Genişbant İnternet Erişimi Yaygınlaşıyor!


İnternet erişiminin ülke genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarını sürdüren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, bu çalışmalar doğrultusunda ülke genelinde genişbant internet erişimini yaygınlaştırmaya başlıyor.

Kamu Teknoloji Platformunun (KTP) ATO Congresium'da düzenlediği Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı'nın açılışında, çeşitli konulara değindiği açıklamalarda bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, genişbant internet erişiminin yaygınlaştırılması konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Arslan'ın söz konusu açıklamaları şu şekilde:

"Akıllı şehirlerde birçok hizmetin vatandaşa sunulması konusunda genişbant internet altyapısına ihtiyaç duyuluyor. Genişbant internet erişiminin artırılmasına yönelik çalışmalar yapmaktayız. Fiber hat uzunluğunu son 14 yılda 80 bin kilometreden 300 bin kilometreye çıkardık. Mobil şebekede 2009'dan itibaren 3G hizmeti vererek, Nisan 2016'dan itibaren de 4,5G seviyesine çıkararak hizmet kalitesini artırdık. 4,5G hizmetlerinden yararlanan abone sayısı 1 yılda 52 milyonu geçti. Bunun üçte birinden fazlasının cihazları uygun olarak aktif kullanıcı olduğunu biliyoruz. Mobil abone sayısında 75 milyonun üstüne çıktık. Mobil abone yoğunluğu yüzde 94'ü aştı. Makineler arası iletişim (M2M) abone sayısı da 4 milyona ulaştı. Türkiye haberleşme ve bilgi teknolojileri konusunda dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri oldu ancak genişbant erişim imkanı sağlayan fiber ve mobil altyapılarını, gelecekteki ihtiyaçları dikkate alarak daha hızlı kurmamız gerektiği de hepimizin malumları"

Son dönemlerde fiber altyapı ve baz istasyonları kurma çalışmalarında bazı sorunlar ve bu sorunlardan kaynaklı aksaklıklar bulunuyor. Özellikle fiber internetin belirli hatlardan geçmesi ve bu hatların oldukça yakınlarında bulunan sokaklardaki kullanıcıların fiber internetten yararlanamamaları, bu sorunlardan bazıları. İşte bu sorunlara yönelik olarak da çözüm odaklı mevzuat çalışmaları yaptıklarını belirten Bakan Arslan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile de çalışmaları ve önerilerini paylaştıklarını ifade etmekte.

Türkiye'nin Ulusal Genişbant Stratejisini oluşturarak gelecek ay içinde yayımlamayı düşündüklerini de sözlerine ekleyen Arslan, bakanlık olarak "akıllı şehircilik" anlayışını benimsediklerini ve bu anlayışın temelinde de fiber ve baz istasyonu altyapılarının yattığını ifade etti.

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Polyurea

Pazar Haziran 4th, 2017

Bu alanda yapılan iyileştirme çalışmaları oldukça güzel ancak hala yeterli değil. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde çok daha iyi bir noktaya ulaşacağını düşünüyorum. Umarım bu gelişmeler en az bu hızla devam ettirilir.

adsense forum

Perşembe Haziran 15th, 2017

Biraz geç oldu ama, alt yapı konusunda aşırı problemler var. Geniş bant istediği kadar versinler, alt yapı olmadıktan sonra nasıl kullanılacak bu geniş bant.

Savaş Dersim Çelik

Cuma Haziran 16th, 2017

Aynen hala bazı ile ve ilçelere alt yapı hazır değil.

Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!