Telefonlarınızla Daha İyi Video Çekebilmenizi Sağlayacak 5 İpucu


Geçtiğimiz seneler içerisinde akıllı telefonların ve diğer mobil cihazların kamerasının inanılmaz derecede geliştiğini gördük. Birkaç sene önce telefon alırken almak istediğimiz telefonun ön kamerası olup olmadığını kontrol ediyorduk, ancak şimdi telefon almak istediğimizde telefonların ön kamerasının HD video kaydı yapıp yapamadığını kontrol ediyoruz.

Akıllı telefon kullanıcılarının çoğu, telefonlarının en önemli özelliklerinden birisinin kamera olduğunu söyler. Kameranın en önemli özelliklerden birisi olduğu kabul edilebilir, ancak kameranın en önemli özelliği nedir? Çoğu kişi bu soruya “HD video çekimi” veya “daha iyi lens” gibi cevaplar verebilir fakat aslında bu özelliklerin hiçbiri, elinizdeki cihazı kullanmayı bilmeniz kadar büyük yarar sağlamaz. Eğer sahip olduğunuz cihazın temel özelliklerinden, iyi-kötü yönlerinden ve çekim açıları gibi temel bilgilerden haberdarsanız çekeceğiniz tüm görüntüler daha iyi olacaktır.

Bu haberimizde akıllı telefonlarından video kaydı yapmayı seven kişilerin kullanabileceğini basit, ancak son derece kullanışlı 5 ipucundan bahsettik.
   1- Videoları “HER ZAMAN” Yatay Olarak Kaydedin

İlk ipucumuz videoları nasıl kayıt etmeniz gerektiğini anlatıyor. Videoları ne olursa olsun yatay olarak kaydedin, çünkü tüm bu videolar televizyon veya bilgisayar gibi cihazlarda ancak yatay olarak güzel görünebilir ve kimse dikey video çekimlerini sevmez.
   2- Çekim Yaparken Telefonunuzu Sabit Tutun

Kullandığınız kamera ne kadar kaliteli olursa olsun video çekimi sırasında kamerayı sallamak hiçbir şekilde iyi sonuçlar doğurmaz. Eğer iyi bir video çekmek istiyorsanız kameranızı tripod veya farklı düzeneklerle sabitleyin. Unutmayın, bazı akıllı telefonlarda bulunan görüntü sabitleme teknolojisi, koşarken videolar çektiğiniz sırada sizi kurtaramaz.
   3- Işık Durumunu Göz Önünde Bulundurun

Görüntü kaydındaki en önemli faktörlerden birisi ışıktır. Video çekmeye başlamadan önce ortamda bulunan ışığın durumunu göz önünde bulundurun ve gerekirse ışık takviyesi olarak flaş kullanın (son çare olarak). Eğer ortamda yeterli ışık yoksa ve iyi bir video istiyorsanız odanın perdelerini veya ışıklarını açabilirsiniz. Bu gibi durumlarda flaş kullanabilirsiniz ancak videonuzun “bakın ben bir videoyum, gerçeklikle hiç alakam yok” diye bağırmasını istemiyorsanız videoyu kaydedeceğiniz ortamda bulunan ışık kaynaklarını kullanmanız daha mantıklı olabilir.
   4- Video Çekmeden Önce Kesinlikle Hafıza Alanını Kontrol Edin

Video çekimini 16 GB, 32 GB gibi az hafıza alanı bulunan akıllı telefonlardan yapacaksanız kayıttan önce hafıza alanını kesinlikle kontrol etmenizi öneririm. Çok büyük çözünürlüğe sahip olması nedeniyle 4K video çekimi, sadece 1 dakika içerisinde yaklaşık 300 MB alan doldurabilir. 
   5- Video Düzenleme Uygulamaları Kullanabilirsiniz

Akıllı telefonların bazı modellerinde video düzenleme özelliği bulunuyor ancak internetten indirebileceğiniz düzenleme uygulamaları da size yardımcı olabilir. Video düzenleme uygulamaları kullanarak videonun aydınlığını, renk yoğunluğunu, ışık seviyesini ve hatta ışık açısını ayarlayabilirsiniz. Çektiğiniz videolardaki ışık en önemli unsurdur. Bu nedenle ışığın belirginliğiyle oynamak videonun kalitesini büyük oranda değiştirebilir.

Kaynak: PhoneArena 

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!