Tarih öncesi canavarın sırrı çözüldü


Resmi adı Tullimonstrum gregarium olan ve Tully Canavarı olarak bilinen 300 milyon yıl önce yaşamış tarih öncesi tuhaf su yaratığı ilk 1958 yılında Illinois’te bir amatör fosil koleksiyoncu tarafından keşfedildiğinden bu yana, bilim adamlarını şaşkına çeviren bir tür olmuştur.

İlginizi çekebilir>>>Bu karınca robot altı insan gücünde! (Video)

Bu gizemli canavarın küçük bir çenesi ve dişleri vardı. Ayrıca uçlu boru şeklinde bir gövdesi ve bir uzun hortuma benzer bir buruna sahipti. Yaratığın gözleri gövdesindeki kısa bir sapın ucunda sallanıyordu Bu yaratık paleontologlar tarafından ir solucan, yumuşakça veya salyangoz ise yumuşak vücutlu omurgasız bir canlı olarak tanımlanıyordu.

Ama bugün bu canavarın Chicago’daki Field Müzesi’ndeki 2000’den fazla örneğin analizinden sonra, hayat ağacı çıkarılarak sırrı çözüldü.

Yale yüksek lisans öğrencisi Victoria McCoy ile Chicago Field Müzesi, Argonne National Laboratuarı ve Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nden arkadaşları yaptıkları araştırma sonucunda bu canavarın bugün hala görülen omurgalı bir hayvan olan lamprey cinsi balıkların soyundan geldiğini tespit ettiler.

Tullimonstrum gregarium, Tully Canavarının Fosili

Victoria McCoy “ Bu çok önemli bir tespit çünkü bugün bildiğimiz başlıca hayvan gruplarının soylarının 300 milyon yıl öncesine kadar gittiği ve ortak genel görünümleri olduğunu doğrulamaktadır. Ayrıca bu canavar günümüzdeki lamprey balıklarının geçmişte var olan çok daha büyük, daha farklı grubunun sadece bir kalıntısıdır. Tully Canavarı bize o grupta var olan çeşitliliğin yelpazesini göstermesi açısından da çok önemlidir.” Diye açıkladı.

Omurgasız paleontoloji Alan Müzesi yetkilisi Scott Lidgard yaptığı basın açıklamasında “Bu bilimin ve müzelerin doğanın gizemlerini çözmek için nasıl uyum içinde çalıştığının güzel bir örneği.”diye belirtti.

1989 yılında Illinois eyaletinde belirlenen Tully Canavarının fosili, bilim ve paleontoloji alanında dünya için önemlidir. Bu canavar Chicago Illinois yakınlarında Mazon Creek bölgesinde bulunmuştur. Tully Canavarı milyonlarca yıl bozulmadan, tropik denize kıyısı olan bu bataklıktan günümüze ulaştı.

Lidgard:” Mazon Creek bizlere zaman tünelinde inanılmaz bir pencere açtı. Şimdiye kadar olan yaratıklardan çok küçük bir kısmının günümüzde fosil ya da kalıntıları vardı ve bunlardan elimizde olanlar çoğunlukla böcekler ya da kemikler ve kabuklar gibi bize geçmişe ait izleri araştırmayı zorlaştıran kalıntılardı. Mazon Creek Tully Canavarını, denizanasını ve hatta böcekleri de, koruyarak, bize geçmiş yaşam hakkında olağanüstü net bir görünüm verdi.” Dedi

 “Bu araştırma dünyamızın nereden geldiğini öğrenmek için harika bir yoldur.” Diye de ekledi

Victoria McCoy, Tully Canavarı hakkındaki öğrenilecek daha çok şey olduğunu ancak genel anlamda bu canavarın gizeminin çözüldüğünü ve bu canavarın ekolojisi hakkında daha fazla ayrıntıyı araştıracağını, özellikle nasıl yüzdüğünü, nasıl beslendiğini, görüş alanını ve hortum şeklindeki burunun nasıl hareket ettiğini çözmek istediğini söyledi.

 

LG K serisinin yeni üyeleri: LG K5 ve LG K8

 

Etiketler

Canavar tarih

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!