Uzayda Bir Yıllık Görev Başlıyor


Soyuz uzay aracı tarihi bir görev için bugün Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) ateşlenecek. Uzay istasyonuna gönderilecek ABD‘li Scott Kelly ve Rus Mikhail Kornienko, bir yıl boyunca uzayda kalacak.

UUİ’de görev alacak üç mürettebat, bu akşam TSİ 21.42’de Kazakistan’daki Baykonur Cosmodrome uzay üssünden Soyuz kapsülüyle yörüngeye gönderilecek. ABD’li astronot Scott Kelly ve Rus kozmonot Mikhail Kornienko, son 20 yıl içinde gerçekleştirilen e uzun süreli uzay yolculuğuna başlayacak ve Mart 2016’ya kadar UUİ’de kalacak. Mürettebatın diğer üyesi kozmonot Gennady Padalka ise altı aylık göreviyle uzayda en uzun süre kalan insan unvanını kazanacak.

Kelly ve Kornienko’nun bir yıllık görevi, 2020’den itibaren başlaması planlanan derin uzay görevlerinin hazırlık aşamalarından birini temsil ediyor. Kelly ve Kornienko, insan vücudunun yerçekimsiz ortama uzun süre nasıl adapte olduğunu gözlemleyecek ve birçok deney gerçekleştirecek. Elde edilecek sonuçların, Mars yolculuğu dahil uzun süreli görevler için önemli bilgiler sunması bekleniyor. Bir yıllık görev, 2012’de ortaya atılmış ve kabul edilmişti.

51 yaşındaki Kelly, görev kendisine ilk teklif edildiğinde çok sıcak bakmadığını ancak bilime yapacağı katkı adına fikrini değiştirdiğini söyledi. 54 yaşındaki Kornienko ise ‘bir yıl uzayda kalmanın büyük bir fırsat olduğunu ve elde edecekleri bilgilerle Mars’a yolculuk yapacak nesillere yardımcı olacaklarını’ söyledi.

NASA, UUİ’de 50 yaş üzeri için özel üç kutu vitamin bulunacağını belirtti.

Soyuz uzay aracının Cumartesi günü TSİ 03.36’da uzay istasyonunun Poisk modülüne ulaşması bekleniyor. Astronotlar kenetlenmeden birkaç saat sonra uzay istasyonuna girecek.

Kelly ve Kornienko’dan önce uzayda en uzun süreli görevi gerçekleştiren isim kozmonot Valeri Polyakov olmuştu. Polyakov, Mir uzay istasyonunda 14 ay kalmış ve Mart 1995’te Dünya’ya dönmüştü.

Kaynak: Al Jazeera

Haberin Tamamı İçin: http://www.aljazeera.com.tr/haber/uzayda…

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!