İslami Oteller


İslami tatil, adını İslam dininden alan ve tatilcilere inançlarına göre tatil yapma imkânı veren bir tatil anlayışıdır. Diğer tatil anlayışlarından farklı bir yapılanması vardır ve hizmetlerini İslam’a göre şekillendirir. İslami oteller tatil yapmak isteyen tatilcilerin tercihleri doğrultusunda ortaya çıkmış ve talebin artmasıyla birlikte gelişimini hızlandırmış bir konsepttir.

Ramazan Ayınsa Tesettür Oteller

İslam inancına göre en kutsal aylardan olan Ramazan ayı önümüzdeki günlerde evlerimize huzur getirecek. Eski sistemde tatilini ramazan ayına göre ayarlamak zorunda kalan muhafazakâr kesim tesettür termal oteller sayesinde tatillerini istedikleri zamana denk getirebiliyorlar. Bir yandan ibadetlerini evlerindeymiş gibi rahatlıkla yapıyor, diğer yandan iftardan sonraki etkinliklere katılıp alternatif tatilin tadını çıkarabiliyorlar. Buralarda tatil yapmanın avantajlarını ise ramazan ayını da hesaba katarsak şu şekilde değerlendirebiliriz: İslami oteller ramazan ayına uygun olarak hazırlıklarını yaparlar. Yeme, içme saatlerini hem oruçlu hem de oruçsuz misafirlerine uygun hizmet verebilecek şekilde belirlerler. Ancak diğer otellerde bu durum yok sayılır ve misafirler, oruçsuz olduğu varsayımıyla hizmet alırlar. İmsak ve sahur saatlerine riayet edilmez. Tesettür oteller ise misafirlerin gündüzlerini oruç tutarak geçirmelerinden dolayı deniz, havuz, sauna, spa gibi yerlerden yararlanamaması durumda da oteller bu merkezlerinin hizmet saatlerini de iftardan sonra da açık kalacak şekilde ayarlarlar. Yine diğer otellerde havuzdan ve diğer aktivitelerden yararlanma saatleri genelde standarttır. Elbette ramazan ayı dışında da tatilciler, İslami otel de tatil yapmak istemektedirler. Bu bağlamda da otellerin hizmetleri yine diğer otellerden farklıdır. Özellikle bayan misafirlerin daha rahat tatil yapabilecekleri bayanlara özel yüzme havuzu, bayanlara özel plaj ve güneşlenme alanlarının oluşturulması, bay bayan ortak alanlarda bile ahlaki özelliklerin göz önünde bulundurulması, alkollü içkinin bulunmaması, menülerde helal gıda ürünlerinin yer alıyor olması, akşamları yapılan aktivitelerin (tiyatro, dans gösterileri vb.) yine ahlaki değerler gözetilerek ayarlanması gibi pek çok avantaj muhafazakâr otellerde mevcuttur.

Elbette Antalya İslami oteller için avantajlar yalnızca bunlarla sınırlandırılamaz. İslami anlayışa uygun hizmet veren otellerin çoğalması kış tatilcilerinin ya da sağlık amaçlı seyahat edenlerin de hoşuna gitmektedir. Ailesiyle birlikte kayak merkezlerine giden tatilciler ve kaplıca seyahatleri yapan bireylerde artık bu tarz hizmetlerden yararlanmakta ve İslama uygun olarak hayatlarını idame ettirmektedir. http://www.islamioteldetatil.com/

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!