İğne Oyası Yazma Modelleri ve Gelişimi


Farklı şekilleriyle karşımıza çıkan iğne oyası yazma modelleri; kimi boncuklu, kimi meyvelerden esinlenen figürleriyle, kimi de çiçek modelleriyle görsellik sergilemiştir. Öğrenim açısından da belediyeler yardımı ile de iğne oyası yazma modelleri el sanatları bakımından sergilerle tanıtılmıştır.

İğne Oyası ve Yazmaya Kattığı Sanat

İğne oyasının yazma ile buluşmasından oluşan zevkle işlenen figürleri genç kızlarımız tarafından gidilen biçki dikiş kursları sayesinde de bir meslek haline getirilmiştir.

İğne oyası yazma modelleri yazmanın kullanımına istişam katmış olup, sosyete bakımından da sanatsal görsel ifadesiyle kıyafetlere dekor olarak şal, boyunluk ve bir elbisenin yukardan aşağı duran dökümü olarak tasarımcıların da dikkatini çekmiştir.

Kullanış bakımından da çok göreceli hale gelen iğne oyası yazma modelleri bazen katlanarak iğne oyasının gözükmesi sağlanarak saç bandı haline de gelmiştir.

Yazmanın Yeni Hali İğne Oyası Kullanımı

İgne oyası yazma modelleri renk renk, çeşit , çeşit hediyelik eşya satan dükkanlarda yer almaktadır. Kullanımı diğer modellere göre biraz daha farklıdır. İğne oyası yazma modelleri genel olarak kare şeklindeki yazmalara çoğunlukla işlendiği için yazmanın markası, ipi, dokuması da önemlidir. El sanatı olarak da bilinen iğne oyası yazma modelleri yazmanın kalitesi ne kadar mükemmel ise o kadar kendini gösterir.

İğne oyası yazma modeli kendiliğinden olan yazma renklerine göre igne oyası işlenecek ipler seçilmelidir.

Yazma kalitesi yıkama yapılacağı için de renklerin birbirine karışmaması ve iğne oyası modellerinin ütü gereksinimlerinden dolayı makinede soğuk su ayarında elde yıkanacaksa yine soğuk su ile temizlenmelidir.

İğne oyası zor bir zanaat olmasıyla beraber uğraş ve oldukça emek isteyen bir iştir. Yazmaya işleme yapıldığında yanlışlık kolay kolay düzelemediği gibi yazmanında ipliğinin kaçmasına sebep olabilir.Bu sebeplerden dolayı iğne oyası yazma modelleri yazma modeline göre doğru seçilmeli ve uygulanacak model hızlı bitirilme amaçlı değil.görsel olarak dikkatli işlenmelidir. Tabiki bu işlemlerin kolay olmaması iğne oyası yazma modeli fiyatlarını da zor ve basit işlerine göre ayırmaktadır.

Geleneklerimiz, Kültürümüz ve Gelişimi

Başta da belirttiğimiz üzere iğne oyası yazma modelleriyle ilgili kurs ve eğitimler sayesinde bir çok genç kızımızın birer mesleği haline gelen bu sanat, merak edenler içinde belediyeler de yada özel verilen kurslar sayesinde tanıtılmış olup, geleceğimize yenilikler katmıştır.

Her iğne oyası yazma modeli birer el ve göz emekleriyle bizlere sunulan el işinden çok sanatsal bir gelenektir. Çocuklarımıza bu geleneklerimizi öğretmek, ilerde kültürümüzü yeni nesillere taşımak demek.

Yeni nesil iğne ile yazmanın arasındaki ilişkiyi internetten değil, bizlerden öğrenmeli…öğretmeliyiz.

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!