LG G4 Tanıtıldı


LG’nin bu seneki üst seviye cihazı olacak LG G4 sonunda New York, Londra ve Paris’te yapılan ortak lansman ile tanıtıldı.

LG’nin CES Fuarı’ndaG Flex2modelini tanıtması ardındanAsusdaZenFone 2cihazını aynı etkinlikte duyurmuş, sonrasındaMWC 2015‘te iseSamsungtarafıGalaxy S6veGalaxy S6 Edge,HTCtarafı iseOne M9modelini tanıtmıştı.

Daha sonraXiaomi,M4imodelini,Sony,XperiaZ4cihazlarını görücüye çıkardı ve en çok takip edilen markalardan sadece LG’nin G serisinin son üyesi olacakG4modeli kalmıştı.

LG’nin son üst seviye cihazı olan G4 modelinde5.5 inçlikveQuad HDçözünürlüğünde olanIPS Quantumekran bulunuyor. LG G4’te beklenildiği gibi6 çekirdeklive1.8GHzsaat hızında çalışanQualcomm Snapdragon 808çipseti bulunmakta. Bu çipsette2 adet ARM Cortex-A57, 4 adetdeARM Cortex-A53işlemcisi bulunuyor.Adreno 418grafik işlem birimiyle güçlendirilen bu çipsete3GB DDR4 RAMeşlik edecek. Ayrıca G4’te ayrı birgrafik ramibulunacak.

Ayrıcakamerakonusunda da iyileştirmeler yapan LG,LaserCamadını verdiğiçift led flaşlı,16MPçözünürlüğündeOIS 2.0, f/1.8özellikli velazer otofokus (0.2sn odaklama) destekli arka kamerası bulunuyor. 4K çekim destekli bu kamerada%80 daha parlakve%40 daha canlıfotoğraflar sunacak.

OIS 2.0ile eklenen çapraz yönlere doğru kamera hareketi sayesinde titremelere karşı çok daha başarılı bir çekimi sağlarken bozulmaları da oldukça düşürecek.

Ayrıca”Renk Spektrum Sensörü”de bulunan bu kameranın diğer kameralara göre en büyük artısı bu olacak.

Renk Spektrum Sensörü ise normal kameralardan farklı olarak renkleri ve ışık tamamen ayırt edebilmesiyle ön plana çıkacak. Bu sensör ile hem kızılötesi hem de RGB renkler harmanlanarak her renk ve her ton direkt olarak seçilebilecek ve çektiğiniz her ne ise o kadrajdaki asıl renklertam olması gerektiği tonlardafotoğrafa geçerek gerçeklik payı en üst seviyelere çıkacak ve canlılık hat safhada olacak. BöylelikleRAWkalitesinde fotoğraflar çekebileceksiniz.

Bunun yanı sıra8MPde ön kameraya sahip olan LG G4,f/2.0desteğiyle son dönemin en önemli telefon detaylarından biri haline gelen selfie kamerasında da iyi bir çözünürlük sunacak.

En çok eleştirileceği nokta olan bataryada ise LG G3’te de olduğu gibi3.000mAhbataryaya sahip olan G4değiştirilebilir bir bataryaolması sebebiyle kullanıcılara yedek batarya taşımalarına da olanak tanıyacak. Fakat bu noktada LG G3’e göre aynı batarya olmasına rağmen daha iyi bir performans göstermesi bekleniyor. Çünkü Snapdragon 808, 801 modeline göre daha iyi bir enerji tasarrufu sağlayacak. Hatta LG’ye göre3.000mAhbataryayla 1 günden fazla kullanımm sağlayacak.

Son olarak32GBdepolama alanı sunan LG G4,2TB’a kadar daMicroSD kart desteğiyle oldukça yüksek kapasiteye arttırılabilir bir hafıza yapısıyla karşımıza çıktı.

