Google AdSense Eşleştirilen İçerik Özelliği Aktif Oldu


Google reklamları ile ilgili birçok kullanıcı uzun zamandır şikayet ediyor ve ilgisiz alakası reklamların kendilerine gösterildiğini belirtiyorlar. Oysaki Google reklamları sizi takip eder ve ilgilendiğiniz, armasını yaptığını ürünlerin size tanıtılmasını sağlayan bir algoritma ile çalışır. Bazı kullanıcıların “ben böyle ahlaksız içerikler görmek zorunda mıyım?” soruları ile bizlere dönüş yaptığını görmekteyiz ama sizin IP’niz üzerinden birisi mutlaka bu aramayı yapmış ve Google bunu kafasına yazmıştır.

Google yaptığı bir duyuru ile,AdSense Eşleştirilen İçerik Özelliği’ni artık aktifleştirdiğini duyurdu.

Peki, nedir buAdSense Eşleştirilen İçerik Özelliği?

Eşleştirilen içerik, makalelerinizi sitenizin ziyaretçilerine tanıtmak için basit bir yol sunan ücretsiz bir öneri aracıdır. Okurlarınızın ilgilendikleri içeriği kolayca bulmalarını sağlayarak sitenizin sayfalarının görüntülenme sayısını, ziyaretçilerin sitenizde geçirdikleri süreyi, okurlarınızın sitenize bağlılığını, reklam gösterimlerinizi ve nihayetinde reklam gelirinizi artırabilirsiniz.

Eşleştirilen içerik birimleri sayesinde önerilerin nerede görüneceğine siz karar verirsiniz. Ardından AdSense, sitenizdeki sayfaların okurlarına, onlar için en alakalı makaleleri tanıtır. Eşleştirilen içerik önerileri, konu benzerliğine dayalı ve okur için kişiselleştirilmiş şekilde sunulur.

Eşleştirilen içerik birimleri hakkında bilinmesi gereken bazı önemli noktalar:

 • Eşleştirilen içerik birimlerinin alakalı içeriği kullanıcılarınızın dikkatine sunması, sayfa görüntüleme sayısının ve sitede geçirilen sürenin artmasını sağlayabilir.
 • Eşleştirilen içerik birimlerini,uygun sitelerinizdeistediğiniz sayfalara yerleştirebilirsiniz.
 • Bunlar,sayfa başına Google içerik reklam sınırınızkapsamında sayılmaz.
 • Öneriler site içindedir; örneğin,abc.comvexyz.comşeklinde iki siteniz varsa her bir site için oluşturacağımız öneriler o site dahilinde sunulur. Yalnızca Google reklamları ve bu reklamlar üzerinde Eşleştirilen içerik birimleri içeren sayfalardan öneriler oluşturduğumuzu unutmayın.
 • Bu birimler, cep telefonları, tabletler ve masaüstü bilgisayarlarda çalışır.
 • Denemelerdekullanılmak için uygundeğildirler.

Herkes Eşleştirilen İçerik Kullanmaya uygun mu?

Eşleştirilen içerik özelliği tüm yayıncılar tarafından kullanılamaz. Uygunluk olmanız için minimum trafik hacmi ve benzersiz sayfa sayısı gereksinimlerimizi karşılayan bir siteniz olması gerekir. Bu gereksinimleri, Eşleştirilen içeriğin sizin ve sitenizin ziyaretçileri için harika bir deneyim sunmasını sağlamak amacıyla belirledik. Siteniz onaylandıktan sonra, AdSense hesabınızda Eşleştirilen içerik özelliğine erişiminiz olur.

Sitemde Eşleştirilen İçeriğin onaylı olup olmadığını nasıl kontrol ederim?

SitenizinEşleştirilen içerikiçin uygun olmasının koşulu trafik hacmi ve benzersiz sayfa sayısına ilişkin minimum gereksinimlerimizi karşılamasıdır. Sitenizin Eşleştirilen içerik onaylı olup olmadığını AdSense hesabınızdaki “Site yönetimi” bölümünden öğrenebilirsiniz.

