Vodafone Türkiye WiFi üzerinden arama testini gerçekleştirdi


Vodafone Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, Vodafone tarafından sürdürülen WiFi üzerinden arama (VoWiFi) hizmetine yönelik test çalışmalarınınsonuncusu Vodafone Dijital Operasyon Merkezi’nde gerçekleştirildi.

WiFi üzerinden yapılan mobil ses araması testi,Vodafone Türkiye mühendisleri tarafından test şebekesi altyapısı kullanılarak ticari terminaller ile yapıldı.Noter huzurunda yapılan testte, ek bir uygulamaya gerek kalmadan WiFi üzerinden yapılan arama başarıyla tamamlandı. WiFi desteklitelefon ve SIM kart aracılığıyla, herhangi birWiFi bağlantısından yapılabilen WiFi üzerinden arama sayesinde, kullanıcılar ek bir uygulamaya gerek kalmadan kolayca çağrı yapıpçağrı alabilecek.Ayrıca ek uygulamalardan farklı olarak, yapılan sesli ve yazılı (SMS) aramalar güvenli bağlantı (IPSec) ile operatörün bilgi güvenliği koruması altında tutulacak.

1427143462_img20150323224534.jpg

-“Ses ve SMS servislerini WiFi’denalmak mümkün hale geldi”

Açıklamada görüşlerine yer verilenVodafone Türkiye Şebeke ve Teknoloji Direktörü Ara Yıldızlı,Vodafone Grubu’nun tüm dünyada yeni nesil mobil iletişim teknolojilerin hayata geçmesinde önemli bir rol üstlendiğini belirterek, “30 yıllık bu emsalsiz deneyim ve bilgi birikimi sayesinde bugün faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde en iyi ve en kaliteli 2G, 3G ve 4G hizmetini sunuyoruz. Bu amaçla geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirdiğimiz 900 LTE test ile Türkiye’de 900MHz bandında 2G, 3G ve 4G testlerini gerçekleştiren ilk ve tek operatör olmuştuk” ifadelerini kullandı.

WiFi üzerinden arama teknolojisinin, yeni nesil telefonların gelişimi doğrultusunda ivme kazandığına işaret eden Yıldızlı, şunları kaydetti:

“WiFi’ninmobil şebekeler ile entegrasyonu sayesindemobil şebekedeki ses ve SMS servislerini artık WiFi altyapısı üzerinden almak mümkün hale geldi. WiFi üzerinden arama teknolojisininuyumlu terminaller ile birlikte yakın zamanda kullanımının yaygınlaşacağı öngörülüyor. Bu doğrultuda, Türkiye’de ilk kez WiFi üzerinden arama yapmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Vodafone’un global deneyimini Türkiye’ye taşıyarak dünya çapında en son teknolojileri abonelerimize sunmak amacıylateknoloji testlerini gerçekleştirmek konusunda öncülük etmeyi sürdüreceğiz.”

Kaynak: aa

Etiketler

Konu İle İlgili Soru, Görüş ve Öneriler


Soru, Görüş ve Önerileriniz için Yazın!