Twitter, Hizmet Şartları’nı Güncelliyor; Kullanıcılar Tepkili!


Mikroblog sitesi Twitter, hizmet şartlarında ufak değişikliklere gidiyor. Amerika dışındaki kullanıcıları etkileyen yeni hizmet şartlarının (terms of service, tos) detayları haberimizde.

Ülkemizde Facebook kadar aktif olarak kullanılan Twitter, hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz Mayıs ayında gizlilik politikasını güncellemişti. Kullanıcı verilerinin Twitter iş ortaklarıyla 30 gün süreyle paylaşılabilmesi gibi sorunları beraberinde getiren, 18 Haziran 2017 tarihinde de uygulamaya koyulan yeni gizlilik politikasındaki değişikliğe gelen tepkiler yeni yeni sönmeye başlamışken, şimdi de güncellenen hizmet şartları konuşuluyor.

Twitter Hizmet Şartları Güncelleniyor (2 Ekim 2017):

Twitter, 2 Ekim 2017’de güncelleyeceğini belirttiği Hizmet Şartları’na ilişkin olarak; “Hizmet Şartlarımızı 2 Ekim 2017’de güncelliyoruz. Bu değişikliklerle birlikte kullanıcılar, Twitter’ın, Twitter üzerindeki içeriği ne zaman kaldırabileceğini daha iyi anlayabilecekler. Ayrıca, Sorumluluğun Sınırlandırılması maddemizi de daha kolay anlaşılabilir hale getirmek istedik. Bu değişiklikleri kabul etmiyorsan, hesabını devre dışı bırakmak konusunda kendini her zaman rahat hissedebileceğini unutma. Hesabını nasıl devre dışı bırakabileceğin hakkındaki bilgi Yardım Merkezimiz’de bulunabilir. Teşekkürler, Twitter” bilgilendirme yazısını yolladı. Twitter’ın bu açıklamasını önemsiz bulabilirsiniz ancak Hizmet Şartları sayfasında detaylara göz attığınızda yapılan ufak değişikliğin mühim nitelikli olduğu ortaya çıkıyor.

Twitter Hizmet Şartları Sayfası (Yeni)

Güncelenecek Hizmet Şartlarına Tepki Büyük:

Güncellenen hizmet şartlarının bir bölümünde, Twitter’ın kullanıcı tarafından oluşturulmuş içerik ve yerleştirilmiş tweet’leri tanıtım ve dağıtım amaçlı diğer şirketlerin kullanımına sunma yetkisine sahip olacağı detayı bir kullanıcının gözünden kaçmıyor ve Twitter’da tepkisini son derece sert bir şekilde dile getiriyor. Özellikle orijinal içerik gönderen kullanıcılar için bu hizmet şartları anlaşmasının çok saçma olduğunu söylüyor. Richard de Nooy adında kullanıcının tweetine binlerce karşılık geliyor, reweet ve beğeniler tabiri yerinde ise havada uçuşuyor. Yanıtlayan kullanıcılar arasında en dikkat çekeni ise; Sosyal ağlarda içeriğin başka yerlerde de kullanılmasının veya yerleştirilmesinin olağan bir şey olduğunu, yeni olmadığını söyleyen Guardian yazarı Alex Hern. Daha da ilginci; Twitter’ın bu değişiklikleri kabul etmeyen kullanıcılara yolu göstermesi. 

Your terms of service agreement is un-fucking-believable, @Twitter. This is grotesque. Especially for users posting original content. pic.twitter.com/yEE8xly0kJ

— Richard de Nooy (@RicharddeNooy) 2 Eylül 2017

This section is not new or changed in any way, and is standard for a social network which allows content to be embedded or re-used elsewhere https://t.co/OsLdXzLejC

— Alex Hern (@alexhern) 2 Eylül 2017

İndir6.1 MBTwitter AndroidTwitter Android Android İçin Twitter Uygulaması

İndir11.2 MBTwitter iOSTwitter iOS iPhone, iPod Touch ve iPad İçin Twitter Uygulaması

Twitter Gizlilik Ayarı Nasıl Yapılır? (Verilerinizi Paylaşmayın!)

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!