Rüzgar gülü fiyatları; Rüzgar Gülü Nedir


Enerji santrallerinin en önemli yapı elemanı olan rüzgâr türbinleri hareket içerisindeki hava akımının kinetik enerjisini mekanik ve elektik enerjisine dönüştürmektedir.  Yatay ve düşey eksen olarak ikiye ayrılarak dönüş eksen yönüne göre üretimi gerçekleşir. Eksenler arasında en fazla talep gören rüzgâr türbini yatay eksenli olanıdır. Yatay eksen kanatları rüzgâr yönüne dik iken dönme ekseni paralel olarak çalışmaktadırlar. Bu rüzgâr modeli çok kanatlı olarak üretilir.

Rüzgârgülü fiyatları bu model için idealdir. Yatay eksen modeli aynı anda “arkadan rüzgârlı türbin” olarak isimlendirilmiştir. Esen rüzgâr yönüne göre dik ve düşey olan düşey eksenli rüzgâr türbininin kanatları da düşeydir. Bu türbin modelinde rüzgâr yönü değişirse yatay eksende ki gibi pozisyon değişimi gerçekleşmez. Modern, şebeke bağlantılı, elektrik üretimi için kullanılan rüzgâr türbinleri üç kanatlı ve yatay eksenlidirler.

Yatay Eksenli ve Dikey Eksenli rüzgâr türbinleri özellikleri ile birbirinden ayrılmaktadırlar. Daha çok ticari amaç için kullanılan türbin modelleri yatay eksenlidir. Verimsiz bir model olan, Dikey eksenli Rüzgâr türbin mili, düşey konumda olup rüzgâra dik olarak yer alır. Çalışmasını hareket motoru ile gerçekleştirir. Gergi halatlarının sabitlenmesi ile ayakta kalması sağlanır. Şayet mil yataklarının değişmesi söz konusu olursa bütün türbini sökmezin icap edecektir.  Rüzgârgülü fiyatları belirtilen modeller için cebinize tasarruf kazandıracak özelliktedir. Rüzgâr türbinlerini hibrit olarak da kullanabilirsiniz. Hibrit modeller güneş panelini hidroelektrik gibi kaynaklarla kullanabilir. Bu model güneş paneli, hidroelektrik ve diğer model çeşitleriyle kullanılmaktadır.

Rüzgâr Gülü Nerelerde Kullanılır

Günümüze kadar tahıl öğütme sistemleri, soğutma, su depolama sahaları, iletişim cihazları ile su pompalarını çalıştırmak için kullanılan rüzgâr türbini şimdilerde rüzgâra maruz kalan bölgelerde elektrik enerjisi üretmek için kullanılır. Belirli ve değişken olarak hızları ayarlanmaktadır. Değişken hızda çalışan bir rüzgâr türbini sabit hızda çalışan türbine göre  %10-%15 arasında bir enerji tasarrufu sağlar. Türbinler enerji çıkışlarını sabit verebilmek için elektronik devrelere gereksinim duyarlar. Rüzgârgülü fiyatları tüketiciler için uygun modellerde bulunur. Birçok üretici düşük hızdaki türbin rotoruyla birlikte 3 faz hızlı jeneratör arasında redüktör kullanır. Öte yandan rotor ve jeneratörün bağlantısının bulunduğu türbin modelleri mevcuttur.

Rüzgâr Gülü Nerede Çalışır

Farklı özelliklere sahip olan rüzgârgülleri sistemden sisteme değişiklikler göstermektedir. Ev, işyeri ve ofisimizde kullandığımız televizyon, buzdolabı, bilgisayar, ütü, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi elektronik cihazları çalıştırır. Tercih edilen bir enerji olup sebebi yenilenebilir olmasıdır. Rüzgârgülü fiyatları uygun içeriği ile kendi elektriğini üretmene imkân verir. Böylece düşük maliyet ile enerji ihtiyacınızı karşılarsınız. Üretim i gerçekleştirilen elektrik rüzgâr türbinleri vasıtası ile olur. Rüzgârgülünden elde edilen elektrik; köy, mezra, yayla, kışla, çiftlikler, dağ evleri, deniz feneri ve park ve bahçelerde ihtiyaçların giderilmesi için çalışır.

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!