LG G4’ün şüphesiz en fark yaratacak detayıgerçek deriolan arka kapağı olacak.Siyah, kahverengi, bej, bordo, turkuvazvesarıolarak çeşitli deri arka kapak seçeneğine sahip olan G4, normal arka kapak tasarımında dabeyaz, siyahvekrem rengiolarak 3 farklı renk seçeneği sunuyor.

Tasarımsal olarak LG G3 ile neredeyse birebir yapıda olan G4’ün arkada bulunan açma-kapama tuşu ise LG G2’deki şekline geri dönmüş. Ayrıca kamera da daha büyük ve kare şeklinde olarak değiştirilmiş.

Önceden de bahsedildiği gibi ufak bir eğimi (3000R) bulunan G4 elle tutuş konusunda ve telefonu kulağımıza götürdüğümüzde daha rahat bir kullanım sağlama amacıyla tasarlanmış. Ayrıca bu eğim%20 daha fazla dayanıklılıksağlayacak.Bunun yanı sıra daha önce çerçevesiz yapıda gelebileceği konuşulan G4, ince de olsa bir çerçeve barındırmaya devam ediyor.

LG G4’te bulunanQuad HD Quantum IPSekranı LG’ye göre tüm ekranlardan daha iyi performans sergileyecek.%25 daha parlak ve daha canlıolacak olan bu ekran renk reprodüksiyonunu%20arttırıyor. Ayrıca%50 daha iyi kontrast(1500:1)sunan LG G4 size gerçeğe en yakın görüntüyü sunarak çok başarılı bir görünyü sunacak. Ekranda538 ppideğeri bulunuyor.

LG’nin G4 lansmanındaki bir yeniliği de kulaklık tarafında oldu. LG G2 ile yenileyerek Quad Beat 2 adını verdiği kulaklık konusunda başarılı olan firma, bu sefer bu kulaklığı da geliştirerekQuad Beat 3adıyla yeni bir kulaklık ile G4 sahiplerine müzik konusunda daha keyifli bir deneyim sunmayı amaçlıyor.

LG’nin G2’de “Quick Window” adını verdiği akıllı kılıfı G3 modelinde yuvarlatarak”Quick Circle”adını vermişti. LG G4 modelinde de bu kılıf tasarımına devam eden firma yine yuvarlak penceresinden telefonu açmaya gerek duymadan arama, müzik, saat ve bildirimler gibi detayları kontrol etmenize olanak tanıyor olacak.

LG G4 ile yazılımını da yenileyen firma,”İnsan merkezli”olarak bahsedilen veLG UX 4.0adını verdiği veAndroid5.1 Lollipopile gelen bir yeni arayüze sahip. Bir önceki versiyonuna göre çok büyük değişiklikler sunmasa da daha kolay ve daha güzel bir kullanım sağlayacak olan LG UX 4.0 kullanıcılarına zevkli bir Android deneyimi yaşatacak gibi görünüyor.

Kamerada ise tıpkı DSLR kameralarda da olduğu gibimanuel modugetiren LG, profesyonel kameralarda olduğu gibi birçok detayı ayarlanabilir yapmış. Ayrıca ses kısma tuşuna çift tıkladığınızda anında kamera çekimi yapabiliyor.

Smart Bulletinadlı HTC‘nin Blinkfeed akışına benzer bir çözüm sunarak sizin adınıza birçok şeyi toplayacak.Quick Helpile size aradıklarınız daha rahat bulmanıza olanak tanıyacak.Smart Noticeözelliği ise arttırılmış. Ayrıca LG G4 kullanıcılarına Google‘ın sunduğu 15GBGoogleDrivealanına100GB dahaekleyerek toplam115GBlık bir bulut depolama alanı sunacak.MirrorLinkadındaki araç modu gelecek. Bu size özellikle Volkwagen araçlarda büyük yardımı dokunacağı söyleniyor.

Sonuç olarak oldukça güzel yenilikler ile gelen bir cihaz görmekteyiz. Bakalım LG fiyat konusunda nasıl bir yol izleyecek ve satışları nasıl bir sonuç getirecek.

WebTekno

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!