İşte iPhone SE’nin Tüm Özellikleri ve Fiyatı!


Apple,  biraz önce yaptığı özel bir etkinlik ile merakla beklenen iPhone SE modelini tanıttı. iPhone 6S ve iPhone 6S Plus’un yanına eklenen ve 4 inç boyutundaki iPhone bekleyenlerin tüm isteklerini karşılayacak olan iPhone SE’nin tüm özelliklerine bakıyoruz.

Bakalım iPhone SE, hem uygun fiyatlı hem de küçük ekranlı iPhone sevenler için nasıl bir çözüm sunmuş;

   Tasarım Her zaman olduğu gibi ilk olarak tasımdan başlıyoruz. iPhone 5 ve iPhone 5S’e oldukça benzeyen tasarıma sahip olan iPhone SE’nin bu iki cihazdan farkı ise 4 inç ekrana sahip olması ve çok daha güçlü olması. Tabii iPhone 6 ve iPhone 6S’teki ovalleştirilen tasarıma da sahip olduğu görülen cihaz oldukça şık.

4 inçlik bir iPhone kadar küçük olmayacağı görülen iPhone SE‘de yine eski dizayna geri dönüş açısından güç tuşu butonu sağda değil sağ üstte konumlandırılıyor. Ayrıca, ana ekran tuşu da tabii ki gelişmiş Touch ID teknolojisini de barındırıyor.

Bunun yanı sıra metal bir gövdeye sahip olacak cihaz, iPhone 6 ve iPhone 6S’teki havacılıkta kullanılan 7000 serisi alüminyum alaşımına sahip. Yani eski tasarımı, yeni tasarımın güçlü yönleri ile birleştiren cihaz, tam bir eski-yeni karmasına ev sahipliği yapıyor. Son olarak renk seçenekleri noktasında uzay grisi, günüş, roze altın ve altın ile klasik serisi devam etmekte.

   Ekran
Telefonun en merak edilen tarafı olan ekranı, daha önce de belirttiğimiz gibi 4 inç boyutunda. LCD panel kullanılacak telefonda 1136×640 piksel (kesin değil) bir çözünürlüğe sahip olan iPhone SE’de parlak ve canlı bir görüntü sunuyor.

   Donanım
Geldik fasülyenin faydalarına.. iPhone SE, özel ve 4 inçlik bir cihaz olacağı için çıktığı zamandaki bir önceki nesil teknolojileri barındırması beklenen bir gerçek. Yani teknik özellikler bakımından iPhone 6 ve iPhone 6S karışımı olan cihazda, Apple A9 çipseti ve M9 hareket işlemcisine yer verilmesi bekleniyor.

1GB RAM16GB ve64GB depolama alanlarına sahip olan iPhone SE’de 128GB modeli bulunmuyor. NFC ile Apple Pay desteği de sunan iPhone SE,  WiFi için 802.11a/b/g/n/ac standardının kullanıyor. Ayrıca 4.5G desteği de sunan iPhone SE, 150Mbps‘ye kadar olan Cat 4 bandına sahip. 1.6420mAh ile oldukça iyi bir batarya performansı sunmayı vaad eden iPhone SE, özellikle iPhone 5S’ten çok daha iyi bir performans sunabiliyor olacak.

   Kamera
Apple’ın iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ile önemli geliştirmeler yaptığı kamerası iPhone SE’de korunuyor. 12MP arka 5MP de ön kameraya sahip olan iPhone SE, iPhone 6S ne sunabiliyorsa direkt olarak onu sunyor. Bu noktada büyük yenilikler yok diyebiliriz. 60fps’de Full HD, 240fps’de slow-mo destekli HD videolar çekebiliyor.

4K video kaydı, ekranın ön flaş olarak kullanılabilmesi, panaroma gibi tüm yenilikleri barındıran kamera, bir 4 inç telefon için oldukça iyi.

   Apple Pay
NFC desteği sayesinde kullanılan bölgelerde Apple Pay desteği de veren iPhone SE, böylece Apple’da bulunan tüm yeniliklere sahip bir 4 inç iPhone modeli olarak gösteriliyor. Kredi kartı, Banka kartı vb bilgilerinizi Apple Pay’e ekleyerek temassız özellikle ödemelerinizi tıpkı yeni nesil iPhonelarda olduğu gibi iPhone SE üzerinden de yapabilirsiniz.

   Fiyat
Şimdi de herkesin merak ettiği detaya geldik; yeni telefonun fiyatına…. Sonuçta daha düşük bir ekran barındırıyor olsa da, teknik özellikler bakımından yeni nesline ayak uyduracak olan iPhone SE için 399 Dolar fiyat belirlenmiş. 64GB versiyonu ise 499 Dolar fiyata sahip. 128GB versiyonu ise iPhone SE’de bulunmuyor. 24 Mart‘ta satışa çıkacak olan cihazın Türkiye’de satışı 29 Mart’ta 1.999 TL ile yapılacak. 2.399TL ise 64GB modeli için belirlenmiş. Dilerseniz buradan kontrol edebilirsiniz.
 

iPhone SE’yi beğendiniz mi? ☺

— Webtekno (@webtekno) March 21, 2016

Etiketler

Apple iphone se

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!