Tanıtımına Tam 1 Ay Kala iPhone 5se Hakkındaki 5 Sızıntı!


Apple‘ın önümüzdeki ay gerçekleşecek etkinliği için geri sayım başladı. Etkinlik tarihi üzerindeki sır perdesi geçtiğimiz günlerde ortadan kalkmış ve Apple‘ın son kararının 18 Mart 2016 tarihi olduğunu buradaki haberimizde sizlere duyurmuştuk. Bugün itibarıyla etkinliğe tam bir ay kaldı ve elimizde yeni modele dair bir miktar sızıntı görselden başka pek bir şey yok. Buna rağmen, cihaz hakkında neredeyse emin olunan iki nokta bulunuyor. Bunlardan ilki yeni iPhone‘un 4 inç ekran boyutuna sahip olacağı. Bir diğeri ise yeni modelin iPhone 6 tasarım çizgisini yansıtacağı.  Bu iki iddianın da gerçekleşme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünebiliriz ancak iPhone 6 tasarımı ile şekillendirilecek bir modelin neden iPhone 5se olarak adlandırılacağını anlamak gerçekten zor.

İsim konusunda henüz bir netlik olmadığını belirtelim ve gelecek cihaz hakkında çıkan sızıntılara hızlıca bir göz atalım. 4 inç‘lik yeni iPhone 5se‘nin olası teknik özelliklerine dair buradaki yazımızdan fazlasıyla bilgi alabileceğiniz için, bu yazıda sadece sızıntı görsel ve videolara odaklanacağız. İşte tam 1 ay sonra sahne alması beklenen iPhone 5se ile ilgili 5 sızıntı video ve görsel…
   iPhone 6 tasarım çizgilerine mi sahip olacak? Çin merkezli tedarikçi zincirinden sızdığı iddia edilen iPhone 5se görseli gerçeği yansıtıyorsa, gelecek cihazın iPhone 6 tasarımınına sahip olacağını söyleyebiliriz. Görseldeki cihazın yanında, boyutu kıyaslayabileceğimiz ikinci bir nesne olmadığı için doğruluğunu kestirmek güç. 

  Görünen iPhone 5se mi iPhone 6 mı? 4 inç ekranlı yeni iPhone’a ait olduğu öne sürülen bir başka fotoğraf aşağıda yer alıyor. Önceki fotoğrafta olduğu gibi boyut belirsizliği yine kafa karıştırıyor. Aslında bir iPhone 6 ya da 6s görüyor ve fena halde kandırılıyor olabiliriz. Ya da iPhone 5se olarak anılan cihaz iPhone 6’nın küçük bir kopyasından başka bir şey olmayabilir. Eğer böyle ise yazının başındaki sorumu yine tekrarlayacağım; o zaman ismi neden iPhone 5se?

Parmaklar fotoğraftaki cihazın boyutunu anlayabilmek açısından elimizdeki tek gösterge. Gördüğümüz cihazın iPhone 6 mı yoksa 4 inç ekranlı iPhone 5se mi olduğu hakkında, parmaklarımızın ve iPhone’larımızın boyutuna bakarak karşılaştırmalı bir sonuca varabiliriz. 

   En ciddiye alınası ve en güncel iPhone 5se sızıntısı “Neye göre ciddiye alınası?” diyebilirsiniz, hemen açıklayayım. Bu görsel, önceki tüm görsellerden farklı bir şekilde boyut algısını zihnimizde tamamen oluşturuyor. Önceki görsellerde cihazın çevresinde boyut algısını net olarak sağlayacak bir başka öğe yer almazken, bu fotoğrafta aslanlar gibi bir iPhone 5 yer alıyor. Görselin doğruluğu hakkında net bir bilgimiz tabii ki yok ancak konuşulan cihaz aşağı yukarı bu boyutlarda olabilir.

Bu arada, işi gücü bırakıp görseldeki cihazların üzerine yansıyan ışığın kırılmasını hesaplayarak fotoğrafın “fake” olduğunu iddia edenler de yok değil. O kadarını bilemem, burada Da Vinci Şifresi çözmüyoruz haliyle…

   Gerçek iPhone 5se bu olabilir mi? Bu videoda iPhone 5se‘ye ait olduğu iddia edilen bir demo gösteriliyor. Malzeme kalitesi(sizliği) dokunmadan da kendini hissetirdiği için bu videoda yer alan maketin sahte olduğunu düşünebiliriz. Peki ya o halde neden sızıntılar arasında kendine yer buldu? Çünkü videodaki maket her ne kadar gerçeği yansıtmıyor gibi dursa da, bugüne kadarki bilgiler aşağı yukarı bu görünümdeki modele işaret ediyor. Yani, iPhone 6 tasarım çizgilerine sahip 4 inç‘lik bir cihaz muhtemelen böyle görünecektir. Tabii ki kaliteli ve yüksek işçilikli bir malzeme ile…
   iPhone 6 mı iPhone 5se mi? Bu videoda da, gösterilen cihazın boyutunu kavrayamama sorunu yine karşımızda. Bu cihazın iPhone 6 olmadığına dair elimizde bir kanıt yok. Evet, elde küçük görünüyor ama cihazın gerçek boyutunu net olara ortaya çıkaracak herhangi bir yardımcı öğe videoda yer almıyor. 
   BONUS: iPhone 5se Yoksa Sadece Donanımı Güncellenmiş Bir iPhone 5s mi? Son günlerde analistler tarafından dile getirilen iddialardan birisi de “5se” olarak anılan modelin aslında donanımsal revizyondan geçirilmiş bir iPhone 5s olabileceği yönünde. Yani, 18 Mart günü klasik iPhone 5 / 5s kasası içinde donanımsal olarak çağı yakalamış ancak tasarımı aynı kalmış bir iPhone 5se görebiliriz. Yazının başına bir kez daha dönecek ve isim konusundaki çelişkiyi hatırlayacak olursak bu iddianın çok yersiz olduğunu söyleyemeyiz. Bu arada “se” kısaltmasının açılımının ne olduğuna yönelik tartışmalarda “special edition” seçeneğinin öne çıktığını da belirtelim. Bakalım Apple hepimizi ters köşeye yatırmayı başaracak mı?

Etiketler

Apple iphone 5SE

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!