Türkiyede internet ve teknoloji yatırımları 2015te 1 milyar dolara yaklaştı


Türkiye’de 2015 seneninde toplam 16,4 milyar dolarlık 245 adet birleşme ve satın alma (M&A) işlemi meydana geldi. Özelleştirmeler hariç tutulduğunda, son üç sene en yüksek işlem hacmine erişen Türkiye’de 2015 senesi teknoloji ve internet yatırımları açısından da hareketli bir senedi. Deloitte’un Türkiye’de gerçekleşen birleşme ve satın alma işlemlerini senelik bazda düzenli olarak çözümlediği Annual Turkish M&A Review raporunun 2015 neticelerinde göze ilk çarpan netice bu.

Rapora göre Türkiye 2015 seneninde yabancı yatırımlar tarafında artan bir alaka gördü ve yabancı yatırımcıların işlem hacmi bir evvelki seneye göre yüzde 44 artarak 11,5 milyar dolara erişti. Yabancı yatırımcının en çok yatırım yaptığı ilk üç sektör sırasıyla finansal servisler, enerji ve medyaydı.

Deloitte’un 245 işlemden oluşan birleşme ve satın alma raporunda, bu sene internet ve teknoloji altında sınıflandırabileceğimiz 37 işlem var. Bunlar arasında meblağı izah edenlerin toplamı 995 milyon dolarlık işlem hacmi oluşturuyor, başka bir deyişle meblağı izah etmeyenler da ilave ettiğinde toplam hacim 1 milyar dolar civarında. Bunlar arasında işlem adedi açısından ilk sırada tüm işlemlerin yüzde 32’sini oluşturan yapıldığı e-ticaret sektörü bulunuyor.

Yemeksepeti ve Avea tesiri

İnternet ve teknoloji alanında geçtiğimiz yıl işlem meblağı açısından en büyük satın alma, düşünebileceğiniz gibi Delivery Hero tarafından 589 milyon dolara satın alınan Yemeksepeti. Geçtiğimiz yıl gerçekleşen en büyük 10 birleşme ve satın alma işleminden biri olan Yemeksepeti’ni, Türk Telekom’un Avea yatırımı izliyor. Avea’nın yüzde 10’unu 323 milyon dolara alan Türk Telekom böylelikle yılın en büyük dokuzuncu satın alma işlemini gerçekleştirmiş oldu.

Listede öne çıkan diğer yatırımlar arasında, bu yıl Türkiye fonunu kuran 500 Startups’ın ilk yatırımının Adphorus olarak kayıtlara geçmesi; Opera Mediaworks’ün Mobilike satın alması, Zomato’nun Mekanist satın almasıyla Türkiye pazarındaki yerini sağlamlaştırmaya başlaması gibi işlemler bulunuyor. Bununla beraber Digitürk ve bir müddettir kapanacağı konuşulan CNBC-e’nin satışları medya sektörünün öne çıkan yatırımları.

2014’te toplam 31 işlem içinde meblağı izah eden işlemlerin toplam 150 milyon dolar olduğu düşünüldüğünde gerek işlem sayısı gerek işlem hacmi açısından 2014’e göre daha hareketli bir yılı geride bıraktığımızı söyleyebiliriz.

Deloitte Annual Turkish M&A Review raporundan derlediğimiz 37 işlemin ayrıntılarını aşağıda görebilirsiniz.

Veri from 2015-del.silk.co

Deloitte raporunun tamamı için irtibatı takip edin.

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!