Tom Clancy’s The Division İnceleme


İlgi gören kitapları 100 milyondan fazla satmış olan Amerikan yazar Thomas Clancy’nin adını daha çok bilgisayar oyunlarında duymuş olabilirsiniz çünkü yazarın sahibi olduğu Red Strom Entertainment firması 1996-2000 yılları arasında ve ardından firmanın yeni sahibi olan Ubisoft ise günümüze kadar çok sayıda Tom Clancy oyunu yayınladı. Rainbow Six adlı kapalı alan FPS, Ghost Recon adlı açık arazi FPS, Splinter Cell adlı gizlenme, EndWar adlı strateji ve H.A.W.X. adlı uçuş kapışması serileri beğeni kazandı. Bu kez sözü geçen serilerde dahil olmayan, üçüncü şahıs bakış açısıyla (TPS) geçen bir oyun bizlerle. Merakla beklenen Tom Clancy’s The Division oyununda New York şehrinin Manhattan bölgesinde yaşanan virüs krizi sonucu beliren kaos sırasında düzeni sağlamaya odaklanıyorsunuz.

Bu oyunun son halini alması seneler aldı diyebiliriz. Gerçekten de esasında ilk başlarda henüz yeni olan Sony PS4 ve Microsoft Xbox One konsollara özel olarak sunulması bekleniyordu. 2013 yılının ortasındaki E3 oyun etkinliği sırasında gelen resmi duyurudan neredeyse üç sene kadar sonra oyun oynanabilir hale geldi diyebiliriz. En başlarda oyunun PC sürümü planlanmıyordu ve oyunculardan gelen talebe göre karar verileceği belirtilmişti. Neyse ki PC oyuncularından gelen yoğun talepten sonra 2013 ortasında PC sürümünün de olacağı açıklandı. Oyundaki harita, karakter ve online bileşenleri Ubisoft Reflections geliştirirken silah tasarımlarını Tom Clancy’nin kurduğu ve Ubisoft’un 2000’de bünyesine kattığı Red Storm Entertainment gerçekleştirdi. Ayrıca Ubisoft Annecy de geliştirme çalışmalarına katkı sağladı. Oyun satışa sunulduğundaysa ana geliştirici olarak Ubisoft’un 2008 sonunda bünyesine kattığı ve World in Conflict oyunlarından tanıdığımız İsveç merkezli Massive Entertainment gösterildi.

Oyunun geliştirme sürecinin seneler almasına neden olan sebeplerden biri The Division için özel olarak geliştirilen Snowdrop adlı grafik motoru oldu denebilir. E3 2014 sunumu sırasında 2015’de hazır olacağı söylenen oyun ertelemeden sonra Beta dönemine girdi. Bu gelişmelerden sonra en başta açıklanan yardımcı uygulama üzerinden drone ile destek özelliği iptal edildi. Sebep olarak online ortamlardaki mücadelelerde haksız rekabet riski gösterildi. 2015 sonundaki ve 2016 başında Beta süreçlerinden sonra alınan pozitif değerlendirmeler eşliğinde 8 Mart 2016 tarihinde The Division satışa sunuldu. Steam ve UPlay online mağazaları üzerinden satışa sunulan oyunun Steam Türkiye fiyatının 179 TL olduğu görülüyor. Hayli dengesiz biçimde 170 TL olarak (dünya genelindeki en yüksek fiyat) satılan Season Pass paketini de içeren Gold Edition ise 230 TL yani bu durumda Season Pass 51 TL’ye geliyor.

Season Pass şu aşamada pek bir eklenti sunmuyor ama sene içinde gelecek olan oyun eklentilerini önceden toplu olarak elde etme imkanı veriyor. Açıklamaya göre en azından Underground, Survival, Last Stand adlı eklentileri getirecek. Ayrıca özel silahlar ve skin’ler elde edilebiliyor. Elbette Steam ortamından alsanız bile eninde sonunda UPlay kurmanız ve oyunu bu hesaba eklemeniz gerekiyor çünkü hem geliştirici, hem de yayıncı Ubisoft. Aral Game ise DVD’sini indirimle 144 TL’den satıyor. Diğer yandan PC sürümü dışında Sony PS4 ve Microsoft Xbox One sürümleri de aynı anda satışa sunuldu. Bu arada Agent Origins: Escape adlı oyuna özel on dakikalık video akış olarak Full HD çözünürlükte ücretsiz izlenebiliyor. 19 dilde altyazı, 15 dilde arabirim, 8 dilde seslendirme içerse de Türkçe’ye altyazı olarak bile yer verilmiyor.

İnceleme sırasında kullandığımız PC sürümünde sistem gereksinimleri biraz yüksekti. 64-bit Windows 7 ve üstü işletim sistemi, Intel Core i5 ya da AMD FX-6100 ve üstü işlemci, 6 GB RAM, 2 GB bellekli NVIDIA GeForce GTX 560 / AMD Radeon HD 7770 ekran kartı, 40 GB boş sabit disk alanı sağlanmazsa kurtarmıyor. Özellikle de çift çekirdekli Celeron, Pentium ve Core i3 işlemcilerin dahil edilmemesi dikkat çekiyor ama aldığımız bilgilere göre çift çekirdekli işlemcilerle oynayanlar var. Önerilen sistemdeyse Core i7-3770 ya da AMD FX-8350 işlemci, 8 GB RAM, NVIDIA GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 270 gibi yüksek donanımlar var. Oyun gerçekten de zorlayıcı grafikler içeriyor.

