G.Skill Ripjaws KM780 RGB Oyun Klavyesi


Bellek dünyasının saygın ismi G.Skill firması da oyun ürünleri sunanlar arasına katıldı. Firmanın ilgi gören Ripjaws serisine eklenen yeni oyun aksesuarlarından biri olan ve kısa süre önce “iF Design Award 2016” ödülüne layık görülen Ripjaws KM780 RGB modelini inceleme fırsatı elde ettik. Adından anlaşılacağı gibi RGB yani kırmızı, yeşil, mavi renklerde LED’ler kullanılarak aydınlatma desteği verilen üründe 16 milyon ayrı renk seçilebiliyor. Üstelik klavyedeki her bir tuş bağımsız olarak farklı renkte gösterilebiliyor. Bir diğer önemli detaysa Cherry MX serisi mekanik tuşların kullanılıyor olması.

Hayli büyük ve ağır bir kutuyla sunulan klavyenin üç ayrı tuş seçeneği var: Cherry MX Brown, Red ya da Blue. Red modeli oyunlar, Blue modeli metin girdisi için ideal olmakla birlikte Brown modeli ikisinin ortasındaki dengeyi kuruyor. İsteğimiz üzerine incelemede kullandığımız modelse Cherry MX Brown tuşları içeriyordu.

Tam kapsamlı tuş takımına sahip olan klavyede geniş boyutlar, 1360 gram gelen ağırlık dikkat çekiyor. Üst kısımda büyük oranda alüminyum kaplama ve sağlamlık vermesi için çelik çubuklar kullanılmış. Gerçekten de esnetmek isteseniz de buna izin vermeyecek derecede sağlam. Boyutlar 518 x 172 x 48 mm.

Biraz daha yakından bakıldığında tuşların her birinin alt kısmında yer alan şeffaf kaplamaya sahip Cherry MX tuşlar görülebiliyor. Bu sayede 16 milyon renkte aydınlatma dışarı yansıtılabiliyor. 2 mm harekette aktifleşen tuşların ömrü 50 milyon tıklama garanti ediyor.

Sol kısımda hoş görünen firma logosu ve çelik çerçeve var. Ayrıca altı ayrı oyun özel programlanabilir G tuşu yer alıyor. Klavyeyi kullanırken anında makro kaydı yapabiliyorsunuz.

Bu tuşları ve klavyedeki tüm oyun profillerini hızlı biçimde düzenlemenize ve geçiş yapmanıza imkan veren M tuşları üst kısımda yer alıyor. Dahili bellek, bu üç profili, aydınlatma seçenekleri ve makrolarınızı saklıyor. Bunların hemen sağındaysa sırasıyla Windows tuşu kilitleme, parlaklık seviyesi (kapalı, düşük, orta, yüksek) ve zamanlı hatırlatıcı seçenekleri var.

Multimedya tuşlarıysa klavyenin sağ üst kısmına yerleştirilmiş. Klasik biçimde durdurma, oynatma, ileri, geri ve ses kesme butonları var. Ses seviyesi ayarlama içinse eksi ve artı yerine kaydırma tekerleği geliyor. Bunun altına yerleştirilmiş üç sıralı LED dizisi vumetre izlenimi verse de seçili sesi anlama imkanı veriyor.

İşte bu nedenden ötürü klavyenin kablosu epey kalın ve aslında dört ayrı bağlantı içeriyor. Biri USB klavye bağlantısı, diğeri LED’ler için güç, diğerleri mikrofon ve ses bağlantıları. 3.5 mm fiş içeren ses kabloları dahil tümü üzerinde sağlam bez kaplama geçerli.

Askeri sınıf premium fırçalı anodize alüminyum kullanılarak sağlamlaştırılan klavye gövdesinin arka kısmında tek bir detay dikkat çekiyor. Katlanır tip plastik dil normalde yuvasında duruyor ama üstteki çelik çubuk üzerinde hareket ettirilebiliyor.

Bunun esprisi yukarı kaldırıldığında farenize ait kabloyu yukarda tutabilmesi. Böylece fare kablosu takılmadan kolayca hareket edebiliyor ve karmaşa azalıyor.

Ürünle gelen kutu içindeyse toplam on ayrı yedek tuş başlığı var ama asıl amaç oyunlarda sık kullanılan tuşların daha kolay anlaşılır hale getirilmesini sağlamak. Sert ve pürüzlü plastik kaplı bu tuş başlıklarında belirli tasarımlar seçilmiş. WASD tuşlarında S tuşuna bakan bir eğilim var. Ayrıca tuş değiştirme aparatı da dahil.

Bu ek tuş setinin kaybolmasını engelleyecek biçimde özel kutu hazırlanmış. Ucundaki bağlantılar sayesinde klavye üstündeki çelik çubuk üzerine sabitlenebiliyor.

Arzu ederseniz klavye ile gelen bileklik kısmını alta ekleyebilirsiniz. Alet gerekmeden kolayca eklenip çıkarılabiliyor. Üst kısmında yumuşak kaplama var ve yeterince geniş. Eklediğinizde toplam ağırlık 1540 gram ve boyutlar 518 x 228 x 48 mm oluyor.

Tuşları çıkarmak ve yerine diğerlerini takmak son derece kolay. Gelen plastik aracı alta itip tıklama sesini duyduktan sonra yukarı çekiyorsunuz. Bu tuşları takınca klavye başka bir havaya bürünüyor.

Arka kısımda tek bir USB portu, ses çıkışı ve mikrofon girişi, tuş modunu seçme butonu var. G seçerseniz oyun modu aktif ve tam kapsamlı n-key rollover özelliğiyle kaç tuşa birden aynı anda bassanız da rapor ediliyor. S moduna geçince en fazla altı tane tuş aynı anda algılanıyor.

Gerekli sürücüyü en güncel sürümü almak için G.Skill sitesinden indirmelisiniz. Tuşları programlama, profiller atama ve değiştirme, makro ekleme gibi çok sayıda seçenek var.

Merak edilen bir özellik olan aydınlatma içinse her bir tuş bağımsız olarak seçilebiliyor. Ayrıca aydınlatmaya yönelik çeşitli efekt seçenekleri sunulmakta. Yenilerini tanımlama imkanınız da var.

169 dolar olan klavye fiyatının karşılığını veren ve fark katan belirgin özelliklere sahip. Malzeme ve işçilik kalitesi birinci sınıf. Aydınlatma sistemi son derece başarılı ve eksiksiz. Cherry MX butonlarsa hem son derece sağlam ve dayanıklı, hem de olası en iyi sonucu elde etmenize imkan veriyor. Sadece kırmızı renk LED aydınlatma içeren sürümse 129 dolar fiyatla satışa sunuluyor.

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!