IŞİD’e ‘Dolaylı’ Destek Verdiği Gerekçesiyle Facebook, Twitter ve Google’a Dava Açıldı!


2015’in Kasım ayında, yakın tarihin en acımasız terör saldırılarından bir tanesi gerçekleşti. Paris’te konser veren bir metal grubunu dinlemeye gelen kişilerin üzerine rastgele ateş açan IŞİD teröristleri, 130 insanın hayatını kaybetmesine ve en az bir o kadar sayıda insanın da yaralanmasına sebep olmuştu. Hayatını kaybeden kişiler arasında bulunan bir üniversite öğrencisinin babası ise Facebook, Twitter ve Google’a ‘teröre dolaylı olarak destek verdikleri’ gerekçesiyle dava açıldı.

Kuzey Kaliforniya’daki ABD Bölge Mahkemesi’ne dava açan baba (ölen öğrencinin adı Nohemi Gonzalez, babasının adı ise Reynaldo Gonzalez), bu üç şirkete yönelik şu suçlamada bulundu: “Terörist grup IŞİD’in aşırılıkçı propogandalarını yaymak, para kaynağı sağlamak ve yeni üyeler çekmek için kendi sosyal ağlarını bir araç olarak kullanmasına bilerek izin vermek.” Sık sık duyduğumuz ‘Facebook ve Twitter, teröre destek veren kullanıcıların profillerini engelledi’ tarzı haberlerden sonra Reynaldo Gonzalez’in kısmen de haklılık payının olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü internet bağlantısı olan her kullanıcı, sosyal medya platformlarını terör propagandası olarak kullanabileceği bir özgürlüğe sahip.

Maalesef internet, terör propagandasının en aktif şekilde yapıldığı platform olma özelliğini taşıyor. Bu tarz propagandalarda bulunan profillerin engellenmesi de sanki yeterli bir çözümmüş gibi görünmüyor, zira engellenen profilin yerine yeni bir tanesinin açılması kadar kolay bir şey yok. Bu sebeple daha kökten, daha radikal çözümler sağlanması gerekiyor gibi geliyor bana.

360 Derece Kamera İle Go Kart Yarışı Yaptık! İzlemek için buraya tıklayın! Etiketler : #google #facebook #twitter

Etiketler

Facebook google Twitter

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!