The Solus Project Erken Erişim İnceleme


15 seneden uzun süredir Unreal Engine kullanarak oyun geliştiriciliği yapan Sjoerd De Jong (@Hourences), İsveç merkezli oyun firması Starbreeze bünyesinde çalıştıktan sonra Teotl Studios adlı firmayı kurdu. 2010’da The Ball ve 2012’de Unmechanical oyunlarını sunan İsveç merkezli firma 2013 baharında Solus adlı proje üzerinde çalışmaya başladı. 15 Kasım 2013’deki duyuru ile birlikte keşfetme ve hayatta kalma odaklı oyuna özel www.solusthegame.com sitesi açıldı. Ardından 2014’de The Solus Project adını aldı ve Nordic Game Program tarafından maddi destek sağlandı.

Geçen sene başındaki CES 2015 ve ardından GDC 2015 etkinliklerinde tanıtımları gerçekleşen oyun 15 Haziran 2015’de resmi olarak PC ve Xbox One için duyuruldu. Temmuz ayındaysa E3 2015 duyurusu geldi ve epey ilgi gördü. Ağustos’taki Gamescom sırasında 8 dakikalık oynanabilir hali sergilendi. Ekim 2015’deyse 2016 başında gelecek PC Erken Erişim ve Xbox One Preview sürümleri ilan edildi. İkibuçuk senelik bir çalışmanın eseri olan ve 5-10 kişilik bir ekibin hazırladığı The Solus Project aslında şu aşamada içerik olarak bitmiş olsa da oyuncu yorumlarını almak ve bug’ları tespit etmek için Erken Erişim’le başlama yolunu seçti. 90 gün sürmesi planlanan Erken Erişim’de oyun performansı da opitmize edilecek ve daha iyi hale getirilecek.

Dünyanın sona yaklaştığını anlayan insanoğlunun yeni bir yaşanabilir gezegen bulması gerekiyor. Güneş Sistemine yakın olup yaşanabilir olma ihtimali yüksek gezegenlere birer keşif aracı gönderiliyor. 20 sene süren yolculuktan sonra gezegenlerden birine yaklaşırken sorunla karşılaşan uzay mekiği acil iniş gerçekleştiriyor ve çakılarak sadece bir astronot hayatta kalıyor. Bu astronotu canlandıran oyuncunun görevi yeni gezegene iner inmez hayatta kalmak, hem de nasıl bir ortam olduğunu keşfetmek. Oyuncu hem sıkıntılı durumdan ötürü daralırken diğer yandan göz alıcı dokuya sahip gezegeni keşfetmek için heyecan duyuyor. Böylece iki ayrı duygu birleştirilmiş oluyor. Lost dizisinin adada değil yabancı bir gezegende geçen hali gibi düşünebiliriz.

Oyun sırasında sol alt köşede beliren ekran sayesinde vücut ısısı, susuzluk/açlık derecesi, uykusuz geçen süre, ortamın sıcaklığı/rüzgarı/nemi gibi bilgiler takip edilebiliyor. Demek oluyor ki olabildiğince uzun süre hayatta kalabilmek için yemek/su temin etmek, uyumak, gece/gündüz değişen ortam şartlarına göre hareket etmek zorunda kalıyorsunuz. Çakılan uzay mekiğinden saçılan konserveler ve su bidonları, sıvı yakıt vb karşınıza çıkıyor ama Gliese-6143-C adlı gezegendeki kaynakları değerlendirmek, envanter oluşturup nesneleri birleştirmek size düşüyor. Gezegende düşman canlı yer almıyor, büyük oranda doğa şartlarıyla mücadele ediliyor.

