Galaxy Note 5 Android 6.0.1 yükleme talimatı [Güncelleme]


Güncelleme: Galaxy Note 5 Android 6.0 güncellemesi bu defa Irak’ta başladı. Irak yazılımına ait indirme linki de yükleme talimatı içerisinde eklendi. Irak ROM’unda Türkçe dil desteğinin mevcut olduğunu belirtelim. 

Samsung amiral gemisi modellerinden Galaxy Note 5 için Android 6.0.1 Marhsmallow güncellemesini geçtiğimiz günlerde Güney Asya ülkesi Kamboçya’da dağıtıma sundu. Ülkemiz kullanıcılarının en az bir ay daha bekleyeceği güncelleme için daha fazla sabredemedik ve elimizdeki Galaxy Note 5’e kurduk. Üstelik kurmakla kalmadık, yükleme talimatını yayınlayarak Kamboçya ROM’undan sizlerin de yararlanması istedik.

  

>> İlginizi çekebilir: Galaxy Note 5, Android 6.0.1 güncellemesi başladı

Yükleme talimatına geçmeden önce birkaç hatırlatmada bulunmak istiyoruz;

-Öncelikle yükleyeceğiniz yazılım Samsung tarafından resmi olarak dağıtılan bir firmware olduğu için telefonun garantisini hiçbir şekilde etkilemeyecektir. Türkiye için Andrid 6.0.1 güncellemesi yayınlandığında dilerseniz ülkemiz için yayınlanan yazılımı telefonunuza tekrar yükleyebilirsiniz.

-Yükleme sonrası bazı kullanıcılarda Türkçe dil desteğinin olmadığı ifade ediliyor. Ben yükleme sonrası wipe (silme/format atma) işlemini gerçekleştirmediğim için Türkçe kullanmaya devam ediyorum. Ancak yükleme sonrası wipe işlemlerini ya da başka bir ifadeyle fabrika ayarlarına dönerseniz Türkçe dil desteğiyle karşılaşmayabilirsiniz (Wipe işlemine rağmen telefonu Türkçe kullanmaya devam edenler de mevcut).

-Yükleme işlemi sonrası bilgileriniz silinmiyor, fakat her ihtimale karşı yedekleme yapmanızı öneririz. Yedekleme işlemini gerçekleştirdikten sonra telefonu fabrika ayarlarına alıp yükleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

  

Kısaca deneyimlerimize değinecek olursam; öncelikle Android 6.0 ile birlikte tasarım noktasında pek dde eğişime uğramamış bir TouchWiz arayüzüyle karşı karşılaşıyoruz. Ancak güncelleme sonrası arayüzün tabiri caizse yağ gibi aktığını söyleyebilirim. Yeni animasyon ve efektler de arayüzüne ayrı bir hava katıyor. Performans noktasındaki değişimi birkaç gün içerisinde yapacağımız testlerle sizlere aktaracağız. Birkaç gündür kullandığımız Android 6.0.1 güncellemesi sonrası telefonda herhangi bir hata almadığımızı özellikle belirtmek istiyorum. Pil süresinin ise neredeyse aynı kaldığını söyleyebilirim. Diğer yenilik ve gelişmeleri bildirmeye devam edeceğiz…

 Galaxy Note 5 Android 6.0.1 Yükleme Talimatı

Yükleme talimatı detaylı olarak verilmiştir. Eğer ROM yükleme işinde tecrübeliyseniz bu işlemler birkaç dakikanızı alacaktır. 

1- Buradan  (üyelik gerekiyor) Galaxy Note 5 için yayımlanan yeni ROM’u indirin; ya da buradan Türkçe dil desteği mevcut olan Irak ROM’unu indirin. 

2- Buradan Odin (3.10.7 numaralı sürümü) ROM yükleme aracını indirin.

3- İndirdiğiniz ROM ve Odin dosyasını ZIP’ten çıkarın, masaüstüne ya da masaüstünde açtığınız bir klasöre taşıyın. 

4- Telefonunuzu kapatın. Telefonunuzda Home + Güç + Ses Kısma tuşlarına aynı anda basarak Download modunu açın. Karşınıza gelen uyarıyı ses yükseltme tuşuna basarak geçin. Telefonunuz şimdi Download Modu’nda.

5- Telefonu USB kablosu ile bilgisayara bağlayın. İlk defa bağlıyorsanız bir süre Driver’ların yüklenmesini bekleyin. Dilerseniz direkt buradan Samsun Mobile Driver’ı indirebilirisiniz. Telefon ve Odin arasındaki bağlantı sağlandıktan sonra indirdiğiniz ROM dosyasını (tar ya da md5 uzantılı tek dosyayı)  Odin üzerinde yer alan AP bölümüne yerleştirin. ID:COM yazan bölümün altındaki kutucuklarda com port numarası belirecektir.

Not: Odin üzerinde re-partition bölümü işaretli olmayacak.

6-Start butonuna tıklayın ve ROM’un yüklenmesini bekleyin. Yükleme işlemi 3-5 dakika kadar sürecektir. Ayrıca ilk açılış her zamankinden daha uzun sürecektir. 

Uyarı: Bu işlemden sonra eğer telefonunuz sürekli açılış ekranında kalıyor ya da durduruldu hatası alıyorsa; telefonunuzu kapatın,  “Ses Açma + Home + Güç tuşuna basılı tutarak telefonu Recovery Mod’una  alın. Karşımıza çıkan menüden Wipe Data Factory Reset seçeneğine ses kısma tuşu yardımıyla gelin ve Güç tuşuna basın. İşlemi onaylamak için YES seçenğini seçmeniz gerekiyor. İşlem tamamlandıktan sonra Reboot System Now seçeneğine gelin Güç tuşuna basarak telefonu yeniden başlatın.

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!