OnePlus Özel Kullanım Verilerini Topladığı Ortaya Çıktı


Chris D Moore, kendi keşfettiklerini ayrıntılarıyla anlatan kapsamlı bir yazı yayınladı. Moore’un OnePlus 2 cihazı ile gösterdi.

Dolayısıyla, şu anda daha güncel OnePlus 3T veya OnePlus 5 modellerinde aynı şeyin olup olmadığını bilmiyoruz. Eminim yakında öğreneceğiz.

(Güncelleme: Aşağıdaki açıklama, tüm OnePlus modellerinin kullanım verilerini topladığını doğrular)

Moore, OnePlus 2’de bir güvenlik aracı kurduğunda bunu keşfetti. Verileri ABD’den bir Amazon AWS sunucusuna yönlendiren open.oneplus.net için trafik talepleri istekleri olduğu ortaya çıktı.

Her neyse, Moore  IMEI numarası, MAC adresleri, mobil ağ isimleri, Wi-Fi SSID’leri ve telefonun seri numarasını bu veri alanına gönderdiğini tespit etti.

Bu, özellikle bir telefonun seri numarasına geriye doğru izlenebildiğinde, gereğinden daha fazla bilgi toplanmış olabilir.

Ocak ayında, OnePlus’a, OnePlus’ın önbellek silme ve fabrika ayarlarına sıfırlama gibi üretken olmayan cevaplar verdiği veri toplama işlemini nasıl devre dışı bırakacağını sordu. İşte o zaman Twitter’daki başka bir kullanıcı, neler bulabileceğini görmek için OnePlus forumlarında gezinmesini önerdi.

Ayrıntılı araştırmanın ardından, veri toplamanın sorumlusu “OnePlus Sistem Hizmeti” olan bir sistem uygulamasıdır. Uygulama, Sistemin bir parçası olduğu için kapatılamaz, ancak telefon her başlatıldığında manuel olarak devre dışı bırakılabilir.

Daha iyi, daha kalıcı bir alternatif, uygulamayı devre dışı bırakmak için bir adb komutu çalıştırmak olacaktır. Jakub Cezekanski bu sabah erken saatlerde bir öneride bulundu ve bu da konunun tekrar gündeme gelmesine neden olan şey oldu.

İşte komut: pm uninstall -k –user 0 net.oneplus.odm

OnePlus toplanan bilgilerle ilgili olarak şunları söyleyecek bir açıklama yapmıştı:

We securely transmit analytics in two different streams over HTTPS to an Amazon server. The first stream is usage analytics, which we collect in order for us to more precisely fine tune our software according to user behavior. This transmission of usage activity can be turned off by navigating to ‘Settings’ -> ‘Advanced’ -> ‘Join user experience program’. The second stream is device information, which we collect to provide better after-sales support.

Tahminimce, kullanım bilgilerinin toplandığı tek şirket OnePlus değildir. Hassas bilgilerin, kullanıcı bilgilerinin ve güvenliğinin daha önemli hale geldiği bir zamanda, hangi bilgilerin toplanıp hangisinin hangi amaçla kullanıldığı önemli.

 

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!