Nvidia GeForce GTX 1080 macerası başlıyor: İşte Detaylar ve fiyatlar


Nvidia’nın performans canavarı GeForce GTX 1080 ekran kartı için gün sayıyorsanız, beklediğiniz gün geldi. Pek çok dağıtımcı kanalda GeForce GTX 1080 özel veya referans sürümler görünmeye başladı.

Nvidia’nın bu yıl oyun sektöründe fırtınalar estirmesi beklenen Pascal tabanlı yeni ekran kartları GeForce GTX 1080 ve GeForce GTX 1070 ekran kartları, ülkemizde de rafları süslemeye başladı. Fiyatlar ise tahmin edildiği gibi oldukça yüksek.

 

Her iki kart için de referans tasarımları artık Founders Edition olarak göreceğiz. Bu versiyonlar daha erken piyasaya çıkacak. Özelleştirilmiş tasarımların ise Haziran ayı ortalarına doğru piyasada olması bekleniyor.

 

Yavaş yavaş büyük perakende kanallarına düşmeye başlayan GTX 1080 Founders Edition ekran kartı için Asus’ta 3300TL fiyat etiketi, Evga’da ise 3100TL fiyat etiketi görüyoruz. Nova Bilgisayar gibi dağıtımcılarda ise, marka ekran kartlarında 2700TL fiyat etiketi mevcut. Forum üyelerimizin Founders Edition için 2400TL civarında bir ödeme yaptığına da şahit olduk. Normalde sürümün 2850TL seviyesinde giriş yapması bekleniyordu. Kanala göre makas oldukça açılmış gibi görünüyor.

 

Ayrıca Bkz.Özel tasarımlı GeForce GTX 1080 ekran kartları ringe çıkıyor

Normalde daha ucuz olan özelleştirilmiş ekran kartları ise ülkemizde bir hayli pahalı. MSI Gaming X 8G modelinin fiyatı 3000TL iken, MSI Sea Hawk 3110TL, Asus Strix 3180TL, Gigabyte Xtreme Gaming 3400TL şeklinde sıralanıyor. Yine özelleştirilmiş versiyonun 2449TL civarında ülkemize giriş yapması bekleniyordu. Özelleştirilmiş GTX 1070 için ise 1850TL seviyeleri konuşuluyor.

 

Perakende kanallarını incelediğimizde şunu görüyoruz; İlk bir iki hafta hatta bir ay boyunca fiyatları seyretmek daha uygun olacak gibi. Acele edip 3300TL seviyesinde satın aldığınız bir referans kartın, bir hafta sonra 2800TL seviyelerine düştüğüne üzülerek şahit olabilirsiniz. Bu bakımdan, forumumuzdaki ilgili sayfaları takip etmekte de fayda var. 

 Forum ana konusu  

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!