Farkında Olmadığımız 9 Gerçek


Kaynak: the Cover Up by alltelleringet on DeviantArt 

Okula gidiyoruz, projelere kafa yoruyoruz, işlerimizi yetiştirmeye çalışıyoruz, arkadaşlarımızla takılıyoruz, ailemizle vakit geçiriyoruz, durmadan bir şeylerle meşgul kalıyoruz. Ama bazı günler geriye yaslanıp farkına varmadığımız yada üzerinde pek düşünmediğimiz şeyleri ilginç bulmaya başlıyoruz (en azından bazılarımız bunu yapıyor). O esna başka şeylerin de var olduğunu “anlıyoruz”. Ruhani ve felsefi bir düşünce gibi görünse de, bu tarz düşünceler kimliğimizi ve bulunduğumuz konumumuzu anlamamızı sağlıyor.

[1] Meraklı Olmayan Zihinler

2000 sene önce yaşamış bazı filozofların 2000’li yıllarda yaşayan bazı “modern” insanlardan hayatı daha fazla sorgulamaları ve varlığımıza dair önemli konular üzerinde düşünmeleri acı bir gerçek.

Tavsiye: Eski düşünürlerin neler üzerine kafa yorduklarını araştırın.

 Kaynak: http://www.odysseasproject.com/images/SurveyofGreekPhilosophy.jpg

[2] Görülmeyen Ziyaretçiler

Belki de neredeyse her gece pencereden dışarıyı seyrederken yada sokakta yürürken Ay’ı görüyoruz, ama göz alışkanlığımızdan dolayı çıplak gözle “bir başka gök-cismine” teleskoba ihtiyaç duymadan yakından görebildiğimizi düşünmüyoruz.

Tavsiye: Sadece bir gece bile olsa bir yere oturup Ay’a uzunca bir süre bakın.

Kaynak: Shooting the moon
 

[3] Bir Uzay Gemisindeyiz

Günümüzde nadir de olsa “Dünya düz mü yuvarlak mı?” türünden tartışmalar yaşansa bile, elimizdeki teknolojik imkanlarla gezegenimize dışarıdan bakabildiğimiz bir çağdayız. Sadece birkaç nesil önce yaşamış olan insanlar böyle bir şeyi yapabileceğimizi hayal bile edemezken artık uzay fotoğraflarına ve belgesellerine sıradan bir şeymiş gibi bakan gençlere rastlıyoruz, maalesef herkesi derinden etkilemiyor. Ama daha dikkatli bir şekilde bakıp şunları bir düşünün:

-Şu an burası sahip olduğumuz tek ev.

-Koca evrene oranla toz tanesi bile sayılamayacak kadar küçük olan bu gezegende ırkçı söylemler ve savaşlar devam ediyor.

-Bize yardım edebilecek başkaları yok, şu an hepimiz birbirimizden sorumluyuz.

Tavsiye: Uluslararası Uzay İstasyonundan çekilmiş bazı görüntülere ve videolara bakın, Carl Sagan’ın “Soluk Mavi Nokta” (Pale Blue Dot) adlı kitabındaki en etkileyici kısmını buradan dinleyin.

Kaynak: The Day the Earth Smiled
 

[4] Tepemizdeki Koca Evren

Kendi gezegenimizde bile gidip gör(e)mediğimiz onca yer varken, bir de büyüklüğüyle hayal sınırlarımızı zorlayan bir evrende yaşadığımızı unutmayalım. “Yer” ve “Gök” gibi ayrımlarda bulunsak bile, Kuzey-Güney-Doğu-Batı’nın olmadığı bir uzayın içinde yüzen bir kaya parçasının yüzeyine bağlıyız. Ve kim bilir kaç farklı gezegende bizim gibi aynı şekilde uzaya bakıp “Acaba başkaları da var mı?” sorusunu sormuştur? Alttaki görsele bir bakın, gördüğünüz şey Andromeda Galaksisindeki yıldızlardır. Kim bilir bu yıldızların çevresinde dolaşan kaç gezegende asla tanıyamayacağımız medeniyetler yükselip yok olmuştur? Akla şöyle bir söz geliyor: “İki olasılık var: Ya evrende yalnızız, yada evrende yalnız değiliz. İki olasılık da eşit derecede ürkütücü…” (Arthur C. Clarke)

Komşu galaksimiz olan Andromeda Galaksi’sine ait detaylı görüntüsüne buradan bakabilirsiniz.

