Makine Mühendisi Maaşları


Makine Mühendisleri devlet kurum ve kuruluşlarında veya özel sektörde çalışmalarına göre farklı kademelerde çalışabilmektedirler. Her zaman prestijli bir meslek olan makine mühendisliği maaşları, günümüzde gelişen teknolojiyle beraber nüfuzunu iyiden iyiye arttırmıştır. Kamu Kurum ve kuruluşlarında çalışan bir makina mühendisliği maaşları 2017 yılı için tahminen aylık kazancı 2000 – 3500 TL arasında değişen miktarlardadır.

Maaşların bu farklılıkları makine mühendisi maaşları kendilerine bağlı olabileceği yanı sıra çalıştığı kurum ya da şirketin durumuna göre de değişmektedir. Örnek verecek olursak, makine mühendislerinin aldığı eğitim, yabancı dil seviyesi, bildiği yabancı dil sayısı, iş tecrübesi, kaç senelik mühendis olması, kademesi, mühendislik eğitiminin yanında ek becerileri, insan ilişkileri, yüksek lisans ya da doktora eğitim alıp almamış olmasına, evli veya bekar olması gibi birçok etmene bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Bunun yanı sıra çalıştığı kurum veya özel şirketin makine sektöründeki prestiji, çalışma alanı, ithalat ihracat durumuna, şantiye ya da ofis çalışanı olma durumuna, yapılan üretim yada yatırımlara göre değişiklik göstermektedir.

Makine Mühendisliğinin Özel Sektördeki Maaşı

Özel sektörde yer alan herhangi bir makine mühendisinin aylık maaşı ise 1.500 Türk Lirası ile 15.000 Türk Lirası arasında değişmektedir. Bu oran tamamen mühendise bağlıdır.

Üniversiteden Makine Mühendisi olarak mezun olan bir birey işe başlama evresinden önce “Makine Mühendisleri Odası” na üye olmak zorundadırlar. Odaya ödenmesi gereken zorunlu bir “üyelik aidatı” mevcuttur. Herhangi bir makine mühendisi, üniversiteden mezun olduğu zamandan itibaren, bu odaya üye olmaz ise hiçbir şekilde veya hiçbir yerde, herhangi bir işe başlayamaz. Kendi ofisinde kendi işini icra ediyor olsa bile bu işi yapamaz.

Makine Mühendisleri Odası

Bu odasının çalışma faaliyetleri arasında, makine mühendisi iş güvenliği sağlanmış kurum veya kuruluşlarda, daha iyi bir şekilde ve daha güvende görev alabilmeleri yanı sıra maaşlarının belirli standartlara bağlı olmalarını sağlamaktadır.

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!