PHP’de Dosya İşlemleri – 2 – Ders 14 – PHP Öğreniyorum

  • Yazar: Savaş Dersim Çelik
  • Kategori: PHP
  • Tarih: Pazar Ocak 3rd, 2016
  • 1.924 Görüntülenme
  • Beğenenler: 0 Like
  • Yorum Yok Yorum Yap

Merhaba arkadaşlar bu konumuzda PHP’de dosya işlemlerine kaydığımız yerden devam ediyoruz daha önceki konumuzda PHP’de Dosya işlemleri 1 dersinde dosya işlemlerinde bir kaç fonksiyondan bahsetmiştik. Bu konumuzda dosya okuma işlemleri, dosya sorgulama veya klasör veya dosya oluşturmak gibi işlemleri öğreneceğiz.

Dosya fonksiyonları projelerinizde sizlerin işinizi kolaylaştıracaktır. Bunu nasıl yaparım dediğiniz noktada işinizi çözecektir ki kendimden biliyorum.

PHP eğitim videosunu izleyerek veya konu içerisindeki kodları kullanarak eğitime başlayabilirsiniz. Eğitim ile ilgili gerekli dökümanı konu altındaki dosyaları indir butonuna tıklayarak indirebilirsiniz.

fgets() ile Dosya Okuma İşlemi

fgets() fonksiyonu ile belirleyeceğimiz bir dosya içersindeki bir satırı kolaylıkla okuyabiliriz. fgets() Fonksiyonu 2 parametreden oluşmaktadır. İlk parametre açmış olduğumuz dosya, ikinci parametre ise max uzunluk. Bu fonksiyonu kullanabilmek için fopen() ( Dosya açma )fonksiyonunda kullanılması gerekmektedir.

Yukardaki kodumuzda fopen(“webinyo.txt); fonksiyonu ile webinyo.txt isimli dosyayı açıyoruz ve daha sonra açmış olduğumuz bu dosyayı fgets($_AC, 999); fonksiyonu ile okuma işlemi yaptık ve max 999 karakter okumasını söyledik.

fgetss() ile Dosya Okuma İşlemi

Bu fonksiyonun yukardaki fonksiyondan ayıran tek özellik tüm kodları yok sayarak okuma yapmasıdır. Okuduğunuz dosya içerisinde bir html tagı mevcut ise bu tagları yok sayar. Buda 2 parametreden oluşur, eğer belirli html kodlarına izin vermek istersek üçüncü parametre’ye bu tagları girebilirsiniz.

Yukardaki kodumuzda fopen(“webinyo.txt); fonksiyonu ile webinyo.txt isimli dosyayı açıyoruz ve daha sonra açmış olduğumuz bu dosyayı fgetss($_AC, 999, “<b>”); fonksiyonu ile okuma işlemi yaptık ve max 999 karakter okumasını söyledik ayrıca 3 parametrede <b> taglarına izin vermesini istedik.

fgetcsv() ile Dosya Okuma İşlemi

Bu fonksiyon ile arkadaşlar eğer dosya icerisinde ayıracak karakter kullanıldığı zaman bu satırlardan bölmeyi sağlar.


 

  • Yukardaki kodumuzda fopen(“webinyo.txt”, “r”); kodu ile webinyo.txt dosyasını açıyor ve $_AC isimli değişkene aktarıyoruz.
  • while($_GOSTER = fgetcsv($_AC, 999, “\t”)) Kodu ile tab ile ayrılmış kelimelerden ( \t ) parçalıyoruz ve $_GOSTER isimli değişkene atıyoruz.
  • $_SAY = count($_GOSTER); Bu kod ile kaç adet atama olduğunu sayısal değeri alıyoruz ve $_SAY değişkenine atıyoruz.
  • for($i=0; $i<$_SAY; $i++) Bir for döngüsü içerisinde değerleri tek tek ekrana yazdıracağız.
readfile() ile Dosya Okuma İşlemi

readfile() fonksiyonu belirleyeceğiniz bir dosya içerisindeki tüm metinini kodları yok saymadan. tek satırda getirir.

fpassthru() ile Dosya Okuma İşlemi

Bu fonksiyonumuzda da yukardaki gibi daha belirleyeceğimiz bir dosyanın tüm satırlarını okuyabiliriz. Bu kodun yukarıda ki kod’dan farkı bu fonksiyonda dosya açma işlemini kendiniz yapmanız gerekmektedir.

Yukardaki kodumuzda $_AC = fopen(“webinyo.txt”, “r”); kodu ile fopen() fonksiyonunu kullanarak dosyamızı okumak için açtığımı belirtiyoruz. fpassthru($_AC); kodu ile de okuduğumuz verileri ekrana yazdırıyoruz.

file_get_contents() ile Dosya Okuma İşlemi

Bu fonksiyonumuz ile belirleyeceğimiz bir dosyayı açıp okuyabiliyoruz ve istersek okuduğumuz verileri echo ile ekrana bastırabiliriz.

file_exists() ile Böyle Dosya Olup Olmadığını Sorgulama

Bu kodumuz ile mevcut klasör içerisinde belirleyeceğimiz isimde bir dosya varmı yok mu diye sorgulayabiliriz. Sonuç olarak bize TRUE veya FALSE değerleri döndürmektedir.

filesize() ile Bir Dosyanın Boyutunu Öğrenme

Belirleyeceğimiz bir dosyanın boyutunu öğrenmek istersek kullanabileceğimiz bir fonksiyondur. Dosyanın boyutunu alarak ekrana basabiliriz. Tabi değeri Bayt türünden verecektir.

 

Uyarı! : Videolar Tayfun Erbilene ait olup yayınlamak için gerekli izinler alınmıştır.
Uyarı! : İndirilebilir dosyalar Savaş Dersim Çelik Tarafından hazırlanmıştır.

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!