Sitenizin onay durumunu kontrol etmek için:

 1. AdSense hesabınızdaoturum açın.
 2. Dişli simgesinitıklayın veAyarlar‘ı seçin.
 3. Kenar çubuğunda, “Hesap”ın altındaSite yönetimi‘ni tıklayın.
 4. “Sahip olunanlar” sekmesi altında, sitenizin onaylanmış olup olmadığını görmek için “Eşleştirilen içerik” sütununu kontrol edin. Sitenizin durumu:
   • Onaylı: Eşleştirilen içerik birimlerini bu sitedeki tüm sayfalara yerleştirebilirsiniz.

  • Onaylı değil:Bu siteye Eşleştirilen içerik birimleri yerleştiremezsiniz.
   Sitelerin uygunluğunu düzenli olarak kontrol ettiğimizi unutmayın ve daha fazla trafik ve/veya benzersiz sayfa sahibi olduğunuzda uygunluk durumunuzu tekrar kontrol edin.

  Siteniz onaylandıktan sonra, hesabınızdakiReklamlarımsekmesinde Eşleştirilen içerik birimleri oluşturma seçeneğini görürsünüz.Eşleştirilen içerik birimi oluşturmayolunu öğrenin.

Birden fazla siteye sahipsem ne yapmam gerekiyor?

Birden fazla siteye sahip bir yayıncıysanız yalnızca bazı sitelerinizin Eşleştirilen içerik onaylı olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda, Eşleştirilen içerik birimlerinizi onaylı sitelerinize yerleştirmenizi isteriz. Eşleştirilen içerik birimlerini onaylı olmayan sitelere yerleştirirseniz birimleri önerilerle doldurmamız mümkün olmaz (ancak ayarlamış olduğunuz tümyedek reklam ayarlarınauyulur).

Eşleştirilen içerik birimi nasıl oluşturabilirim?

Eşleştirilen içerik, sitenizdeki alakalı içeriği sitenizin ziyaretçilerine tanıtan, sayfalarınızın görüntülenme sayısını ve okurlarınızın sitenizde geçirdiği sürenin artmasını sağlayabilecek ücretsiz bir hizmettir.

Yeni bir Eşleştirilen içerik birimi oluşturmak için:

 1. Reklam kodunuzu oluşturun

  Bir Eşleştirilen içerik birimi için reklam kodunu oluşturmak için:

  • Her zamanki gibibir reklam birimi oluşturun. İşlem sırasında, sitenizin düzenine uygun bir reklam boyutu seçtiğinizden veReklam türüaçılır menüsünde “Eşleştirilen içerik” öğesini belirlediğinizden emin olun.
   Sitenizin düzeniyle en iyi uyumu yakalamak içinözel reklam boyutukullanabilirsiniz. Özel bir boyut kullanacağınız zaman, genişlik:yükseklik oranı, yatay düzende yaklaşık 2:1 veya dikey düzende 1:2 olan bir reklam boyutu seçmenizi öneririz.
  • Kaydet ve kodu al‘ı tıklayın.
 2. Onaylı sitenize reklam kodunu yerleştirin.

  Reklam kodunu kopyalayın veonaylı sitenizdekisayfalardan birinin HTML kaynak kodu içine yapıştırın. Eşleştirilen içerik biriminizi doğrudan makalenizin altına (ekranın alt kısmı) ve bir reklam biriminin üst ya da alt kısmına yerleştirmenizi öneririz. Eşleştirilen içerik biriminizi yerleştirmeyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için aşağıdakien iyi uygulamalarımızıinceleyin.

  Not:

  • Eşleştirilen içerik ayarlarınız sistemlerimizin genelinde geçerli olacak şekilde uygulanmış olsa da, Eşleştirilen içerik biriminizde standart reklamlar yayınlanabilir. Bunu önlemek için, kodu sitenize yerleştirmeden önce lütfen 15 dakika bekleyin.

  Bu konuda daha detaylı bilgiye Google Blog’tan ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!