ROBOCOT 2016 MALATYA Robot | Maker & İcat | Yeni fikir | Eğlence | İnovasyon


2015-2016 Akademik yılında bir araya gelen, İnönü Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğrencilerinin  kurduğu Bilgoritma Topluluğu, Türkiye ve dünyanın bir çok ülkesinde düzenlenen robotik etkinliklerine bir yenisini Malatya’da ROBOCOT 2016 ismiyle organize ediyor.

Topluluk daha önce tüm Dünya’da aynı anda gerçekleşen 48 saat boyunca oyun geliştirme etkinliği olan Global Game Jam (GGJ) etkinliğinin Malatya ayağını geliştirdi ve bu etkinliği topluluğun her yıl düzenlenecek etkinlikleri arasına aldı. GGJ etkinliği tüm kamu kuruluşları ve teknolojik gelişmeyi destekleyen şirketlerin katkılarıyla adından sıkça söz ettirmiştir.

Topluluk İnönü Üniversitesi Bilgisayar mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adnan Fatih KOCAMAZ’ın akademik danışmanlığı ile her geçen gün yeni etkinlikler için aşkla ve şevkle hareket eden yüzü aşkın bilgisayar mühendisliği öğrencisi tarafından oluşturulmuştur.

Topluluk aynı istek ve heyecanla çıtayı bir üst aşamaya taşıyor ve yine geleneksel hale getireceği yeni bir etkinliği başlatıyor; ROBOCOT 2016 !…

Kayısı tüm dünyada hem Malatya’nın hem Türkiye’nin tanıtımında ilk sıralarda geldiği için etkinlik adı ROBOCOP (robot polis) isminden de esinlenilerek, ROBOt + apriCOT (Kayısı) kelimelerinin birleşmiş hali olan “ROBOCOT” olarak belirlendi.

Günümüzde dijital teknolojiler ile tetiklenen 4.sanayi devrimi Akıllı Robotlar, Büyük veri, Nesnelerin İnterneti, 3-D baskı, Zenginleştirilmiş Gerçekçilik, Siber Güvenlik, Yatay/Dikey Yazılım Entegrastonu ve Siber Güvenlik, Bulut programlama gibi dokuz teknolojinin bu devrimi tetiklemesinde çok önemli rolü olduğunu görüyoruz.

İnönü üniversitesi gençleri olarak gelecekte daha hızlı, daha kaliteli, daha verimli, katma değeri yüksek hizmetlerin ve üretimlerin yapabilmesini sağlamak için tüm değer zinciri adımları arasındaki entegrasyonun öneminin farkındayız ve bu farkındalığın yayılması için  Robocot 2016 için heyecanla çalışıyoruz…

ROBOCOT 2016 şenliğinin düzenlenme amaçları şu şekilde sıralanabilir;

 1. robotik teknolojilerini en küçük yaştan en ileri yaşa kadar tabana yayma, “Merak et – hayal et – icat et- üret” dörtlüsünü genç nesil içinde yaygınlaştırma,
 2. Eğlenceli bir ortamda öğrencileri yeni robot fikirleri konusunda güdüleyebilmek,
 3. Robot ve teknolojileri konusunda merak uyandırabilmek,
 4. Robotik temalı maker hareketinin genç nesil içerisinde yaygınlaşmasını sağlamak,
 5. Malatya ve çevre iller başta olmak üzere tüm Türkiye’de ilk ve orta öğretim, üniversite düzeyinde robot fikrini yaymak,
 6. Her yaştan öğrencilerimize yeni hedefeler verebilmek ve ufuklarını genişletmek ve aynı idealdeki öğrencileri ve meraklıları bir araya getirebilmek,
 7. Geleceğin en önemli teknolojisi olan robot teknolojileri konusunda öğrencilere bir farkındalık oluşturup onları bu alana yönlendirebilmek,
 8. Ülkemiz adına, yeni teknoloji alanlarını keşfetmeyi isteyen, arzulayan, merak eden yeni bir neslin önünü açabilmek,
 9. Gençlerimizin bilgisayarı tüketim amaçlı kullanmak yerine üretim amaçlı kullanmaları için yönlendirebilmektir.

ROBOCOT 2016 7-8 Mayıs 2016 tarihlerinde Malatya’da gerçekleştirilecek. Etkinlik bünyesinde gerçekleştirilen konferanslar, atölyeler ve stant alanları ile elektronik, robotik ve bilişim alanında inovatif çalışmalar gerçekleştiren mesleki, Ar-Ge sektörleri, meslek liseleri, bilimsel kulüp çalışmaları yapan eğitim kurumları, makerlar / mucitler, strateji ve teknoloji birimlerinin aktif çalıştığı kamu kuruluşları ve  üniversitenin paylaşımda bulunduğu platform oluşturulmaktadır. Etkinlik içerik olarak her yaştan insanın katılabileceği, mucitlik, robot, konferanslar, şenlikler, yarışmalar içeren Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyacaktır.

Etkinlik İnönü Üniversitesi Rektörlüğü, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı başta olmak üzere medya, resmi kurumlar ve özel sektörden onlarca firma tarafından desteklenmektedir.

Etkinlik üç ana başlık içermektedir:

 1. Robotik ve kodlama yarışmaları
 2. Maker ve Mucitler Sergisi
 3. Atölye ve konferans çalışmaları

 

 • Robotik ve Kodlama Yarışması:

Yarışma robotik, kodlama, 3D tasarım gibi inovasyona yön veren maker  ve steam alanların tutkunlarını aynı çatı altında toplamayı benimsemektedir. ROBOCOT 2016 etkinliğinde günümüzün en öne çıkan konularından robotik, akıllı ürünler, nesnelerin interneti, yerli ar-ge, fütürizm ve maker hareketi gibi konular ele alınacak.

