Netflix nedir? Televizyondan nasıl izlenir?


Netflix artık Türkiye’de. Birkaç gün öncesine kadar 60 ülkeden 69 milyon aboneyle halihazırda dünyanın en büyük internet televizyon ağlarından biri olan Netflix, 6 Ocak’ta yaptığı büyük global açılımla her yerden ulaşılabilir hale geldi. Netflix’in çok sayıda popüler film, dizi, belgesel ve çizgi filmden oluşan kütüphanesinden seçtiğiniz bir izlenceyi koltuğunuzdan izlemek artık olası. Peki nasıl?

Netflix kullanmak için uydu veyahut kablolu servislerde olduğu gibi belirli bir aylık fiyat ödemeniz gerekiyor. Üç değişik paket sunan Netflix’in aylık ücretleri Türkiye’de şu anda Avrupa tarifesini referans alıyor. En ucuz paketin 7,99 euro (takriben 26 TL) olduğu Netflix’te sunulan paketler hangi muhtevası ne kadar izleyeceğinizi etkilemiyor. Sadece yayın kalitesi ve aynı anda izleyebileceğiniz ekran sayısını arttırmak için daha fazla ödeme yapıyorsunuz. Netflix’e ilk defa abone olanlar için servis ilk ay ücretsiz. Abonelik, ödeme ve izleme işlemleri Netflix.com adresinden yapılıyor.

Büyük ekran keyfi

Netflix’in online bir servis olması sayesinde abonelerinin servisi farklı platformlardan kullanabiliyor olması en avantajlı yanlarından biri. iOS, Android ve Windows Phone tabanlı mobil aletleriniz ve PC’nizden Netflix muhtevalarını tüketmeniz mümkün. Buna rağmen Netflix kullanmanın en keyifli olduğu platform, düşünebileceğiniz gibi TV. Artık VPN gibi işi zorlaştıran geçitleri kullanmak zorunda olmadığımız için, Netflix’in Türkiye’ye açılmasının en iyi tarafı servisi TV’den izlemenin oldukça bir kolaylaşması. Netflix’e bildik olmayanların bu keyfi rahatça yaşaması için uygun olan yollardan birini izleyerek Netflix’i TV’nizde izlemeye başlayabilirsiniz:

Smart TV’niz varsa

Kendi uygulama mağazasıyla gelen akıllı televizyonlar veyahut Smart TV’lerin çoğundan Netflix uygulaması bulunuyor. Şayet hanenizde Samsung, LG, Sony, Sharp veyahut Toshiba markalı bir Smart TV’niz varsa yapmanız şart olan uygulama mağazasına gidip Netflix uygulamasını indirmek ve abonelik bilgilerinizi girip, izlemeye başlamak.  Netflix, Panasonic ve Sony markalı Blu-ray oynatıcılardan da izlenebiliyor.

Apple TV, Roku veyahut Chromecast kullanıyorsanız 

Apple TV (veyahut Amazon Fire TV, Nexus Player veya Roku ) veya Chromecast gibi online medya oynatıcıları ile Netflix’i artık ekranınızda görebilirsiniz. Bir hayli alete yüklü bir şekilde gelen Netflix’i alakalı aletin irtibatlı uygulamaları arasında bulabilirsiniz. Dilerseniz Netflix’i PC’nizde açıp, Chromecast ile TV’nizde stream edebilirsiniz.

PlayStation veyahut XBox’ınız varsa

Netflix uygulamasını oyun konsollarının uygulama mağazalarından da indirebilirsiniz. PS3, PS4, XBox One, XBox 360 ve Wii oyun konsollarını kullanarak Netflix uygulaması üzerinden online TV izlemeniz olası.

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!