada arkadaşlıktan çıkarmanız gereken kişiler:

Politik palavracılar

Sosyal medya arkadaşlarınızın siyasi görüşlerini paylaşma hakkı vardır ancak ama siz sağlık hizmetleri veya yasa değişikliğiyle ilgili bir şey duymak istemiyorsanız çözüm çok basit engelleyin onu. Sadece karşıt görüş olduğu için değil, gerçekten salladığı için engelleyin. Sizin görüşünüzdeki sallayan kişileri de engelleyin.

Olumsuz kişiler

Tabi ki herkes kötü bir gün geçirebilir ama bunu paylaşmak ve burayı mesken edinmek farklı bir şey. Araştırmalara göre stres bulaşıcı bir şeydir. Başkasının stresli yaşamı ile ilgili Facebook paylaşımları sizin yaşamınızı da etkileyebilir. Hatta kesinlikle etkiler diyebiliriz.

Eski tanıdıklar

Değerli zamanınızı, enerjisini sevmediğiniz kişilere harcamayın sallayın gitsin. Belki ilk zamanlarda zorlanırsınız ancak bunları hayatınızdan çıkarmak zihnen daha güçlü olmanızı sağlar.

Eğer bu kişilerle bağlantınızı kesmek için henüz hazır değilseniz Facebook bu duruma geçişiniz için size bu kişilerden gelen iletileri gizlemeniz gibi güzel bir özellikle yardımcı oluyor.

Her zaman özenenler

Sosyal medyada her zaman başkalarına özenmek, başka hayatları imrenerek izlemek size güzel bir gün geçirmeniz için yardımcı olmaz aksine sizi depresyona sokabilir. Bu nedenle özentilikten kaçının, gerçeklikle iç içe yaşamaya çalışın.

Dikkat çekmeye çalışanlar

“Belki de bu gün hayatımın en kötü günüydü… Bu konuda konuşmak istemiyorum” gibi iletiler yazan tipler dikkat çekmeye çalışan kişilerdir. Eğer dramadan rahatsız oluyorsanız bu tip kişileri listenizden uzak tutmalısınız. Dert babasıyım ben diyorsanız ona karışamam tabi.

Palavracılar

Sosyal medya, yapmadığı bir tatili gösterenler veya yapmadığı sporu yapıyormuş gibi gösterenler gibi sürekli palavra uyduran sıkıcı tiplerle dolu ve bu sahte hesaplara inananlar muhtemelen kendilerini kötü hissediyorlar. İnanmasanız bile bu kişilerin sürekli böyle şeyler paylaşması canınızı sıkabilir bu yüzden arkadaş listenizden çıkarın stresten kurtulun.

Kendiniz kötü hissettirecek herkesi

Sosyal medya sizi yaşamdan soğutan bir şey haline gelmemeli. Eğer sizi buna sürükleyen biri varsa orada bulunmasını yeniden gözden geçirme vakti geldi.

Sosyal ağlar kabul etsenizde etmeseniz de hepimizin hayatının büyük bir bölümünü kapsıyor artık bu nedenle artık kafa dağıtmak için girdiğimiz mecralar değil, kafamız genelde burada doluyor ve “dağıtmak için” dışarı çıkıyoruz. Tam da bu yüzden günün çoğunu etkileyecek bu tehlikeli insanları hayatınızdan çıkarın.

Eğer bunu yapamıyorsanız bir süreliğine sistemden uzak durma seçeneğiniz her zaman var. Biraz sistemin fişini çekmenin kimseye zararı olmaz. Sosyal medya detoksu ile başlayın…

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!