Tavsiye: Evrendeki yalnızlığınızı bir hayal edin, sonra da başka insanların sizi umursadığını hatırlayın, küçük mevzulara takılmayın ve değer verip uzun süredir konuşmadığınız yada küstüğünüz kişilerle konuşun. Size engel olan nedir

[5] Geçmişte Yaşamak

Bizim için “Şu An”ı temsil eden şey gerçekte geçmişi oluşturuyor. Baktığınız bir objenin yüzeyinden ışık yansıyıp gözlerinize ulaşıyor ve daha sonra elde edilen veriler beyninizde yorumlanıyor, böylece “görme işlevini” gerçekleştirmiş oluyorsunuz (İdealizm’le karıştırmayın!). Bütün bunlar o kadar hızlı gerçekleşiyor ki, her şey anında oluyormuş gibi görünüyor, hatta aynanın karşısına geçtiğiniz zaman kendi geçmişinizi de görmüş oluyorsunuz.

Tavsiye: İlk fırsatta bir aynanın karşısına geçin ve burada yazılanları bir düşünün.

[6] Herkes Eşsizdir

Dışarılarda takıldığınız, aşık olduğunuz, yolda yürürken gördüğünüz, internet üzerinden tanıdığınız, kısacası var olduğunu bildiğiniz her kişi evrenin tarihi boyunca bir daha asla tekrardan “var olmayacak”, buna siz de dahilsiniz. Hiçbir zaman sizi siz yapan şeylerden %100 oluşan bir başkası bir daha doğmayacak, bu sebeple herkes eşsiz birer varlıktır.

Tavsiye: Kendinizi küçümsemeyin ve diğer insanların değerini bilin. İyi insanlara kötü sözler söyleyerek kişileri ve Kötü insanlara güzel sözler söyleyerek sözlerinizi harcamayın.

Kaynak: sunset of love by sisapigila on DeviantArt
 

[7] Herkes Ve Her Şey Birbirine Bağlıdır

Belki kulağa klişe bir cümle gibi gelebilir, ama bazen unuttuğumuz en önemli gerçeklerden bir tanesidir: Hepimiz kocaman bir ailenin üyeleriyiz. Tıpkı uzaydaki (eğer varsa) diğer medeniyetlerden olan uzaklığımız gibi, daha kendi gezegenimizde bile tanıyamadığımız yüzlerce farklı kültür var. Sevseniz de sevmeseniz de Dünya’daki her insanla -uzaktan bile olsa- bir bağınız var. Hatta “Hepimiz birbirimize biyolojik olarak, Dünya’ya kimyasal olarak, Evren’e atomik olarak bağlıyız. Evrenin içerisindeyiz, Evren de bizim içimizde…” (Neil deGrasse Tyson)

Tavsiye: Farklı bölgelerde yaşayan insanların kültürlerini, inançlarını, sanatlarını ve ilginç yönlerini araştırın.

Kaynak: Faces of the World
 

[8] Metal Ejderhaların Çağındayız

Birçok kişi gökyüzünde “Bir UFO gördüm!” heyecanını yaşamak isterken, son yüzyılda geliştirilmiş olan bir mühendislik harikasını adeta görmemezlikten geliyoruz. Atlarla ve develerle belki de günler, haftalar veya aylar süren yolculuklar yerine en fazla yarım gün içerisinde bizleri bulutların arasından uçuran ve yeryüzündeki manzaraları seyretmemizi sağlayan bu ağır uçaklar insanların bilimsel potansiyelini gözler önüne seriyor.

Tavsiye: Havacılığın tarihine bir göz atın, bir sonraki sefer üzerinizden bir uçak geçtiğinde onu dikkatlice izleyin yada bindiğinizde burada yazılanları hatırlayın.

Kaynak: Last Flight by RHADS on DeviantArt
 

[9] Kitaplar Birer Zaman Makineleridir

Elbet herkes bir gün yaşama veda edecek, ama geride bıraktıkları eserlerde yaşamaya devam edecekler. Elinize bir kitap aldığınız zaman, sanki bir zaman makinesine binip yüzlerce sene önce yaşamış bir insanın sözlerini okuyabilirsiniz. Kitaplar o kadar etkili araçlardır ki, hiç düşünemediğiniz şeylerin hayalini kurmanızı sağlayabilirler ve belki bildiğiniz birçok şeyin yanlış olup en temel fikirlerinizi bile bütünüyle değiştirebilirler. Bir kağıt, bir kalem ve bir düşünce kişiliğinizi etkileyebilme gücüne sahiptir.

Tavsiye: Kitabevine gidin, daha önce hiç bakmadığınız farklı bir kategoriye ait bir kitap alıp okuyun.

Kaynak: What is it like to read a book?
 

Etiketler

Kuzey Güney Uzay

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!