Aksine sistemi iyi olanlar 4K kalitesinde ya da üç monitörle harika görüntüler elde edebilir. FPS kilidi olmadığından oyunu PC tarafında çok yüksek kare hızlarına çıkarak oynama şansınız da olabiliyor. Konsollardaysa Full HD kalitesinde 30 fps ile sınırlısınız. Snowdrop oyun motoru etkileyici bir iş çıkarıyor. PC sürümünde yer alan grafik ve video ayarları son derece detaylı. Ultra seçerseniz göz alıcı sis efektleri ön plana çıkıyor. Animasyonlar akıcı ve karakter modellemeleri detaylı. Dinamik olarak değişen hava durumu ve gece/gündüz döngüsü de söz konusu. Hava kötüleştiğinde görüş mesafesi kısalıyor, hedef almak zorlaşıyor. Gece ve gündüz süreçlerinde düşmanlar farklı tür davranışlar sergiliyor.

Açık dünya ortamında yıkılabilir yapılar eşliğinde oyuncu serbest biçimde dolaşıp etrafı keşfedebiliyor. Elbette ana göreviniz düzeni geri getirmek ve virüsün kaynağını bulmak. Para banknotları üzerine uygulanmış olan virüs nedeniyle New York şehri kısa süre içinde “Kara Cuma” olarak adlandırılan felaket senaryosuyla tanışıyor ve “Yeşil Zehir” ya da “Dolar Gribi” olarak adlandırılan salgının sonucu olarak belirlenen karantina bölgesindeki gizli ajanlar ABD Hükumeti tarafından göreve çağrılmış durumda. İşte oyuna adını veren Division adlı özel büro tarafından görevlendirilen ekibin üyelerinden biri olan oyuncu, diğer üyelerle birlikte önemli kişileri kurtarmak, suçluların saldırılarını engellemek ve virüs taşıdığından şüphelendikleri herkesi ateş topuna çeviren New York temizlik görevlilerini durdurmak zorunda.

Oyun boyunca virüs ve diğer ajanlarla bağlantılı beklenmedik gelişmeler de oluyor ve heyecanın dozu düşmüyor. Hikayeyle ilgili fazla detaya girmek istemiyoruz ama ilgi çekici ve farklı bulduğumuzu söylemeliyiz. Sıkıcı gelmiyor ve devam etmenizi teşvik ediyor. Oyun müzikleri son derece uyumlu ve beğenimizi kazandı. Ortamlarda ve özellikle de silah atışlarındaki ses efektleri inanılmaz gerçekçi. Oyunun çok daha gerçekçi olmasını sağlayacak biçimde yankılar ve konuma bağlı sesler hemen fark ediliyor. Karakter seslendirmeleriyse çok fazla dikkat çekmiyor yani müzik ve ortam seslerine kıyasla biraz daha sönük kalıyor.

Oyuncunun üzerinde üç ayrı silah ve çeşitli patlayıcılar ile mayınlar taşıma olanağı var. Tom Clancy oyunlarından biri olduğunu belli eden detaylardan biriyse saldırılardan korunmak ve saldırı gerçekleştirirken şaşırtmak için siper almayı ihmal etmemek. Diğer RPG esaslı oyunlarda olduğu gibi ilerleme sağlandıkça deneyim puanı ve para elde ediliyor. Bunlar kullanılarak diğer silahlar, araçlar, yetenekler satın alınabiliyor. Tom Clancy’s The Division oynarken yapay zekanın çok da iyi olmadığını fark edeceksiniz. Düşmanların bir sonraki adımlarını tahmin edip kolayca avladığınız anlar olacak. Oyunu kendi başınıza oynayıp yaklaşık 14 saatte hikaye kısmını bitirebilirsiniz. Ek görevleri tamamlamak da isterseniz bu süre rahatlıkla iki katına çıkabilir ama asıl ilgi çeken tarafsa online mod. Oyunun sunulduğu ilk hafta içinde aynı anda yüz binden fazla kullanıcı online durumdaydı.

The Division gerçekten de online modu teşvik edecek biçimde geliştirilmiş ve beğeni kazanıyor. “Dark Zone” yani “Karanlık Bölge” olarak adlandırılan alan virüsün etkisini en fazla gösterdiği yer. Bu alana girildiğinde çok sayıda mücadele ve oyuncu karşınıza çıkıyor. Call of Duty gibi seriler aksine bu özel alana girmek serbest ve hayatta kalabilmek için güveneceğiniz oyuncuları yanınıza almanız şart. Mikrofon ile sohbet imkanı olduğu için ekibinizle bağlantı kurmanız gerekiyor. Güveneceğiniz oyuncular diyoruz çünkü aniden sizi ters köşeye yatırıp ihanet edebilir ve kapkaç gerçekleştirebilirler! Şimdilik en fazla dört kişilik ekipler kurulabiliyor. İlerde bu sayı artar mı henüz belirsiz. Bu sistemden dolayı oyun başından ayrılamayacak ve ana hikayeyi bitirmiş olsanız bile saatler süren bir deneyime ulaşacaksınız.

PUAN: 85

Geliştirici: Massive Entertainment
Yayıncı: Ubisoft
Platform: PC, Sony PS4, Microsoft Xbox One

Aral Game: www.aralgame.com/pc-tom-clancys-the-division

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!