jQuery click() Metotu Kullanımı – jQuery ile Tıklama İşlemi


Bu konumuzda jQuery’de click eventinin kullanımına bakacağız arkadaşlar. Click eventi aslında tıklama işlemine yarar yani herhangi bir HTML tagına veya id=”” değerine sahip yazı link, buton, resim gibi bir çok elemente tıkladığınızda işlem yapabilirsiniz. Normalde bildiğiniz üzere sadece buton ve link (<a>) gibi elementler tıklama özelliğine sahiptir. Bu kod sayesinde herhangi bir elemente tıkladığımızda işlem yapabiliyoruz.

Kodun çalışan halini görmek isterseniz konun hemen altında yer alan demo butonuna tıklayarak demo sayfayı görüntüleyebilirsiniz.

Örnek Kod
<script>
$(document).ready(function(){
    $("#id1").click(function(){
        alert("Örnek Metin");
    });
});
</script>

<p id="id1"> Bu yazıya tıkladığında javascript içerisindeki işlem gerçekleşir.</p>

Yukarıdaki kodumuzda arkadaşlar normal bir <p> tagına sahip yazıya tıkladığımızda işlem yaptırabiliyoruz. Bunun nedeni ise <p> tagına id degeri verdik ve jQuery kodumuzda ise bu id’li elemana tıklandığında alert kutusu içerisinde Örnek Metin yazıdırdık.

 

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Yılmaz ÇİFTCİ

Pazartesi Ekim 8th, 2018

Merhaba benim bir sorunum var. click komutuyla alakalı mı tam bilmiyorum ama akıllı telefonda input içerisine yazı yazdıktan sonra gönder butonuna bastığımda klavye aşağıya iniyor yani kapanıyor. Tekrar inputa basmam gerekiyor. Ben klavye sabit kalsın aşağıya inmesin istiyorum. Bunu nasıl sağlayabilriim.

Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!