iOS 10’da Gelmesi En Çok İstenen 10 Yenilik!


Apple’ın gelecek mobil işletim sistemi iOS 10’un geliştirilme süreci devam ediyor. Test aşamasındaki sürüme dair ilk bilgilerin, her yıl olduğu gibi bu yıl da Haziran ayında gerçekleştirilecek Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda ortaya çıkması bekleniyor.

Bir süredir iPhone SE ve iPhone 7 iddialarının arkasında kalan iOS 10, hem mevcut kullanıcılar, hem de iPhone’a geçiş yapmayı düşünenler için oldukça önemli. Çünkü, iPhone’un ya da iPad’in başarısı cihazın donanımı kadar yazılımından da geliyor. Bu nedenle, iOS 10’da en çok beklenen ve istenen 10 özelliği sizler için bir araya getirdik.

İşte gelecek sürümde bulunması istenilen yeni özellikler…  Geliştirilmiş Siri Apple’ın sesli kişisel asistanı Siri, ilk kez 2011 yılında iPhone 4s ile hayatımıza girdi. O günden bugüne epey yol kat eden Siri, hala istenilir düzeyde değil. Şahsen, Siri’yi artık eğlenceden çok işlevsel olarak kullanmak istiyorum. Tabii ki basit komutları ve istekleri yerine getirmekte başarılı ancak artık daha karmaşık işlemleri de gerçekleştirebilmeli. Türkçe Siri’nin bir an önce robotik sesten kurtulması da en büyük isteklerimizden biri.

 Artırılmış 3D Force Entegrasyonu Şimdilik iPhone 6s / 6s Plus kullanıcıları için geçerli olsa da, gelecek tüm iPhone’larda 3D Touch bulunacak. iPhone’da standart hale gelen bu teknolojinin artık daha işlevsel kullanılması gerekiyor. Başlangıçta birkaç uygulamayla sınırlı olan 3D Touch özelliği iOS 10 ile birlikte daha fazla uygulamaya yayılmalı. Özellikle, oyun geliştiricilerinin 3D Touch’ın nimetlerinden daha fazla yararlanabilecekleri iyileştirmeleri iOS 10’da görmeyi umuyoruz.
 Kişiselleştirilebilir Kontrol Merkezi Apple’ın en sevmediği sularda yüzmeye başladık: Kişiselleştirme! Durum Steve Jobs dönemindeki kadar sıkıntılı olmasa da, Appla hala Android’de olduğu kadar kişiselleştirme şansı sunmuyor. Bu denli olmasa bile, kontrol merkezinin iOS 10’da kullanıcılara bırakılması en büyük beklentilerden biri.  Geliştirilmiş Mail Uygulaması Apple’ın mail uygulaması her zaman eleştiri konusu olmuştur. iOS 10 geliyor ve yine mail uygulamasından beklentiler büyük. Outlook’un ve diğer üçüncü parti uygulamaların sunduğu takvim senkronizasyonu, bulut depolama desteği gibi özelliklerin yeni sürümde Apple’ın varsayılan mail uygulamasına gelmesi isteniyor.

 Yerleşik Uygulamalar  Apple’ın tutucu olduğu konuların başında yerleşik uygulamalar geliyor. Sürümden sürüme sayıları artan yerleşik uygulamalar silinemiyor. Silinemediği gibi, yerlerine başka bir uygulama da “varsayılan” olarak atanamıyor. Örneğin, navigasyon için Apple Map’i kullanmak durumundasınız. Tabii ki Google Maps kullanılabilir ancak iOS, navigasyon uygulaması isteklerini doğrudan Apple Harita uygulamasına yönlendirir. Artık bu uygulamaya son vermesi, Apple’dan beklenen bir hamle. “Bırak insanlar istediğini silsin, istediğini varsayılan atasın kardeşim!” diyenler çok…  Çoklu Kullanıcı Desteği Akıllı telefon gibi kişisel bir ürüne değil, olsa olsa tablete uygun bu özellik iPad’ler için isteniyor. Aynı iPad’i çocuğuyla, eşiyle, kardeşiyle, arkadaşıyla ortak kullanmak durumunda kalanlar, Apple’dan şu ricada bulunuyorlar; “Aga şimdi elden ele dolaşıyor bu cihaz… Biz kendimize kullanıcılar oluştursak, herkes birbirine girmese, kavgalar çıkmasa kıyak olur valla..”
 iPad için Widget Desteği Yıllardır Apple’dan iOS’a Widget desteği eklenmesi istenir durur. Bunu isteyen kitle iPhone’a bu özelliğin gelmeyeceğine emin olduktan sonra (çünkü Apple widget adını pek ağzına almıyor) şimdi de iPad için aynı talepte bulunmaya başladı. iPad ekranı geniş ve widget için gerekli alan var. Apple yerine olsam, sırf “widget”cı kitlenin hatrına bu desteği sunarım. Yıllardır bekliyor insanlar…  Manual Kamera Özellikleri Apple, kamera konusunda “ne çekerse o” dayatmasından iOS 7 ile birlikte sıyrılmış ve bazı manuel özellikler eklemişti. Fotoğraf kalitesinin günden güne arttığı şu günlerde, kullanıcılar canlı fotoğraf üzerinde, kareyi yakalamadan düzenleme yapmak istiyor. Evet, iOS 10’da iPhone ve iPad için geliştirilmiş kamera özellikleri sunması Apple’dan beklenen yenilikler arasında.

 Uygulamaları Tek Tuşla Kapatma Açık uygulamaları tek tek kapatmak zorunda olmaktan tüm iPhone ve iPad kullanıcıları artık sıkıldı. Açık uygulamaları tek bir hareketle hepsini birden kapatma özelliği sanırım Android’de yıllardan beri var. iPhone’da da bekledik ama  olmadı. iOS 8’de olmadı, 9’da olmadı, bari 10’da olsun…  Hızlı Tweet ve Facebook Gönderisi Bazen yeni sürüm, eski sürümün güzel bir özelliğini yok eder ya, işte zaman zaman iOS için de bu durum geçerli oluyor. iOS 7 ile birlikte ortadan kalkan hızlı Facebook durumu güncelleme ve Tweet gönderme özelliği iOS 10’da geri gelsin istemek herkes gibi bizim de hakkımız. Biliyorum, çok detay bir konu ve “Siri varken buna gerek yok ki”ciler hemen itiraz edecek. Olsun, bu da bizim küçük bir beklentimiz.

Etiketler

ios iphone 6s

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!