Netaş akıllı şehir çözümleriyle Barcelona Smart City Expo’da yerini aldı


Akıllı şehirler üzerine dünyanın en büyük fuarlarından olan Smart City Expo World Congress 2017, 14-16 Kasım tarihlerinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Bu sene 17 binden fazla ziyaretçiyi ağırlaması beklenen fuarda Netaş, IoT (nesnelerin interneti) platformuyla birlikte akıllı çözümlerini tanıtıyor.

Netaş fuarda akıllı şehirler özelinde geliştirdiği akıllı çözümlerinin yanı sıra, ulusal ve uluslararası pazarlarda gerçekleştirdiği büyük çaplı dijital dönüşüm projelerini tanıtma imkânı buluyor.

Akıllı Şehirler için Akıllı Çözümler

Netaş mühendisleri tarafından geliştirilen, IoT cihaz ve uygulamalarının ölçeklenebilir biçimde hızlı ve güvenli iletişimini sağlayan yatay mimarideki IoT platformu olan, ION by Netaş üzerinden farklı alanlarda gerçekleştirilen akıllı şehir çözümleri ziyaretçiler tarafından rağbet görüyor.

Mobi-fi by Netaş yeni nesil teknoloji kullanarak saha kurulumu/operasyonu/proje yönetimi, BT servis yönetimi, stok ve envanter yönetimi ve iş gücü optimizasyonu için akıllı saha yönetimi sağlamak üzere geliştirilmiş güçlü bir servis yönetim yazılımı. Mobi-fi by Netaş, modüler yapısıyla tüm süreçlerin tek bir sistem üzerinden yönetilebilmesini sağlıyor.

Akıllı Çözümlerle Enerji Tasarrufu

Fuarda tanıtılan bir diğer ürün de kentlerin enerji yönetiminin dijital altyapıya kavuşturarak enerji verimliliğini artıran, elektrik sayaç verilerinin otomatik bir biçimde bulut tabanlı olarak uzaktan okunması ve yönetilmesini sağlayan NEOS by Netaş.

Bu sistem sadece elektrik tüketiminin kolayca tespit edilmesiyle ciddi iş gücü ve zaman tasarrufu sağlamakla kalmıyor, talebin gerçek zamanlı bütçelendirilmesine, faturalandırmaların daha kolay yapılabilmesine, enerji kaybı tespitine ve tüketim öngörülerinin yapılmasına olanak tanıyor. Dahası, olası elektrik kesintilerine yönelik erken uyarı, enerji tedarikindeki aksamaların hızlı tespiti ve enerjinin verimli kullanılması avantajlarını sunuyor.

NEOS by Netaş çözümlerinden biri olan akıllı şehir aydınlatma yönetim sistemi ile ise, hiç kullanılmayan sokakların boş yere aydınlatıldığı günler geride kalıyor. Kent aydınlatmasının tek bir noktadan yönetimi ve kontrolüne imkân tanıyan NEOS çözümleri, hem %70’e ulaşan enerji tasarrufu hem de güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlıyor.

Akıllı stadyumlarla eğlence artıyor

Netaş’ın bilişim altyapısının ve akıllı çözümlerinin uygulandığı “akıllı stadyum”lar da şirketin fuarda tanıtımını yaptığı ürünler arasında yer alıyor. Bugüne kadar Netaş, Türkiye Futbol Federasyonu ile Türkiye’de 45 “akıllı stadyum” projesi gerçekleştirdi. Tüm ziyaretçilere aynı anda kesintisiz internet erişimi sağlanan akıllı stadlarda, ziyaretçinin profiline özel fırsatlar özel mobil uygulama üzerinden sunulurken, akıllı park yeri, ziyaretçiyi kendi koltuğuna yönlendiren iç mekân navigasyon sistemi, maç istatistikleri, pozisyon yeniden izleme gibi hizmetler sunan özel yazılımlarla eğlence deneyimi yukarı taşınıyor. E-bilet sayesinde maç takibi kolaylaşıyor. Akıllı stad çözümleri bir yandan da risklere karşı güvenliğe yönelik önleyici tedbir alma imkânını artıyor. Akıllı statlarda kurulan sistem, stadyum sistem odası, maç operasyon merkezleri ve güvenlik kameralarını da kapsıyor.

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!