İç Linkleme Nedir ?


Kullanıcılar sitenizi ziyaret ettiklerinde sayfalar arasında kolayca gezinebilmelidir. Bu yüzden Google botları veya herhangi bir arama motoru botlarının rahatça gezinebileceği şekilde bağlantı haritası oluşturulmalıdır. Dahili veya internal olarakta adlandırılan site içi linkler, site içerisinde belirili metinler içerisinde kullanılarak kendine ait diğer sayfalara yönlendirilmesini sağlayan bağlantılardır.  Her web sitesi için önemli olan iç linkleme, kullanışlı ve kaliteli bir site yapısı ile birlikte kullanıldığında daha çok ziyaretçi çekerek trafiği arttırmaya ve arama sonuçlarında  yüksek sıralamada yer almanıza yardımcı olmaktadır.

SEO bileşenlerinden bir tanesi olan iç linkleme için link sayısı oldukça önemlidir. Çünkü herhangi bir sayfada verilen çok sayıdaki iç linkleme sayfanın kalitesini düşürebilmektedir. Bu yüzden kaliteli içeriklerin doğru bir iç stratejisi ile birbirine bağlanmalıdır.

SEO açısından oldukça önemli olan iç linklemenin faydaları da oldukça fazladır. SEO ajansı ile rahatlıkla eksikleri gidererek şu faydaları elde edebilirsiniz:

 • İç linkleme ile sitenin kullanılabilirliği artar: Eğer bir e-ticaret sayfasıysanız, sitenizi ziyaret eden kullanıcılar aradıkları bilgiye hemen ulaşmak isterler bu yüzden karmaşık olan ve neyin nerde olduğu belli olmayan karışık sayfalarda uzun süre kalmak istemezler. Bu yüzden kullanıcıların site içerisinde gezinmesi ve diğer içeriklerin farkına varılmasını kolaylaştırarak kullanıcıların iç linkleme ile site içerisinde daha uzun süre kalmalarını sağlamaktadır.
 • Kullanıcıların sitede geçirilen sürenin artmasını sağlar: Eklenilen site içi linkleme ile kullanıcının dikkatini çekerek sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlayarak gezinme oranını arttırabilirsiniz. Ayrıca sitede geçirilen süre ile “hemen çıkma oranı” birbirine bağlantılıdır. Bu yüzden site içerisinde açıklayıcı bağlantı metinleri kullanarak link vermeniz hemen oranını düşürecektir.
 • İç link bağlantı akışkanlığı sağlar: İç linkleme, ana sayfaların alt sayfalarının veya kategori olarak oluşturduğunuz sayfaların sitenizde otoritesini dağıtmasını sağlar. Bunun yanı sıra sayfa değeri arttırmakla beraber, indeksleme hızınızı da artmış olucaktır.
 • İç linkleme ile sayfa görüntülenmesi artar: İç linkleme için kullanılacak bağlantı sayısı önemlidir. Çünkü bir sayfada verilen çok sayıda iç link sayfanın kalitesini düşürebilmektedir. Bu yüzden bağlantı metinleri iç linkleme doğru kullanıldığında sitenizdeki diğer sayfaların görüntülenme oranını arttıracaktır.
 • İç linkleme PageRank’e katkı sağlar: PageRank sitelerin link giriş çıkışlarına göre düzenlenen 0’dan 10’a kadar puanlama yaparak Google Coffein algoritması ile geliştirilen derecelendirme şeklidir. Sayfanızın yüksek PageRank sahipse eğer bu sayfalarda oluşturulan iç linkler, değeri diğer sayfalara yayarak site genelinin yüksek PageRank sahip olmasını sağlar.

SİTE İÇİ LİNKLEME NASIL YAPILMALIDIR?

 • Sitenizin içeriğine uygun olarak daha fazla içeri üreterek güncel tutmaya özen gösterin. Çünkü site içi linkleme yapmak için sitenizin güçlü bir içeriğe sahip olması gerekir. Siteniz için oluşturduğunuz içeriklerin SEO uyumlu olması sitenizin kaliteli olmasını ve üst sıralarda yer almasına yardımcı olacaktır.
 • Sitenizin içeriğini oluşturduktan sonra sıra iç linklemenin nasıl olması gerektiğindedir. Site içerisinde oluşturduğunuz içeriğe yapacağınız iç linkleme metin olması önerilir. Çünkü Google botları veya arama motoru botlarının ilgili sayfaya geldiğinde diğer alt sayfalara kolaylıkla erişebilir. Eğer bir sayfada herhangi bir bağlantı yoksa Google botlarının veya diğer arama motoru botlarının onu görmesi pek mümkün değildir. Bu yüzden bağlantı verip bu bağlantıların da metin olarak o sayfanın ilgili olduğu anahtar kelime ile verilmesi önerilir.
 • Benzer içeriklere link vermeye dikkat edin. Bir sayfadan diğer bir sayfaya, link verirken içeriklerin birbirinden bağımsız olamaması gerekir. Benzer içeriklere sahip olması önemlidir.
 • Follow ve Nofollow olmak üzere iki tür link bulunmaktadır. Site içi linkleme ile yapılan tüm linklerin Follow etiketi olması gerekir. Dofollow ile verilen linkler Google dahil tüm arama motorlarının bağlantıları izlemesine ve siteye erişmesine izin verir. Link içerisinde follow olarak eklediğinizde arama motorları linki takip edeceklerdir. Bu yüzden site içi linkleriniz Dofollow olması gerekir.

WORDPRESS İÇ LİNKLEME

WordPress’te siteniz için yazınızı oluşturdunuz ve oluşturmuş olduğunuz yazının içerisine link vermek istiyorsunuz. WordPress ayarlarında otomatik site iç linkleme paneli bulunmaktadır. Otomatik site iç linkleme paneli sayesinde site içeriklerinizi site içi link keywordleri ekleyebilirsiniz. WordPress site içi link verme işlemi sırasıyla;

 • Admin Paneli
 • Yazılar
 • Yeni Ekle ( yada hazırda yazmış olduğunuz yazı var ise “Düzenle” diyerek devam edebilirsiniz.)

Sonrasında WordPress’te  link vermek istediğiniz kelimeyi fare ile seçtikten sonra Görsel kısmında bulunan “Bağlantı ekle/düzenle” butonuna tıkladıktan sonra seçtiğiniz kelimenin altında kutu açılacaktır. URL kısmına hangi linkle gitmek istiyorsanız onu yazmanız gerekiyor. Başlık metni ekledikten sonra bağlantının farklı bir pencerede açılmasını istiyorsanız “Bağlantıyı yeni pencerede/sekmede aç”  kutucuğunu işaretleyerek “bağlantı ekle “ tıklayarak link verme işlemini tamamlanmış bulunmaktadır.

İçerik Sağlayan: ROIBLE SEO ve Dijital Pazarlama Ajansı

 

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Acil Elektrikçi

Pazartesi Haziran 3rd, 2019

iç link siteyi ayakta tutan, ziyaretçiyi yönlendirmekten daha çok arama motoru botlarının daha fazla işe yaramasını sağlıyor. Bu noktada sizden çok şey öğrendik. İlginize teşekkür eder, mutlu bloglamalar dileriz.

Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!