Robotik yarışması 4 ayrı yaş kategorisinde konu sınırı olmadan, her yaş kategorisindeki öğrencilerin kendi robotlarını yarıştırdıkları bir yarışma olacaktır.

yaş kategorileri;

 1. 10 yaş ve altı
 2. 10 – 14 yaş aralığı
 3. 14- 17 yaş aralığı
 4. 17 ve üstü

olmak üzere 4 ayrı kategoriye ayrılmıştır.

Yarışmalarda konu sınırı, robot kiti veya yazılım sınırı bırakılmadan tamamen özgün ve geniş bir aralıkta yapılacaktır. Öğrenciler kendi yaş kategorilerinde istedikleri ekipman ve yazılımla (veya yazılımsız) yarışmalara katılabilecektir. Yani öğrenciler ister kendi yaptıkları bir robot mekanizmasıyla, ister satın aldıkları bir kiti birleştirip programlayarak, ister ARDUINO veya PIC gibi kontrol kartlarını kullanarak geliştirdikleri robotları ile yarışmaya iştirak edebilirler.

Yarışmaya katılan öğrenciler kendi robotlarını anlatan bir poster hazırlamalı ve çalışır haldeki robot kitleri ile yarışmaya başvurabilirler.

Yarışmaya katılım başta Malatya ve çevre illerdeki tüm özel ve devlet okulları, meslek liseleri, üniversitelerin ilgili bölümleri olmak üzere tüm ülkeyi kapsamaktadır.

Yarışmada her yaş kategorisinden ilk üç belirlenecektir. Bu amaçla inönü üniversitesinin ilgili bölümlerinden davetli olarak çağrılan öğretim üyeleri jüri olarak belirlenecek ve bu jüri üyeleri her kategorinin ilk üçünü belirleyecektir. Her sıralamaya giren öğrencimize sponsorların finanse ettikleri ödülleri verilecektir.

 • Maker* ve Mucitler Sergisi:

Bu sergi çalışması, Malatya Maker Atölye’nin katkılarıyla organizasyonu gerçekleştirilecek. Maker Sergisinde; bölgenin mucitleri, fikirlerini ürüne dönüştüren girişimciler, temaya uygun akademik çalışmalar, meslek liseleri eğitimcileri ve öğrencileri projelerini sergileyebilecekleri, kendilerini ve fikirlerini sunabilecekleri bir bölüm olarak planlanmıştır. Ayrıca düzenlenen Robotik ve Kodlama yarışmasının Finalistleri de projelerini bu alanda sergileme fırsatı yakalayacaklar.

Bu sergi; sanayici, yatırımcı, destekleyici kuruluşlar ile bölgenin inovatif projelerini buluşturmayı, mucit insanların kendi icatlarını sergileyebilmelerini, başka yeni fikirlere kapı açabilmelerini, kendi fikirlerini insanlarla buluşturabilmelerini, yeni, özgün endüstriyel ürünlere kapı aralayabilmelerini amaçlamaktadır.

Bu alanda aynı zamanda oluşturulacak şov platformu ile makerlar, katılımcılara etkileyici ve keyifli dakikalar yaşatacaktır.

 • Maker Hareketi Nedir?

Maker Hareketi (Maker Movement),  Teknoloji ile “kendin yap” kültürünün birleşmesinden oluşan, dünyada hızla yayılan bir bir akımdır.

Maker’lar, dinamik bir şeyler düşünen, tasarlayan ve geliştiren kişiler olarak tanımlanabilir. Elektronik devreler, yazılım, 3 boyutlu yazıcılar ve model inşa araçları bu kitlenin başlıca ilgi ve yetenek alanları.

 

 • Atölye ve Konferans Çalışmaları:

Konusunda uzmanlaşmış firma ve kişiler ile konferanslar ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecektir.

Atölye ve Konferansların Temaları arasında;

 • IoT(Internet of Things) Nesnelerin İnterneti
 • 3D Tasarım ve Yazıcılar
 • İlk Kodlamaya Giriş
 • Arttırılmış Gerçeklik
 • Geliştirme Kartları
 • Başarılı Startup / Girişimlerden örnekler
 • Melek Yatırımcılık
 • Teknoloji Transfer Ofisleri
 • İnovasyon ve Girişimcilik
 • Robot teknolojileri
 • Yazılım dünyası ve yenilikler

gibi başlıklar yer almaktadır.

Atölye ve konferanslarda, henüz sektöre girmemiş ama kendini teknik anlamda geliştirme isteğinde olan öğrenciler, uzmanların tecrübelerinden faydalanırken, alacakları eğitim ve sertifikalarla, mezun olduklarında sektöre donanımlı ve bilinçli bir şekilde hazırlık yapacaktır. Bununla birlikte bu çalışma ile sektörün önde gelen isimlerini her yaştan öğrencilerle bir araya getirilmesi hedeflemektedir.

Etkinlik Site Adresi : http://bilgoritma.org/

Etkinlik Facebook Adresi : https://www.facebook.com/bilgoritma/

Etkinlik Twitter Adresi : https://twitter.com/inonubilgoritma/

Etkinlik İnstagram Adresi : https://instagram.com/bilgoritma/

 

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!