İstanbul Aşıkları İçin Mobil Kültür-Tarih Haritası: İzci


8 bin 500 yıllık yerleşim, 3 bin yıllık kentsel yaşam ve 1600 yıllıkbaşkentgeçmişiolan İstanbul’un bünyesinde barındırdığı tarihe, kültüre, anılara, olaylara yani kısaca izlere bir mobil uygulama vasıtasıyla yakındanbakmak kulağa hoş geliyor değil mi?

Gülnur Bayhan,İnci Çömlekçioğluveİzzet Ertentarafından hayata geçirilenİzci, geçtiğimiz Eylül ayında ‘public beta’ olarak yayın hayatına başlamış ve 300’e yakın kayıtlı kullanıcı tarafından aktif olarak test edilmiş. Android versiyonu hazırlık aşamasında olan İzci’yi dilerseniziOS cihazlarınızaindirebilirsiniz.

Kullanıcıların, yalnızca3km yarıçapındaki bir çember içindeyer alan izleri görebildiği uygulamada şu an için binin üzerinde farklı iz var. Kentsel simge, tarihi eser, sinema, resim, edebi referans, müzik, ünlü kişiler, haber, parelel evren ve utanç kütüphanesi gibi 17kategoride gruplanan izlerin tamamıkurucu ekip tarafından tek tek platforma girilmiş.

Kurucu ekibin “bir nevi sosyal girişim”olarak tanımladığı İzci, şimdilik gelir modeli düşünmezkentamamen büyümeye odaklanmış durumda.

“Sayısız uygarlığa ev sahipliği yapmış bir coğrafyadayız. İki bin yılık sokaklarda geziyoruz, ama neyin yanından geçtiğimizin çoğu zaman farkında değiliz. Oysa şehrimiz hikayelerle, anılarla, tarihle, göremediğimiz izlerle dolu.” diyen İzci ekibi, uygulama ile kullanıcılarına bu izleri keşfetme imkanı tanıyor.

İzci’yi açtığınızda ister üye girişi yaparak isterseniz de anonim olarak uygulamayı kullanabiliyorsunuz. Giriş ekranını geçenkullanıcılarını direkt olarak haritayla karşılayan İzci, kullanıcılarıİstanbul’ukeşfetmeye davet ettiğinden dolayı yalnızca 3km yarıçaplı bir daire içinde yer alan izleri gösteriyor. Kullanıcılar, çember dışında kalan izlerin yalnızca başlıklarını görebiliyor.

17 farklı kategori altında yer alan izler, çok sayıda kaynaktan özenleseçilip uygulamaya eklenmiş, bunun dışında kullanıcıların “İçerik Öner” bölümünden akıllarınagelen konuları uygulama ekibiyle paylaşması da mümkün.Kullanıcıların lokasyonlarına göre bildirim gönderme özelliği yolda

Şu an için tek taraflı bir kullanım sunan İzci, ilk güncellemeyle beraber kullanıcılarının lokasyonlarına göre etraflarında yer alan ilgi çekici içerikleri haber verecek. Böylecekullanıcılar İstanbul sokaklarında gezerken uygulamadan gelen bildirim sayesinde İzci haritasını açıp şehri keşfedebilecek.

Basit ve kolay kullanım özelliklerini korumakla beraber İzci’ye lokasyon bazlı bildirim gibi çok sayıda yeniözellik eklenebilir. Arttırılmış gerçeklik, kullanıcıların izleri kaydetmesi ya da kendileri için keşfedilecek izlerin listesini çıkartmasıakıllara ilk gelen özellikler. Ancaktakdir edersiniz ki tüm bunlardan önce İzci için önemli olanolabildiğince büyük bir kitleye ulaşmak, yani büyümek.

Bugüne kadar İstanbul ya da başka büyük şehirler için yapılmış turistik bilgiler ya da öneriler veren çok sayıdaki uygulamadan farklı olarakİzci bu şehrin insanları (aşıkları?) için yapılmış.

Webrazzi

Etiketler

İstanbul

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!