Liseler Arası Bilişim Kampı Nisan’da başlıyor


LAB3 – Liseler Arası Bilişim Kampı, ülkemizde siber güvenlik farkındalığına katkı sağlamak ve özellikle mesleki ve teknik liselerinin bilişim bölümünde okuyan öğrencilerin bu alana teşvikini ilke ediniyor. Salt olarak kız öğrencilere yönelik olarak düzenlenecek olan kamp, 11 Nisan 2016’da Halkalı İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde başlayacak.

İki hafta sürecek olan eğitim kampı, aynı zamanda sosyal medyanın etkin kullanımı ve gizlilik konuları da göz önünde bulundurarak öğrencilere farklı bir perspektif sunmayı amaç ediniyor.

Eğitimler tamamen teoriden oluşmayarak öğrenci ve öğretmen arasında etkileşimli geçecek biçimde olacak ve böylelikle öğrenci, bilgisini uygulama üzerinde pekiştirerek pratiğe dökme konusunda beceri elde edebilecek.

Konuşmacılar arasında üniversite akademisyenlerinin yanı sıra sektörden uzmanlar da yer alıyor.

Öğrenilmiş çaresizlik

Bilişim alanında kadınların varsıllığına da dikkat çekmeyi hedefleyen projede, başta toplum nezdinde olmak üzere öğrencilerin de bilişimin erkeklere özgü bir alan olduğu düşüncesini değiştirmek kampın amaç edindiği noktalardan biri olarak açıklanıyor. Buna istinaden de bu algıyı kırarak “öğrenilmiş çaresizliği” yenmek,  kız öğrencileri bilişim alanında etkin kılmak kampın çıkış noktası durumunda.

Pembe şapkalı hacker’lar

Kampa katılacak olan öğrenciler, bilişimin temel kavramlarından kodlama bilgisine, açık kaynak işletim sistemlerinden web programlamalarına, siber güvenlikten hacking yöntemlerine alınabilecek temel önlemlere kadar bilişimde orta düzey donanıma sahip olacak.

LAB3 – Liseler Arası Bilişim Kampı, Küçükçekmece İlçe Milli Eğitim iş birliği ile bu yıl pilot okul olarak ilk kez düzenlenecek. 2017 yılında ise İstanbul’da bulunan tüm mesleki ve teknik liselerini kapsayacak.

Bilgi için: www.istanbulbilisimkampi.org

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!