Raijintek Atlantis Su Soğutma Serisi


Önceden Triton serisiyle su soğutma alanına giriş yapmış olan Raijintek firması bir adım ileri gitti ve kendi su soğutma sistemini toplamak isteyenlerin beklentilerine cevap verecek Atlantis serisini hazırladı. Bu seri ilk etapta pompa, işlemci bloğu, VGA bloğu, VRM bloğu ve rezervuar ile sıvı ve hortumdan oluşuyor. Şu aşamada ana eksik radyatör ve ilerde eklenecek deniliyor.

Can damarı olan pompadan başlarsak RAI-PM5 adlı ürün sağlam bir kutu içinde ve süngerlerle desteklenmiş olarak geliyor.

53 x 53 x 85 mm boyutlarındaki pompa derli toplu görünüyor. Daha da iyisi montaj için gerekli sağlam çelik ayakla geliyor. 240 gram ağırlığındaki pompanın üst kısmında G 1/4 inç standart çıkış bağlantısı yer alıyor. 3-pin güç girişine ek olarak potansla hızı düzenlenebiliyor. Biçilen ömür 50 bin saat.

Grafik boru ve seramik eksen içeren bu pompa saatte 480 litre sıvı dolaştırma ve 4.5 metre yüksekliğe kadar basma kapasitesine sahip. 3000 devir motor çalışırken en fazla 20 dBA gürültü yapıyor. 8-12V giriş gerilimine destek verilmekte ve güç tüketimi 4-10 Watt arası. Yatay ya da dikey monte edilebiliyor.

Pompadan sonra rezervuara bakmamız gerekiyor çünkü ikisi birlikte çalışıyorlar. Sert kartondan kutu içinde gelen rezervuarın iyi korunması şart çünkü akrilik olan gövdesi çatlama riski içeriyor. Rezervuarın 10 cm ve 20 cm yükseklikte versiyonları bulunuyor. Bize gelen örnek kısa versiyondu. Ayrıca dört renk seçeneği var.

Yüksek kaliteli POM ve PMMA malzeme ile alüminyum kullanılarak üretilmiş olan rezervuarın şık göründüğü açık. İç kısımdaki özel tasarımla birlikte geçen su şelale gibi üstten aşağı dökülüyor. Malzeme seçiminden ötürü olan ürün içini net biçimde gösteriyor. 57.8°C sıcaklığa kadar kullanılabiliyor.

200 ml kapasitesi olan ve pompa üstüne doğrudan vidalanabilen rezervuarın çapı 64 mm ve içerdiği bağlantılar G 1/4 inç. 220 gram gelen rezervuarı eklediğinizde ikili 200 mm civarı yükseliğe ulaşıyor. Pompa yanından giren sıvı yukarı doğru pompalanıyor. Tepedeki iki siyah bağlantıdan biriyle çıkarken diğeriyle rezervuara sıvı eklemesi yapabilirsiniz.

Raijintek imzalı blokların tümü aynı kutu içinde geliyorlar. Arka kısımda yer alan CPU, VGA, VRM bloklarına ait işaretlere bakarak hangisi olduğunu anlayabiliyoruz.

CPU bloğu beklenileceği gibi bakırdan üretilmiş ve üst kısma nikel kaplama uygulanarak koruma sağlanmış. Ayna gibi parlak olan kaplama parmak izlerini hemen çekiyor. Bu iki kapak altında G 1/4 inç bağlantılar var ama hortum doğrudan takılamıyor yani adaptörleri sizin bulmanız gerekiyor.

325 gram ağırlığındaki blok boyutları 54 x 60 x 14 mm arka kısımda yer alan kapak da benzer tür parlak nikel kaplama içeriyor. Bu kapağa ait sekiz vida bulunmakta. Altındaysa üç boyutlu mikro yapılı akış tüneli kullanılmış. Dört siyah alyan vidasıysa yanlardaki siyah montaj kollarını sabitliyor.

Montaj için gerekli anakart arka plakası tek tip. Üzerinde çok sayıda farklı delik var. Bunlar sayesinde hem Intel, hem de AMD’nin son nesil işlemcileriyle uyumlu olabiliyor.

Solda görülenler montaj vidaları, alyan kolu, bir miktar termal macun, AMD kurulumu için bloğa takılacak kollar, Soket 201x için parçalar ve sonlandırma somunları. Desteklenen soketler Intel LGA 775/115x/1366/201x ve AMD FM2+/FM2/FM1/AM3+/AM3/AM2+/AM2

Ardından isteyenler sistemlerindeki ekran kartını da su soğutma ağına üye edebilirler. Bu blok daha derli toplu boyutlarda ve 69 x 69 x 20.2 mm. Ağırlıksa 188 gram. Bakırdan üretilen blokta üst kapaktaki bağlantılar yukarı bakıyor.

Ayna gibi parlak nikel kaplama altta da geçerli. Alt kapak altında üç boyutlu mikro yapılı akış tünelleri bulunuyor. Üste bakan bağlantılar diğerleri gibi G 1/4 inç tipinde ama bağlantıları sizin sağlamanız gerekiyor.

Sunulan bağlantı kitini kullanarak farklı AMD ve NVIDIA ekran kartlarına montaj yapabilirsiniz ama özel tip baskı devre içeren ekran kartlarında durum değişebilir. Resmi destek listesi AMD Radeon HD 5450, R7-240, R7-250, R7-260, R9-270, R9-270x, R9-280x, R9-290, 7750, 7770, 7790 ve NVIDIA GeForce GF210, GT610, GT620, GT630, GT640, GTX650, GTX660, GTX670, GTX690, GTX760, GTX770, GTX780, GTX TITAN.

Anakartlar ya da ekran kartları üzerindeki güç devreleri de ısınıyor. Bunlara özel çözümse uzun ince yapılı bu bakır blok. Parlak nikel kaplamalı blok üstünde G 1/4 inç bağlantıları takılı olarak geliyor. Diğer bloklar aksine doğrudan hortum bağlanabiliyor. Montaj işlemini esnekleştiren oynak başlıklar eklenmiş.

Blok ile birlikte sunulan termal macun ve şerit, ek taban plakası, montaj parçaları ve alyan kolu, hortum bağlantıları için kelepçeler yer alıyor. 16 x 16 x 58 mm boyutlu bloğun ağırlığı 135 gram olduğundan bağlantı kitinde fazla parça yok. Desteklenen modeller belirtilmiyor çünkü bu kategoride genel bir kural yok.

Son olarak setle birlikte kullanılabilen bir şeffaf hortum var. Bunun özelliği tıbbi sınıf PVC malzemeden üretilmiş olması. Esnek olmasına rağmen leke tutmuyor ve aşınmıyor. Katlanmalara karşı dayanıklı olan borunun iç çapı 9.5 mm, dış çapı 12.7 mm. Uzunluksa 2 metre olarak belirlenmiş.

3/8 inç olarak sınıflandırılan borunun ucuna bağlantı parçasını geçirip kelepçeyi sıkarak sabitlemek yetiyor. Açıklamaya bakılırsa -20°C – 80°C aralığında kullanılabiliyor.

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!