Gezegende bulunduğunuz ortam denizde yer alan adalardan biri. Toplam beş ada arasında geçiş yapabilmek mümkün olacak ama bunun için öncelikle ara bağlantıyı sağlayan mağaraların keşfedilmesi gerekecek. Oyun ilk aşamada Erken Erişim olarak satışa sunulduğu için şimdilik sadece tek bir adada geçiyor ama zaman içinde yeni içerik ekleniyor olacak. Toplamda on ayrı seviyeden oluşması planlanıyor. Benzer hayatta kalma oyunları aksine sandbox/open world yapısını sunmayıp, tek oyunculu hikaye tarzını esas alıyor. Bu arada gezegendeki adalar arası bağlantılar ve diğer yapılarının tümü doğanın bir eseri değil ve daha önceden bu mekanda yaşamış diğer zeki canlılar tarafından oluşturulmuş yani oyuncu keşif gerçekleştirirken meraklanıp sırları çözmeye çabalıyor. Bu keşifler esnasında radyo istasyonlarını bulup dünya ile iletişime geçmeye çabalamak da söz konusu olacak.

Son derece başarılı bir modellemenin eseri olan Unreal Engine 4 ile geliştirilmiş oyunda öne çıkan bir diğer özellik Oculus Rift desteği. Sanal gerçeklik açısından ideal bir oyun olduğu açık ama VR gözlük sahibi olmayanlar da normal biçimde oynayabiliyor. Zaten destek verilmiş olsa da farklı gözlükler denenerek VR için optimize edilmiş değil. Doğa şartlarının ana sorun olduğunu söyledik. The Solus Project’teki atmosfer dinamik yani gerçek yaşamda olduğu gibi sıcaklık, gece/gündüz, yağış, rüzgar, gelgit ve afetler gibi değişiklikler gerçekleşiyor. Genelde kırmızı renkli bir bitki örtüsünün hakim olduğu gezegenin büyük kısmı kayalardan oluşuyor ama bol miktarda su da var.

Oyun dünyasındaki tüm nesnelerin teker teker elle modellendiği ve 10 binden fazla nesneye yer verildiği ifade ediliyor. 150’den fazla gizli içeriği de bünyesinde barındıran The Solus Project’in oyuncuları uzun saatler boyunca ekran başına kiliteyeceğini düşünüyoruz. Tek oyuncu moduyla sınırlı kaldığı için çoklu oyuncu ya da co-op seçenekleri ufukta görülmüyor. Geliştiricinin planı PC ve Xbox One sürümlerini sunmak. PC sürümü Erken Erişim olarak 18 Şubat 2016 tarihinde Steam ortamına eklendi. İlk hafta boyunca yüzde 10 indirimle 21.6 TL iken ardından 24 TL olarak devam ediyor olacak. 15 dolar olan ABD fiyatına kıyasla Türkiye fiyatı yarı yarıya düşük. GOG üzerinden de (DRM’siz) temin edilebiliyor. Mayıs ayında Erken Erişim’den çıkması ve aynı zamanda Xbox One sürümünün satışa sunulması bekleniyor. Erken Erişim oyunların bazıları üzerinden sene geçse de bitmiyor ama bu geliştiricinin geçmişine bakarak böyle bir kötü senaryo beklemiyoruz.

Oyunun en başında zorluk derecesini seçerken dikkatli olmanızı öneriyoruz. Aksi takdirde gündüzleri 45C, geceleri -30C olan gezegende kısa süre içinde ölebilirsiniz. Beş aşama halinde sunulması beklenen oyun Erken Erişim olsa da aslında büyük oranda son haline gelmiş durumda ama kademeli olarak oynanabilir hale getirilecek. Başta sadece İngilizce seslendirme ve üç dilde arabirim var. Altyazılar sonradan eklenecek, desteklenen diller artacak. Sadece erkek seslendirme var ama kadın sesi de eklenecek deniliyor. Müzikler açısından da başarılı olan oyunu türün düşkünlerinin denemesini öneriyoruz. Sistem gereksinimleriyse Windows 7 64-bit işletim sistemi, çift çekirdekli 2 GHz üstü işlemci, 4 GB RAM, DirectX 11 destekli ekran kartı.

Geliştirici: Hourences, Grip Games

Yayıncı: Teotl Studios

Platform: PC, Xbox One

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!