LG’nin yeni amiral gemisi G4 beklentilerinizi karşılayabilecek mi?


LG, Optimus serisi telefonları ile Android ekosisteminin en büyük oyuncularından biri oldu. O dönemin amiral gemisi olarak adlandırabileceğimiz Optimus L3, L5 ve L7 modellerinin Android güncellemesine bir türlü kavuşamaması LG’nin kullanıcılar arasında kötü bir şöhret oluşturmasına sebep olmuştu.

Optimus G ile oldukça önemli bir atılım gerçekleştiren LG, bir yıl geçmeden G2 yi duyurdu ve özellikle tasarım anlamında mobil sektöre bambaşka bir bakış açısı kazandırdı. 5,2 inç ekrana sahip olan LG G2, aynı ekrana büyüklüğüne sahip tüm telefonlardan daha küçüktü ve özel batarya tasarımı sayesinde daha fazla batarya gücü sunuyordu. “Çerçevesiz” tasarım anlayışı ile karşımıza çıkan LG G2’yi halen birçok kullanıcıya tavsiye etmekteyiz.

1428409630_gsmarena001.jpg

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında tanıttığı yeni amiral gemisi G3’te de aynı tasarım anlayışının devam ettiren LG bayrağı daha da yukarılara taşıyordu. Ekran boyutunu 5.5 inç boyutuna çıkartan LG, kasa/ekran oranı konusunda mobil dünyanın sınırlarını çiziyordu. Aynı ekran boyutuna sahip telefonlardan “oldukça” küçük olan LG G3 yine 3000 mAh pil gücü sunuyor ve rakiplerine meydan okuyordu.

1428409690_visualbanner1.png

Güney Koreli firma 29 Nisan tarihinde yeni nesil amiral gemisi G4’ü tanıtacağını duyurdu. Henüz donanım anlamında telefonla ilgili kesinleşmiş bir bilgi yok ama Snapdragon 810 ile gelmesi beklenen telefon sanırız Snapdragon 808 ile gelecek.

Dilerseniz LG G4’ün olması muhtemel teknik özelliklerine şöyle bir gözatalım.

LG G4
Ekran Özellikleri 5,5 inç 2560x1440p 2K True HD+ IPS,
572ppi Gorilla Glass 4
İşlemci Qualcomm Snapdragon 808 6 çekirdeklli işlemci
2 Adet Cortex A57, 4 Adert Cortex A53
Adreno 418 GPU
Ram Kapasitesi 3 GB Ram
Kamera Arkada 16 megapiksel f/1.8 değerde 4160×3120 piksel, 4K video çekimde 30 kare/saniye, Full HD 60 kare/saniye, HD 120 kare/saniye video kayıt
Önde 8 megapiksel Full HD 30 kare/saniye Kayıt
Hafıza 32 / 64 GB
Hafıza Kartı Var 128 GB Kadar Micro SD
Pil Kapasitesi 3200 – 3400 mAh
İşletim Sistemi Android 5.0.1

LG, G4 için Mükemmel Gör, Mükemmel Hisset sloganını kullanıyor. Bu da LG G4’ün kamera ve ekran özellikleri yanında, malzeme kalitesi ile de öne çıkacağı izlenimi oluşturuyor. Bu güne kadar Samsung gibi plastikten şaşmayan LG’nin; yine Samsung’un Galaxy S6’da yaptığı gibi metal bir telefonla karşımıza çıkacağını düşünüyoruz.

1428409798_1428391338lg-g4-camera-teaser-images.jpg

Snapdragon 808 platformunu kullanan G4 için “en performanslı telefon” dememiz pek mümkün görünmeyecek ama firma böylelikle 2499 TL ve 2899 TL fiyatların çok daha aşağısında uygun fiyatlı bir amiral gemisi bizlere sunabilir.

Bu yüksek fiyatlar yüzünden yeni nesil telefonların “gerçek“hedef kitlelere bir türlü ulaşamadığını görüyoruz. Birçok iPhone 6 kullanıcısının Kontrol Merkezini bile bilmediği bir ortamda teknolojiye meraklı kullanıcıların bu ürünlere ulaşamamasının en büyük sebebi dudak uçuklatan fiyatlar değil mi? LG, hem G Flex 2 hem de G4’ün fiyatı ile rakiplerini oldukça zorlayacaktır diye düşünüyoruz. G4 sonrası birçok telfeonda fiyat indirimi görürseniz sakın şaşırmayın!

Kamera tarafındaysa yayınlanan yeni bir video oldukça merak uyandırdı. Yayınlanan videoda f/1.8 diyafram aralığına değinen LG, düşük ışıklı ortamlarda kamera çekiminin ne denli başarılı olacağını bizlere gösteriyor. G4’ün kamera donanımı ile ilgili ilk resmi bilgin yapıldığı bu reklam filmini aşağıdan izleyebilirsiniz.

LG G4, şu anda rakipleri HTC One M9, Galaxy S6 ve Sony Xperia Z4’ün kamera donanımından daha iyi bir diyafram değerine sahip. Bu diyafram aralığına sahip olan tek telefon Vivo XShot incelemesini geçtiğimiz günlerde Türkiye’de ilk kez sizler için bu satırlardan yapmıştık.

Vivo XShot incelemesi için buraya tıklayabilirisiniz.

Oppo Find 7 ve Vivo XShot fotoğraf karşılaştırması için buraya tıklayabilrisiniz.

Xperia Z3 ve Vivo XShot fotoğraf karşılaştırması için buraya tıklayabilrisiniz.

LG, G4’ten ne umar ne bulur bunu kestirmek oldukça güç ama sizlerden gelen geri dönüşlere göre birçok kullanıcının telefon almak için halen G4’ü beklediğini görüyoruz.

LG G4, benchmark testlerinde en iyiyi sunmayabilir ama kamera donanımı, ekran özellikleri ve fiyatıyla birçok kullanıcının aklını çelecektir. Teknoloji editörümüz Can ÖZDEMİR’in bile telefon almak için G4 tanıtımını beklediği düşünüldüğünde G4’ün G3’ten daha başarılı olabileceğini söylemek yanlış bir tahmin olmaycaktır diye düşünmekteyiz.

Peki sizce LG G4 bu bağlamda rakiplerinin önüne geçebilir mi? Snapdragon 808’i hata olarak görüyor musunuz?

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!