iPhone SE parçalara ayrıldı


Uzun söylentilerin ardından, Apple’ın bütçe dostu akıllı telefonu iPhone SE, 21 Mart tarihinde resmen tanıtıldı. Telefonun iPhone 5S gövdesine iPhone 6S özellikleri olduğu söyleniyor. iPhone SE’nin küçük gövdesine rağmen amiral gemisi performansı ile daha cazip bir fiyatı bulunuyor.

İlginizi çekebilir>>>iPhone SE AnTuTu’da iPhone 6S’i altüst etti!

Tüm popüler telefonlara yapıldığı gibi iPhone SE de iç donanımını incelemek amacıyla parçalara ayrıldı. Chipworks tarafından yapılan parçalama işleminde işlemcisi A9’a bakıldığı vakit, gerçekten de iPhone 6s’de bulunan işlemcinin yer aldığı görülüyor. İşlemcide TMSC kökenli olduğunu gösteren APL1022 parça numarası bulunuyor.

Amiral gemisi işlemcisine yine iPhone 6s’de bulunan SK Hynix bellek eşlik ediyor ve büyük olasılıkla aynı 2 GB LPDDR4 mobil DRAM yer alıyor. Dokunmatik ekran denetleyicisine gelince, Apple bu alanda iPhone 5s’de kullandığı teknolojiyi kullanıyor. Apple iPhone SE’de Broadcom BCM5976 ve Texas Instruments 343S0645 kullanılmış. Bu çözelti daha önceki yıllarda iPhone 5S ve çeşitli iPod’larda kullanılmıştı. 

Ayrıca iPhone 6/6 Plus üzerinde kullanılan Qualcomm MDM9625M modem ve yanında WTR1625L RF alıcı verici iPhone SE’de bulunuyor. Öyle görünüyor ki, iPhone SE ile iPhone 6S arasında bazı donanım farklılıkları mevcut.  İlk olarak, yeni bir Apple / Dialog güç yönetim sistemi var. Daha önce gördüğümüz iPhone SE çeşitli bileşenler olduğu gibi önce hiç görmediğiniz bazı bileşenler de mevcut. Bu yeni cihazlar Skyworks SKY77611 güç amplifikatörü modülü, bir Texas Instruments 338S00170 güç yönetimi IC, Toshiba THGBX5G7D2KLDXG NAND flaş, bir EPCOS D5255 anten anahtarı modülü ve AAC Teknolojileri 0DALM1 mikrofon yer alıyor.

Sonraki sayfalarda iPhone SE’nin parçalarını inceleyebilirsiniz.

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!