Gilt Groupe 250 milyon dolara HBC tarafından satın alındı


AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin en tanınmış kişi online mağazalarından biri olan ve 2007 seneninde kurulan Gilt Groupe, Saks Fifth Avenue markasının da sahibi olan ve dünyanın en daha önceki şirketlerinden birisi olarak kabul gören Hudson’s Bay Company (HBC) tarafından 250 milyon dolara satın alındı. 

Tam 9 milyondan fazla azası bulunan dev bir e-ticaret sitesi olan Gilt Groupe, 2011 seneninde aldığı yatırımla tam 1.1 milyar dolar değerlemeye ulaşmayı muvaffak olmuştu. Gilt kurulduğu 2007 seneninden bu yana tam 286 milyon dolar yatırım almayı muvaffak olmuştu. Kimi kaynaklara göre 2015 seneninde 600 milyon dolar gelir elde eden Gilt, bir evvelki yıl olan 2014 seneninde 660 milyon dolar gelir ele geçirmişti. Başka bir deyişle Gilt’in gelirleri bir önceki seneye göre düşüş gösterdi.

2007 seneninde, kurucu ortaklar Alexandra Wilkis Wilson ve Webrazzi Summit 2012’ye konuşmacı olarak katılan Alexis Maybank’ın kurduğu site bilhassa indirimli satış ve özel alışveriş fikri ile ilgili e-ticaret alanında yeni bir soluk getirmeyi muvaffak olmuş, dünya genelinde de pek çok kopyası ortaya çıkmıştı.

Hudson’s Bay Company tarafından tamamı nakit ödemeyle 250 milyon dolar gibi rekor bir ücrete satılan Gilt, e-ticaret alanında 2016 seneyin hem ilk hem de en akılda kalacak kadar büyük satışlarından biri olmayı muvaffak oldu. Gilt konusunda yorum yapan analistler, Gilt için artık yeni aza kazanmak, müşterilerini elde tutmak ve daimi olarak devam eden her gün yeni fırsatlar koymanın zorlaştığının altı çizdi.

Operasyonlarına aynen devam edecek olan Gilt’in bundan sonraki süreçte Hudson’s Bay Company‘nin sahibi olduğu ve perakende tarafında kuvvetli olan Saks Fifth Avenue gibi markalarla beraber gruba ciddi bir e-ticaret gücü sağlamış olacak.

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!