Lego Marvel’s Avengers İnceleme


Oyuncak dünyasının popüler ismi Danimarka merkezli Lego, dijital oyun dünyasında da fırtınalar estiriyor. Aynı zamanda son yirmi senede 50’den fazla dijital oyunda yer almayı başardılar. Lisanslı seçeneklerin akla gelen ilk örnekleri Lego Star Wars, Lego Indiana Jones, Lego Batman, Lego Harry Potter, Lego The Lord of the Rings ve Lego Pirates of the Caribbean gibi popüler film serileri olmakta. Bu seçenekler arasına son olarak sinemaların yeni gözdelerini takip eden Lego Jurassic World, Lego The Hobbit ve 2012’deki The Avengers filminin destekçisi Lego Marvel Super Heroes oyunu eklenmişti. 2013 oyunu Lego Marvel Super Heroes, DC Comics’in rakibi Marvel’in Wolverine, Loki, Spider-Man, Hulk, Captain America, Iron Man, Black Widow ve Deadpool kahramanlarını bir araya getirdi. İlgi gören bu oyunun devamı niteliğindeki Lego Marvel’s Avenger de benzer çizgiden gidiyor, tahmin edileceği gibi 2015 filmi Avengers: Age of Ultron’u destekliyor. Bu kez sahne alan kahramanlar Thor, Hulk, Captain America, Iron Man, Black Widow ve yeni katılan Hawkeye.

Aksiyon ve macera türüne dahil olan yeni oyun da Warner Bros. tarafından yayınlandı ve yirmiden fazla Lego oyunuyla tanıdığımız İngiltere merkezli TT Games (Traveller’s Tales) tarafından geliştirildi. Windows dışında PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One, Wii U konsol ve Nintendo 3DS, PS Vita mobil konsol sürümleri de var. 26 Ocak tarihinde satışa sunuldu ve Steam üzerinden 89 TL’ye alınabiliyor. 119 TL olan Deluxe sürümü alanlara 30 TL olan Season Pass de geliyor ama bu çözümde bir fiyat avantajı görünmüyor. Season Pass içeriğinde 40 yeni karakter, 5 yeni seviye ve “The Avengers Explorer Character Pack (Space Iron Man, Scuba Iron Man ve Iron Skull) özel erişimi var. Aral Game üzerinden DVD olarak almak içinse 108 TL isteniyor. Elbette ardından DVD ile gelen kodu Steam’e eklemek gerekiyor ama koleksiyon severler için daha ilgi çekici olsa gerek. On dilde arabirim ve altyazı desteği olan oyun maalesef Türkçe’ye yer vermiyor. Sistem gereksinimlerine baktığımızda Windows XP, dört çekirdekli işlemci, 4 GB RAM, GeForce GT 430/Radeon HD 6850, 14 GB boş disk alanı gibi düşük istekler görüyoruz.

En azından 10 saat süren ve ek görevleri de tamamladığınızda 30 saate kadar çıkabilen tek oyunculu hikaye modu içerdiği çok sayıdaki kahraman sayesinde sıkılmanıza izin bile vermiyor. Daha önceki Lego oyunlarında olduğu gibi eğlenceli görevler ve sevimli karakterler bizlerle. Aynı zamanda bulmaca çözme çizgisinden de uzaklaşmıyoruz. Oyunda ilerlemek için çeşitli taktikler geliştirmek size kalıyor. Hele ki birden çok süper kahramanı içeren Lego Marvel’s Avengers’da “birlikten kuvvet doğar” esasına göre doğru seçimler yaparak kombo skorlar elde etmeniz gerekli oluyor. Bulmacaları çözerken ve düşmanlarla çarpışırken bir yandan da yeri geldiğinde en doğru zamanlamayı bulmak zorunda kalacaksınız. Her ne kadar oyunda baştan sona kadar dövüşler geçerli olsa da diğer Lego oyunlarında olduğu gibi çocuk dostu bir ortam ve görüntü tercihleri geçerli. Değerlendirme notu 12 yaş ve üstünü işaret etmekte. Oyunun daha da ilgi çekici hale gelmesini sağlayan ana özellikle açık dünya konsepti. ABD’nin New York şehri açık dünyanın merkezi olarak seçilmiş olsa da Washington DC, Güney Afrika, Malibu, Asgard gibi mekanlara da gidilebiliyor. TT Games’in hazırladığı en kapsamlı oyunlardan biri.

İşte bu nedenden ötürü ana konu olarak iki Avengers filmine odaklanan hikaye dışında farklı mekanlarda gerçekleştirilebilecek rehine kurtarma, yarış gibi çok sayıda görev ve bonus seviye var. Oyunun ana hikayesi boyunca belirli seviyelerde Avengers filmleri dışında Captain America: The First Avenger, Iron Man 3, Thor: The Dark World ve Captain America: The Winter Soldier ile alakalı bölümler de karşınıza çıkıyor yani Marvel fanatikleri için son derece ilgi çekici bir Lego oyunu olduğu açık. Söz ettiğimiz toplam altı filmde geçen seslendirmeler oyuna adapte edilmiş. Bu yüzden Lego Marvel Heroes örneğindeki özel ses kayıtlarına gerek duyulmamış ama bir sorun yok. Belirli yerler için ek ses kayıtları gerçekleştirilmiş. Oyun müzikleri geçer not alır cinsten. Karakterler başarılı biçimde modellenmiş, animasyonların akıcı olması sağlanmış. Oyun genelindeki ortamlarda yer alan detaylar ve canlı renkler oyuncuya zevk veriyor. Arkadaşlarla co-op oynama imkanı da veren Lego Marvel’s Avengers’da ilerledikçe daha fazla karakter ve özelliği kullanabilir hale geleceksiniz. Serinin en iyi oyunlarından biri ve eğlenceli anlar sizleri bekliyor.

PUAN: 86
Geliştirici: TT Games
Yayıncı: Warner Bros. Interactive Entertainment
Dağıtıcı: Aral Game
Platform: Xbox One, Xbox 360, PlayStation 4, PlayStation 3, PlayStation Vita, Wii U, Nintendo 3DS ve Windows PC

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!