Google, Yandex, Bing Arama Motoru


Arama motorları internet üzerinden aranan bilgileri sorgulamamızı sağlayan web üzerindeki tarama mekanizmaları olarak adlandırılan geniş içerikli arama sitelerine verilen isimdir. En yaygın olarak kullanılan arama motorları Google, Yahoo, MSN ve Altavista’dır.

Google Cache nedir? Siteye Üye olmadan İçeriği Görebiliriz

Google’ın önbelleğidir. Google’ın botları siteleri ziyaret ettiklerinde sayfaların o anda ki hallerini kayıt altına almaktadır. Örneğin; Google arama motoru ile arama yaptık. Tam istediğimiz sonuç bulundu. Siteye girmek istedik. Fakat sitenin kapalı olduğunu ya da girmek istediğimiz sayfanın siteden silindiğini gördük. İşte tam bu durumda girmeye çalıştığımız sayfanın Google Cache yani önbelleği sayesinde bir olasılık silinmeden önceki halini görmemiz mümkün olabilir.

Site üyeliğiyle içeriğini gösteren sitelerde önbellekten girmek istediğimiz sayfayı aratıp hiç üye kaydıyla uğraşmadan içeriği görebilme imkanımız olur. Çünkü üyelik isteyen bu tür sitelerin sayfaları çoğunlukla arama motorlarının botlarına açıktır. Bizde Google arama motorunun önbelleğinden içeriği görebiliriz.

Bing’den Geliştiricilere Özel Arama Özellikleri

Microsoft’un bünyesinde bulunan arama motoru Bing, geliştirdiği farklı özellikle diğer tarayıcılardan kendisini ayırmaya çalışıyor. Bing geliştiricilerin gün içerisinde çok defa arama yaptığını, yapılan bu aramaların da çoğunlukla kodları kapsadığını anlayan Bing, kodlama yapan uzmanlara kolaylık getirecek yeni bir arama özelliğini kullanıma sundu.

Microsoft & HackerRank işbirliğiyle kullanıcılara sunulan yeni özellikle geliştiriciler aradığı kodlara direkt arama sonuçları sayfaları üzerinden detaylı şekilde ulaşabilmelerini sağlıyor.

Örneğin “string concakt C#” gibi bir arama yapıldığında, arama sonuçları sayfalarında bu kod ile bağlantılı interaktif bir kod editörü ortaya çıkıyor. Kullanıcılar bu editör üzerinden değişiklik yapabiliyor. Ayrıca kodları bu alanda çalıştırabiliyor.

Kolaylık sağlayan bu farklı özellik, şu anda C, C#, C++, PHP, Python ve Java dillerini destekliyor. Fakat ilerleyen dönemde daha da fazla programlama dilini destekleyeceği de belirtiliyor.

Ayrıca Microsoft sözcüsü, Advertising Age’ye yaptığı açıklamada Bing arama motorunun hiçbir zaman gerileme yaşamadığını söyledi. Ayrıca aksine sabit bir şekilde yükselme gösterdiğine vurgu yaptı. Advertising Age son olarak Bing arama motorunun arama motoru kategorisindeki pazar payının %21 olduğunun altını çizdi.

Google Arama Motoru Ne İşe Yarar

İnternet arama motoru olan Google hepimizin kullandığı olmazsa olmazımız olan arama motorlarındandır. Aradığımız her bilginin cevabını tarayan ve bulan internet üzerinden çok fazla sonucu ekranımıza getiren bir uygulamadır. Google arama motoru sayesinde internetin bizlere sunduğu tüm imkanlara bu arama motoruyla ulaşabiliriz. İstediğiniz bütün bilgilerin farklı sitelerdeki detayları ile beraber bir çok bilgiye kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hangi konuyla ilgili bilgi almak istiyorsanız Google arama motoruna yazdığınız zaman internet üzerinde yer alan o konu ile ilgili bütün siteleri açar ve hangisini isteseniz ona ulaşarak bilgi alabilirsiniz.

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!